Çorum’da bulunan Hitit kılıcına paha biçilemiyor

    Çorum’da yol yapım çalışmaları sırasında kepçe operatörleri tarafından tesadüfen 3500 yıllık Hitit kılıcı bulundu.   Yol yapım çalışması esnasında bulunan 3500 yıllık Hitit kılıcına paha biçilemezken, Çorum Müzesi’nde sergilenen Hitit Krallarından Tuthaliya’ya ait olan tarihi kılıç büyük ilgi görüyor. “BAŞKA ÖRNEĞİ YOK” Çorum Müzesi Müdürü Metin Çakar; ” Arkeoloji  dünyası ve dünyada bu kılıcın […]
ÇORUM - 20 Şubat 2018 15:16 A A

 

 

Çorum’da yol yapım çalışmaları sırasında kepçe operatörleri tarafından tesadüfen 3500 yıllık Hitit kılıcı bulundu.

 

Yol yapım çalışması esnasında bulunan 3500 yıllık Hitit kılıcına paha biçilemezken, Çorum Müzesi’nde sergilenen Hitit Krallarından Tuthaliya’ya ait olan tarihi kılıç büyük ilgi görüyor.

“BAŞKA ÖRNEĞİ YOK”

Çorum Müzesi Müdürü Metin Çakar; ” Arkeoloji  dünyası ve dünyada bu kılıcın başka örneği yok” açıklamasında bulundu.

Dünyada bir başka örneği bulunmayan kılıç, tarihin en büyük imparatorlukları arasında yer alan Hititlerin başkenti Hattuşa’da iki greyder kepçesi operatörü tarafından tesadüfen bulundu.

HİTİT KRALI TUTHALİYA’YA AİT

O dönem Köy Hizmetleri Müdürlüğü’nde görevli iki kepçe operatörü Hitit Krallarından Tuthaliya’ya ait olan tarihi kılıcı Boğazköy

Müzesi’ne teslim etti. Burada yapılan incelemede Hitit dönemine ait olduğu anlaşılan kılıç, daha sonar Çorum Müzesi’ne nakledildi.

DÖVÜLEREK İMAL EDİLMİŞ

Sert bronzdan ve döküm tekniğiyle yapılan kılıcın balçak kısmında yer alan perçin deliklerinden itibaren kabzaya geçen kısmın dövülmek suretiyle yapıldığı, delik kenarlarındaki çapaklardan ve münferit çekiç izlerinden anlaşılıyor.

ADAK OLARAK SUNULMUŞ

Bulunduğu tarihten itibaren arkeoloji dünyasının da gündemine oturan kılıç, adak olarak sunulmuş. Kılıcın sol kenarına çivi yazısıyla Akadça olarak “ı-nu-ma du-ut-ha-lı-yalugal.gal kur a-as-su-wa u-hal lıQgır an-nu-tım a-naıskur be-li-su u-se-lı” yazılı cümleyi görülüyor. “Büyük kral Tuthaliya, Assuwa ülkesini yerle bir ettiği zaman bu kılıcı efendisi fırtına tanrısına adak olarak sundu” yazılı kılıcın savaş ganimeti olarak ele geçirilmesinden sonar üzerine yazıldığı tahmin ediliyor.

KUSURSUZ

60 gram ağırlığında, 70 santimetre uzunluğunda teknik ve işleme yönünden kusursuz bir simetriğe sahip olan bu kılıç Hitit tarihinin amansız savaşçısı, büyük kral Tuthaliya’nın Ege

kıyılarındaki Assuwa ülkesine karşı kazandığı askeri zaferin benzersiz bir yansımasını ifade ediyor.

Henüz bir benzeri daha bulunamamış olması, kılıcı paha biçilemez kılarken bu eşsiz eser, Boğazköy-Hattuşa ve diğer Hitit şehirlerinde, bir çok gizemli arkeolojik eserin keşfedilmeyi beklediğinin en güzel ve heyecan verici kanıtı olarak ifade ediliyor.

(Haberler.com)

ÇORUM - 15:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.