İthal et ile sağlımız hiçe sayılıyor

CHP Denizli Milletvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi Yönetim Kurulu üyesi Melike Basmacı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığı ile Bosna Hersek’ten ithal edilen 20 ton (20 bin 43 kilogram) karkas etinde çıkan “E.coli O157” hastalığını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanına sordu. İTHAL ET İLE SAĞLIĞIMIZ HİÇE SAYILIYOR Melike Basmacı; “Sağlığımızla oynuyorlar et analizleri gümrüğe girildikten hatta […]
GÜNDEM - 30 Ocak 2018 17:00 A A

CHP Denizli Milletvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi Yönetim Kurulu üyesi Melike Basmacı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığı ile Bosna Hersek’ten ithal edilen 20 ton (20 bin 43 kilogram) karkas etinde çıkan “E.coli O157” hastalığını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanına sordu.

İTHAL ET İLE SAĞLIĞIMIZ HİÇE SAYILIYOR

Melike Basmacı; “Sağlığımızla oynuyorlar et analizleri gümrüğe girildikten hatta etin dağıtımı yapıldıktan sonra yapılıyor böyle bir ihmal kabul edilemez. Hiçbir yetkili de demiyor ki bizim hatamız, ihmalimiz var. Yoksul vatandaşların et yiyebilmesi için et ithal ettiklerinin altını çizen Ahmet Eşref Fakıbaba Yoksul vatandaşın sağlığını hiçe mi sayıyor? Sorusunu akla getiriyor.” Dedi

Basmacı “Sayın Fakıbaba açıklamasında sadece bir parti et de hastalık bulunduğunu iddia etti ki öyle olsa dahi bu çok büyük bir ihmaldir. Söylemekten dilimizde tüy bitti, besiciliği geliştirelim, teşvikler verelim, ithal etmek yerine kendimiz yetiştirelim işte burada kötü sonuçlarını görüyoruz, umarım bu son olur yetkililerimiz hatasını kabul eder ve ithalata ağırlık vermekten vazgeçer” dedi.

Melike Basmacının Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanına verdiği yazılı soru önergesi;

Ağustos 2017 de Bosna Hersek ten ithal edilen 20 ton 43 kilogram karkas et analizlerinin etin gümrükten girmesinden ve dağıtılmasından sonra yapıldığı öne sürülmüş ancak testler dağıtım yapıldıktan sonra yapıldığı için birçok vatandaşın o etleri yediği ortaya çıkmıştır.

Bu kapsamda;

1)    Hastalıklı etlerin imha işleminin 5 gün süren hastalık tespit sürecinden 5 ay sonra yapıldığı söylentisi doğru mudur? Analiz ne zaman yapılmıştır? İmha süreci ne zaman başlatılmıştır?

2)    Kaç ton et imha edilmiştir? Bu etlerden ne kadarlık bölümü satılmıştır?
3)    Söz konusu etler hangi illere dağıtılmıştır?
4)    Bu etlerden yedikten sonra zehirlendiğini öne süren kaç kişi vardır?
5)    Bu etlerin analizleri neden gümrükten girmeden yapılmamıştır?
6)    Sakarya da bu etlerden yiyen 309 kişinin zehirlenerek hastanede tedavi gördüğü doğru mudur?
7)    Bu konuyla ilgili açılan bir soruşturma var mıdır? Ne gibi cezai yaptırımlar uygulanacaktır?

GÜNDEM - 17:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.