Vize krizinde iki sürpriz gelişme

NATO çerçevesinde ittifak ilişkileri içinde bulunan Tükiye ile ABD arasında karşılıklı “diplomatik yaptırım” olarak yorumlanan vize restleşmesinin neden olduğu krizin aşılması için bugün iki önemli görüşme yapıldı. ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, öğleden sonra Dışişleri bürokrasisinin ikinci ismi konumundaki Müsteşar Yardımcısı Ahmet Muhtar Gün’ü ziyaret etti. Bu görüşmenin ardından ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Dışişleri Bakanı […]
GENEL - 11 Ekim 2017 22:39 A A

NATO çerçevesinde ittifak ilişkileri içinde bulunan Tükiye ile ABD arasında karşılıklı “diplomatik yaptırım” olarak yorumlanan vize restleşmesinin neden olduğu krizin aşılması için bugün iki önemli görüşme yapıldı. ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, öğleden sonra Dışişleri bürokrasisinin ikinci ismi konumundaki Müsteşar Yardımcısı Ahmet Muhtar Gün’ü ziyaret etti. Bu görüşmenin ardından ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasındaki uzun telefon görüşmesi dikkat çekici bulundu.

Türkiye, bu haftaya pazar akşamı NATO’da müttefik olduğu ABD ile ortaya çıkan vize işlemlerini karşılıklı askıya alma krzi ile başladı. Ancak bu krize ve karşılıklı restleşmelere rağmen üç gün içinde iki ülke arasındaki iletişim kanalları kapatılmadı. Başbakan Binali Yıldırım, iletişim kanallarının açık olduğunun mesajını dün örtülü olarak vermişti. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Bass da, bu sabah Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleriyle yaptığı toplantıda, “Türk makamları ve halkıyla temas halinde oldukları için bir yargı riskine girmemeleri için bu adımları atmamız gerekti. Bu sorunun en kısa zamanda çözülmesini umuyoruz. İletişim devam etmektedir. Görüşmeler devam etmektedir. Türk tarafı ile iletişim halinde olmaya devam edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan ve bazı bakanlar tarafından veda ziyareti talebi reddedilen ve hafta sonu Türkiye’den ayrılacak olan Bass, bugün öğleden sonra Dışişleri Bakanlığı’na gitti. Bass, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Muhtar Gün ile görüştü. Ahmet Muhtar Gün, dışişlerinin iki numarası konumunda önemli diplomatlarından biri. Gün ile Bass’ın görüşmesinin ardından Türkiye ile ABD arasındaki iletişim kanallarında yeni bir gelişme meydana geldi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile telefonla görüştü. Ana gündem vize kriziydi. Yaklaşık 30 dakika süren görüşmede, Suriye ve Irak’taki gelişmeler de ele alındı.

İlgili Haberler
GENEL - 22:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.