TSK’dan açıklama: İki asker şehit oldu

Afrin Operasyonu onbeşinci gününe girdi.. TSK’den yeni bir açıklama var… Gece 15 PYD ve IŞİD mevzisi vuruldu. 74 terör örgütü üyesi öldürüldü… TSK’nin açıklamasında şimdiye kadar 897 PYD’linin etkisiz hale getirildiği belirtildi. Sınır karakoluna düzenlenen tanksavarlı saldırıda 4 asker yaralandı. Operasyon bölgesinde girilen çatışmada ise 2 asker şehit oldu. Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan açıklama […]
GÜNDEM - 3 Şubat 2018 18:24 A A

Afrin Operasyonu onbeşinci gününe girdi.. TSK’den yeni bir açıklama var… Gece 15 PYD ve IŞİD mevzisi vuruldu. 74 terör örgütü üyesi öldürüldü… TSK’nin açıklamasında şimdiye kadar 897 PYD’linin etkisiz hale getirildiği belirtildi. Sınır karakoluna düzenlenen tanksavarlı saldırıda 4 asker yaralandı. Operasyon bölgesinde girilen çatışmada ise 2 asker şehit oldu.

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan açıklama şöyle;

“Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.

Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 15 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan uçaklar emniyetle üslerine dönmüşlerdir.

“Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre 74 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 897 olmuştur.

Hava harekâtı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen kara harekâtı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

TSK’dan ikinci açıklama: 2 asker şehit oldu

TSK’den yapılan 2 açıklamada ise; Zeytin Dalı harekatı kapsamında YPG’lilerle girilen çatışmada ve hudut bölgesinde meydana gelen tanksavarla düzenlenen saldırıda 2 askerin şehit olduğu belirtildi.

Saldırı saat 14.00 sıralarında meydana geldi. Burseya Dağı eteğindeki Süngütepe Hudut Bölüğüne bağlı İlhami Hardal Piyade Hudut Karakolu’na tanksavar atışı ile saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda Burseya Dağı’nın eteklerinde yer alan eski adı Saatli Karakolu olan binanın nöbet kulesi isabet aldı. Karakolda 2’si ağır olmak üzere 6 asker yaralandı. Yaralılar ambulanslarla Kilis Devlet Hastanesine getirildi.

Şehitlerden birinin kimlii belli oldu

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda Uzman Çavuş Ali Yılmaz (25) şehit oldu. Şehidin, Isparta merkez Batıkent Mahallesi’nde oturan ailesine şehadet haberi verildi. Bekar olan 2015 yılında uzman çavuşluğa başlayan Ali Yılmaz’ın Bitlis’te görev yaparken Afrin’deki operasyona katıldığı belirtildi.

(Cumhuriyet)

GÜNDEM - 18:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.