Tüketicileri sevindiren ‘kırılmaz cam’ kararı

Cep telefonlarına takılan ‘kırılmaz cam’ için şikayet yağdı. “Kırılmaz” diye satılan camlardan numuneler alınıp laboratuvarlara gönderildi.     Telefonunu düşürüp camı kırılan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’ne şikayette bulundu. 10 liradan başlayıp 80-100 liraya kadar çıkan kırılmaz camlardan kaplattığı halde telefonunun kırıldığını söyleyen yurttaşlar, marka ve modeline göre 200 ila […]
GÜNDEM - 6 Aralık 2017 15:01 A A

Cep telefonlarına takılan ‘kırılmaz cam’ için şikayet yağdı. “Kırılmaz” diye satılan camlardan numuneler alınıp laboratuvarlara gönderildi.

 

 

Telefonunu düşürüp camı kırılan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’ne şikayette bulundu. 10 liradan başlayıp 80-100 liraya kadar çıkan kırılmaz camlardan kaplattığı halde telefonunun kırıldığını söyleyen yurttaşlar, marka ve modeline göre 200 ila 800 lira bedelle tamir ettirmek zorunda kaldıklarını anlattı.

ANKARA’DA BASKIN DENETİM

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre; şikayetler üzerine Gümrük Bakanlığı ilk olarak Ankara’da baskın denetimler yaptı. Ürünlerden alınan numuneler test için laboratuvara gönderildi. Bakanlık benzer denetimleri Türkiye genelinde de yapacak. Sonuçlara göre ürünlerin toplatılması kararı alınacak; ithalatı da üretimi de yasaklanacak.

Bakanlık yetkilileri, yurttaşa cep telefonlarını kayıt altındaki işletmelere kaplatmasını ve fiyatı ne olursa olsun mutlaka fiş alarak, saklamalarını vurguladı. Yurttaşların, olası bir kazada telefon ekranının kaplamaya rağmen kırılması durumunda, Tüketici Hakem Heyetlerine fişleriyle birlikte başvurup zararlarının tazminini isteyebilecekleri belirtildi.

TOPLATMA, İMHA, İTHALAT YASAĞI

Yetkililer, cep telefonları aksesuarlarına ilişkin denetim sonucuna göre bu ürünlerin toplatma, imha ve üretici ile ithalatçılarına para cezası verilebileceğini aktardı.

1 OCAK’TA İTHALATI DA DENETLENECEK

Kılıf, ekran koruyucu gibi cep telefonu aksesuarlarının hem ithalat aşamasında hem de iç piyasada denetlendiğini aktaran yetkililer, “Ancak bu ürünlerde, ürünlerin kimyasal içerikleri incelenmekte ve özellikle nikel ve kadmiyum açısından denetlenmektedir. Ürünlerden güvensiz olanlar tespit edilirse toplanması, imhası, ithalatçı ve üreticilerine idari para cezası verilmekte; cezalar kamuoyuna ilan edilmektedir. Cep telefonu aksesuarları yakın bir zamanda İthalatta Risk Esaslı Denetim Sistemine (GTB-İRİS) de dahil edildi. Böylece 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren sadece piyasada değil; ithalat aşamasında da denetlenecek” bilgisini verdi.

GÜNDEM - 15:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.