Erdoğan, Türkiye’nin otomobili için ‘Babayiğitler’i açıkladı

Yerli otomobil üretimi için imzalar atıldı… Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, girişimci şirketlere ‘babayiğitler’ diye seslendi. Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen “Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü İmza Töreni”nde; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu  imzaları attı. Girişimde Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding yer alıyor. “Türkiye’nin […]
GÜNDEM - 2 Kasım 2017 16:52 A A
Yerli otomobil üretimi için imzalar atıldı… Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, girişimci şirketlere ‘babayiğitler’ diye seslendi.
Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen “Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü İmza Töreni”nde; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu  imzaları attı.
Girişimde Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding yer alıyor.
“Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü İmza Töreni”nde yaptığı konuşmasına, Hakkari’deki terör saldırısında şehit olan askerlere Allah’tan rahmet dileyerek başladı.
Bugün çok büyük bir hayali gerçekleştirmek için yola çıktıklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin otomobilini üretmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine çağrı yaptığını hatırlattı.
Hisarcıklıoğlu, “Biz de elimizi taşın altına koyduk. Yaklaşık beş aydır 100’e yakın toplantı yaptık, bu sürecin planlamasını gerçekleştirdik. Ben her zaman söylüyorum; bir ülkenin müteşebbisi ne kadar güçlüye, cesaretliyse o ülke de o kadar güçlü olur. Girişimcilerimiz bizim övünç kaynağımız. Türkiye’nin artık muazzam bir birikimi var. Ülkemiz tarımsal toplum yapısını kırmış ve sanayi toplumu haline gelmiştir. Bizler ülkemizin müteşebbisleri olarak bugün 200 ülkeye mal satıyoruz. Avrupa’da tüketilen her üç beyaz eşyadan birisini üretiyoruz. Sibirya’nın -40 derece soğuğunda toplu konut, Fas’ın 40 derece sıcağında rafineri yapıyoruz. Dünyanın en büyük havaalanını İstanbul’da biz inşa ediyoruz. Bombay’da, Macaristan’da havaalanı işletiyoruz. Katar’da, Tunus’ta, Makedonya’da havaalanı inşaa ediyoruz. Küresel piyasalarda milyar dolarlık satın almalar yapıyoruz. Ülkemizin ürettiklerini dünyanın dört bir köşesine taşıyoruz. Öte yandan Türk profesyonellerimiz, küresel şirketleri, uluslararası kuruluşları yönetiyor. Global Türk yöneticiler arasında adeta bir bayrak yarışı yaşanıyor” diye konuştu.
Hisarcıklıoğlu, artık Türkiye’nin küresel devlerle rekabet edecek teknolojiyi geliştirme zamanının geldiğini dile getirerek, “Burada devletimizin öncülüğü bu ürün setinin genişlemesi için son derece önemlidir. Büyük bir vizyon işidir, yeni bir ekonomik kalkınma modelidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Türkiye’nin Otomobili bu hedeflerden biri haline geldi. 100 yıldır yollarda arabaların olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin bu teknolojiyi üretme noktasında geride kaldığının da farkındayız. Ama bugün küresel otomotiv sektörü çok ciddi bir dönüşümün içinden geçmektedir. 100 yıllık otomotiv devleri yeni nesil otomobil teknolojilerini yakalayabilmek için birbirleriyle yarışıyor. TESLA gibi yeni bir şirket 100 yıllık devlere kafa tutabiliyor. İşte bu yüzden Türkiye’nin Otomobili’nin tam zamanıdır. Türkiye, kendi markasıyla, kendi tasarımıyla, kendi teknolojisiyle bu sektörde yer alacaksa, bu dönüşüm sürecini yakalamalıdır. Ve inanıyorum ki yakalayacaktır” ifadelerini kullandı.
Projenin, Türkiye’nin teknolojik dönüşümü için de model olacağını belirten Hisarcıklıoğlu, proje kapsamında geliştirilecek teknolojilerin birçok sektörde yeni ürün geliştirilmesini tetikleyeceğini kaydetti.
Ortaya koyduğu vizyon için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “Kendisinin ısrarlı çağrıları olmasaydı, hiçbirimiz bugün bu salonda Türkiye’nin Otomobili’ni yapacağız diye oturmazdık. Liderlik ve vizyon böyle bir şey. Gerçekten bizi yüreklendirdiğiniz ve bu süreçteki tüm desteğiniz için çok teşekkür ediyoruz. 5 aydır ne zaman bu proje için yanınıza gelsek, önümüzü açtınız. Destek verdiniz. Moral verdiniz. İnşallah, sizin liderliğiniz ve desteklerinizle bu projeyi başarıya götüreceğiz” dedi.
Hisarcıklıoğlu, desteklerinden ötürü Başbakan Binali Yıldırım ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’ye de teşekkürlerini ileterek, “Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız, ilk gün bize bu işi yapmak devletin işi değil, dediler. “Özel sektör olarak siz yapacaksınız, biz de kapsamlı devlet destekleriyle sizleri destekleyeceğiz” dediler. “Gerekirse Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bu projeye özel yeni bir mevzuat hazırlayacağız” dediler. İşte bu güven bizi bugün buraya getirdi. Devletimiz arkamızda olursa biz bu işi başarırız dedik. Sayın Bakanımızla yaklaşık 100 ayrı toplantı yaptık. Dünyada, Türkiye’de bu konuda çalışma yapmış tüm tarafları dinledik. Kafalardaki soru işaretlerini gidermek için ince ince çalıştık. Bu süreci ilmek ilmek dokuduk” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda 5 ortak bulunduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, söz konusu firmaların toplamda 110 bin kişiye istihdam sağladığını, geçen yılki cirolarının da 65 milyar liraya yakın olduğunu söyledi.
Hisarcıklıoğlu, bugün atılan ortak girişim grubu imzasının bir başlangıç olduğunu kaydederek, “3-4 ay çok yoğun çalışacağız. Alternatif teknolojileri, fonlama imkanlarını analiz edeceğiz. Bu projeye ilişkin devlet desteklerimizi Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda hükümetimizle, bakanlığımızla birlikte tasarlayacağız ve 2018’in ilk aylarında inşallah şirketimizi de kuracağız.” açıklamasında bulundu.
-Cumhurbaşkanı Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuşmasında, Türkiye’nin otomobili için elini taşın altına koyan babayiğitlerin ilan edilecek bu toplantının ülkeye, millete, sektöre ve girişim grubunu oluşturan şirketlere hayırlı olmasını diledi.
Girişim grubunun oluşturulması safhasına gelene kadar projede emeği geçen herkese teşekkür eden Erdoğan, “Merhum Muhammed Ali, ‘hayal gücü olmayan insanının kanatları yoktur’ diyor. Bizim de bugün ortak girişim grubunun tanıtımı için bir araya geldiğimiz markası Türk, tasarımı Türk, mühendisliği Türk, teknolojisi Türk, üretimi Türk, pazarlaması Türk bir otomobile sahip olma hayalimiz vardı. Aslında bu bizimle birlikte milletimizin de hayalidir.” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, zaman kaybına tahammülün bulunmadığının altını çizerek, “Mademki bu babayiğit arkadaşlarımız çıkıp ellerini taşın altına soktular, bize de onlara gereken her yerde omuz vermek, destek vermek düşer. Şimdiden ilan ediyorum, piyasaya süreceğiniz ilk otomobilin bedelini ödemek şartıyla taliplisi de benim” dedi.
-Başbakan Yıldırım
Başbakan Binali Yıldırım da önemli bir proje için bir araya geldiklerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin potansiyelini, gücünü en iyi şekilde değerlendirecek yerli marka otomobil için artık vaktin geldiğini söylemesiyle bu süreci resmen başlatıldığını hatırlattı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve emeği geçen herkese teşekkür eden Yıldırım, “Yok mu bir babayiğit) çağrısına cevap veren 5 babayiğide de burada teşekkürlerimi sunuyorum, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı’na da teşekkür ediyorum. TOBB koordinasyonundaki beşli ortaklığın ülkemize ve taraflara hayırlı uğurlu olmasını Mevla’mdan niyaz ediyorum” ifadesini kullandı.
Başbakan Yıldırım, bu önemli projenin otomotiv sektörüne ve iş dünyasına yeni bir heyecan getireceğinden endişesinin olmadığını, bu projenin büyüyen, kalkınan, geleceğe kararlılıkla yürüyen Türkiye’nin başarılarına yeni bir başarı ekleyeceğini bildirdi.
-Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de yerli marka otomobilin otomotiv sanayisindeki bütün yeniliklere, dijitalleşmeye, dönüşüme, yazılımlara, taleplere ve trendlere cevap verir nitelikte olacağını belirterek, “Türkiye’nin otomobilinin fazlası olacak, eksiği olmayacak. Çıtamız yüksek, hedefimiz büyük. Sadece iç pazarda değil, dış pazarlarda da göz dolduran, farkındalık oluşturan bir marka ve küresel bir başarı hedefliyoruz” dedi.
Özlü, bugün atılacak imzaların milli ve yerli sanayiyi daha da ileri taşıyacağını belirterek, “Bu imzalar bizi, dünyanın en büyük 10 ekonomisi olma hedefine ve 2023 vizyonumuza bir adım daha yaklaştıracak. Bu milli hedefe, ‘ben varım’ diyerek niyet beyan eden ve birazdan bu iş birliğine imza atacak olan girişimci grubuna, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı’na huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Çıktığımız bu yolda verdiğiniz sınırsız destek, büyük moral ve himayeleriniz için zatıalinize bir kez daha şükranlarımı ve saygılarımı arz ediyorum” şeklinde konuştu.
GÜNDEM - 16:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.