“Trilyonluk tekel arazisi, bedelsiz vakıf üniversitesine verildi”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da kurucusu olduğu Bilim Sanat Vakfı’nın (BİSAV) üniversitesi olan İstanbul Şehir Üniversitesi ne. Trilyonluk Tekel arazisi bedelsiz verildi.mütevelli heyeti başkanlığını, Mahmut Oltan Sungurlu, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker geçmiş dönemlerde yaptıkları halen eski bakanlardan Prof. DrÖmer Dinçer  BAŞKANLIĞI yürüttüğü İstanbul Kartal İlçesindeki Şehir Üniversitesine 300 bin metrekare deniz kenarında eski TEKEL fabrikalarının bulunduğu alandaki arazinin CHP Milletvekili […]
GÜNDEM - 11 Aralık 2017 16:20 A A

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da kurucusu olduğu Bilim Sanat Vakfı’nın (BİSAV) üniversitesi olan İstanbul Şehir Üniversitesi ne. Trilyonluk Tekel arazisi bedelsiz verildi.mütevelli heyeti başkanlığını, Mahmut Oltan Sungurlu, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker geçmiş dönemlerde yaptıkları halen eski bakanlardan Prof. DrÖmer Dinçer  BAŞKANLIĞI yürüttüğü İstanbul Kartal İlçesindeki Şehir Üniversitesine 300 bin metrekare deniz kenarında eski TEKEL fabrikalarının bulunduğu alandaki arazinin CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer  Sayıştay ta gayrimenkul A.Ş  raporunda bedelsiz verildiği  yer aldığını söyledi.

 

TEKEL’İN DENİZE NAZIR ARAZİSİ, BEDELSİZ 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuyu mecliste de gündeme taşıdı. Ömer Fethi Gürer şöyle dedi-“ İstanbul Kartal’daki deniz kenarında, TEKEL’e ait metrekaresi bugünkü değeri ile 10 bin lirayı aşan 392 bin 588 metrekare arazinin içindeki 4 bin100 nitelikli ve korunması gereken ağaçla birlikte, Şehir Üniversitesi’ne bedelsiz verildiği Sayıştay raporunda  yer almaktadır” Dedi.

Ömer Fethi Gürer, “ İyi de, vakıf üniversitesinde okuyan çocuklardan -eğitim için gittiklerinde- para alınmıyor mu? Alınıyor. O zaman vakıf üniversitesine devletin, vergi vererek yurttaşların parasıyla yapılmış arazisi niye bırakılıyor, Şehir Üniversitesine başvurduğunuz zaman yıllık olarak bir bedel ödemezseniz okuyamıyorsunuz. “Şehir Üniversitesine, geçmişte TEKEL’de çalışan ailelerin çocukları, üniversite sınavlarında puanı tutarsa ücretsiz olarak girebilir.” diye bir hüküm varmı yok “Dedi.

 

 

CHP’Lİ BELEDİYEYE VERMEDİLER 

 

Şehir Üniversitesi’ne bedelsiz verilen arazinin; bilimsel kazı ile açığa çıkan ibadet yeri, hamamı, Bryas Sarayı denilin tarihi dokusuyla birlikte Kartal Belediyesi’ne verilerek buranın park olarak düzenlenmesinin sağlanıp halkın gezip görebileceği bir yer haline getirilmesinin de mümkün olabileceğini söyleyen Ömer Fethi Gürer, Kartal Belediyesi’nin  bu alanı talep ettiğini ancak muhtemeldir ki CHP’li olması nedeniyle bu alanın verilmediğini başka illerde bazı belediyelere bu yönde araziler verildiğini belirtti.

DMO ARAZİSİ

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer farklı bir arazi devrininde İstanbul Göztepe”de yaşandığına dikkat çekti.Gürer-“DMO’nun İstanbul’daki Göztepe’de arazisini Medeniyet Üniversitesi’ne bedelsiz verilip  kiracı olarak Kocaeli taşındığını söyledi.“İstanbul’da Göztepe’de Devlet Malzeme Ofisinin bulunduğu bina boşaltılıyor. Buradaki arazi bedelsiz olarak Devlet’,in Medeniyet Üniversitesine veriliyor, bu güzel, yanına da salı pazarı kuruluyor. Ve buradaki binasını boşaltan Devlet Malzeme Ofisi daha sonra Kocaeli’ne kendisi kiracı olarak gidiyor, kendisine ait araziyi bedelsiz bırakıyor, gidiyor. Burada bir Medeniyet Üniversitesi kuruluyor. Çevresinde bir tek ağaç bile yok.Buanlamda, bir yerde ağacı dahi olmayan Devlet Malzeme Ofisinin Göztepe’de, Kurbağalıdere’de yol kenarındaki girişi çıkışı problemli bir yere devlet üniversitesi kuruyorsunuz, öbür tarafta denize nazır, en güzel ağaçlarıyla birlikte kullanılabilen bir araziyi de kalkıyorsunuz vakıf  olan Şehir Üniversitesine bedelsiz veriyorsunuz. Bu anlaşılabilir bir durum değil”dedi.

GÜNDEM - 16:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.