İlkokullardaki şeriat propagandalarına bir yenisi eklendi

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş tarafından paylaşılan bir videoda, çocuklara ‘İslam Yemini’ ettirildiği görüldü.   Laik ve bilimsel eğitimi dışlayan müfredat tartışmasıyla başlayan yeni eğitim öğretim yılının ilk günlerinde İstanbul’da bir ilkokuldan skandal görüntüler geldi. Özel bir ilkokulda çekilen görüntülerde, öğretmenin öğrencilere ‘İslam yemini’ okutturduğu anlar yer aldı. Görüntülerde, öğretmenin ‘selamünaleyküm’ sözünün ardından öğrenciler hep […]
GÜNDEM - 18 Aralık 2017 13:52 A A

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş tarafından paylaşılan bir videoda, çocuklara ‘İslam Yemini’ ettirildiği görüldü.

 

Laik ve bilimsel eğitimi dışlayan müfredat tartışmasıyla başlayan yeni eğitim öğretim yılının ilk günlerinde İstanbul’da bir ilkokuldan skandal görüntüler geldi. Özel bir ilkokulda çekilen görüntülerde, öğretmenin öğrencilere ‘İslam yemini’ okutturduğu anlar yer aldı. Görüntülerde, öğretmenin ‘selamünaleyküm’ sözünün ardından öğrenciler hep bir ağızdan ’Elimizde Kur’an, kalbimizde iman, Müslüman’ız Müslüman, yaşasın İslam’ sözlerini söylüyor. Sözlerin ardından bir öğrencinin ‘tekbir’ diye bağırması üzerine öğrenciler bu defa ‘Allahu Ekber’ şeklinde bağırmaya başlıyor.

YARKADAŞ: BU UYGULAMA İÇİN SİZ Mİ TALIMAT VERDİNİZ?

İslam yemini görüntüleri TBMM’ye de taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yönelttiği soru önergesinde “Bu uygulama için siz mi talimat verdiniz? Okul müdürleri laiklik karşıtı eylemler için cesareti sizden mi alıyor?” sorusunu yöneltti.

Okulların AKP’nin gerici ve çağdışı uygulamalarının laboratuvarı haline geldiğini belirten Yarkadaş, “AKP iktidarı, sorunları çözemeyince dizginlerinden boşaldı ve din sömürüsünü zirveye taşıdı” dedi.

Okulda çekilen görüntülerin tüm yasa ve yönetmeliklere aykırı olduğunu belirten Yarkadaş, “Türkiye’ye AKP eliyle Malezya modeli dayatılıyor. Buna tüm gücümüzle direnecek, Türkiye’nin geleceği olan çocukları tarikat ve cemaatlere yem etmeyeceğiz” diye konuştu.

Evrim’e ilişkin derslerin kaldırılıp zorunlu din dersi saatlerinin artırıldığını da hatırlatan Yarkadaş, “Okullarda bilim sıfırlandı. Müfredattan Atatürk çıkarıldı.  Bilimden boşaltılan alan hurafelerle dolduruldu. AKP ve MEB, bilime, laikliğe ve dolayısıyla demokrasi ve özgürlüklere savaş açtı” ifadesini kullandı.

Cumhuriyet Savcılarını da göreve çağıran Yarkadaş, “İstanbul’da bir özel okulda çekilen görüntüler, anayasayı ayaklar altına almaktır. Görevinizi yapın ve sorumlular hakkında soruşturma açın! Sizler cumhuriyetin değerlerini korumakla yükümlüsünüz” dedi.

Yarkadaş ailelere de seslenerek “Gericiliğin, aydınlığa savaş açtığı bir dönemden geçiyoruz. Çocuklarımızın tarikat ve cemaatlerin tuzağına düşmemesi için birlikte mücadele edelim” ifadesini kullandı.

(Kaynak: Evrensel)

 

GÜNDEM - 13:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.