Merkez Bankası faizi artırınca, dolar yükseldi

Merkez Bankası, geç likidite penceresi faizini 50 baz puan yükseltti. GLP faizi böylece 12,25’ten yüzde 12,75’e yükseltildi. Karar sonrası dolar yükseldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), geç likidite penceresi borç verme faizini yarım puan artırarak yüzde 12,25’ten yüzde 12,75’e çıkardı. Banka böylece faizde 8 ay sonra ilk kez artış yönünde adım attı. Faiz artışı öncesi 3.83 seviyesinde […]
EKONOMİ - 14 Aralık 2017 15:53 A A

Merkez Bankası, geç likidite penceresi faizini 50 baz puan yükseltti. GLP faizi böylece 12,25’ten yüzde 12,75’e yükseltildi. Karar sonrası dolar yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), geç likidite penceresi borç verme faizini yarım puan artırarak yüzde 12,25’ten yüzde 12,75’e çıkardı. Banka böylece faizde 8 ay sonra ilk kez artış yönünde adım attı.

Faiz artışı öncesi 3.83 seviyesinde seyreden dolar, 50 puanlık faiz artışı sonrası 3.89’a kadar yükseldi.

İLERİ HABER’de yer alan habere göre; Merkez Bankası’nda faiz toplantısının ardından yapılan açıklama şöyle:

“Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi belirlenmesine karar vermiştir:

a) Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 seviyesinde sabit tutulmuştur.

b) Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8 düzeyinde sabit tutulmuştur.

c) Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulurken, borç verme faiz oranı yüzde 12,25’ten yüzde 12,75’e yükseltilmiştir.

2017 yılı genelinde toplam talep güçlü bir seyir izlerken kredilerde hızlı bir artış gözlenmiştir. Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin gücünü koruduğuna işaret etmektedir. İç talepteki iyileşme devam ederken dış talepteki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir.

Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve yakın dönemde yaşanan maliyet gelişmeleri beklentiler ve fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırmıştır. Bu çerçevede Kurul, parasal duruşun sıkılaştırılmasına karar vermiştir.

SIKI DURUŞA DEVAM

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

ERDOĞAN ‘YÜKSEK FAİZE KARŞI OLDUĞUMU TEKRAR AÇIKLIYORUM’ DEMİŞTİ

Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Merkez Bankası’nı faizleri düşürmediği gerekçesiyle eleştirmişti.

Erdoğan, “Döviz kurunun yüksekliği hep ifade ettiğim gibi kesinlikle ekonominin gerçekleriyle uyumlu değildir. Bunun için de döviz kurunda kısa sürede doğru dengenin bulunacağına ben inanıyorum. Ekonomideki kısa süreli manipülasyonlarla faiz artırımı baskısını meşrulaştırma gayretlerini beyhude bir çaba olarak görüyorum.

Ben yüksek faize karşı olduğumu tekrar açıklıyorum, açıklamaya da devam edeceğim. Yüksek faizin olduğu bir ülkede enflasyonun düşmesi mümkün değildir” demişti.

EKONOMİ - 15:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.