CHP’li İrgil: Trump 9 paralık oldu!

BM’nin Kudüs Kararı’nı memnuniyetle karşılayan CHP kanadından bir yorum da Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil’den geldi. “Bu, ABD politik tarihinin en ağır siyasi yenilgilerinden biri oldu” diyen İrgil: Trump 9 paralık oldu! BM Genel Kurulu’nda ABD’nin Kudüsü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı hazırlanan tasarının 9’a 128 oyla kabul edilmesi ülkemizde de memnuniyetle karşılandı. “Trump gerçekten […]
GÜNDEM - 22 Aralık 2017 15:45 A A

BM’nin Kudüs Kararı’nı memnuniyetle karşılayan CHP kanadından bir yorum da Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil’den geldi. “Bu, ABD politik tarihinin en ağır siyasi yenilgilerinden biri oldu” diyen İrgil: Trump 9 paralık oldu!

BM Genel Kurulu’nda ABD’nin Kudüsü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı hazırlanan tasarının 9’a 128 oyla kabul edilmesi ülkemizde de memnuniyetle karşılandı. “Trump gerçekten 9 paralık oldu” diyen CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, şu değerlendirmede bulundu: “Dünya, Trump’ın tehditlerine karşın ‘hayır’ dedi. Bu aynı zamanda iletişimi artan ve globalleşen dünyanın kendini ‘dünyanın efendisi’ göstermeye çalışan ABD’ye karşı ilk büyük kitlesel isyanıdır. Trump’ın karizması çizilmiştir.”

 

ELBETTE OLDUBİTTİYE GELECEK

 

BM Genel Kurulu’nda alınan bu kararın yaptırım gücü olmadığı için somut bir anlamı bulunmadığını da belirten CHP’li İrgil, kararın sonuçlarına dair şu değerlendirmelerde bulundu:

“Arap ülkeleri muhtemelen zaman içinde ABD’nin baskısı ile konuyu sündürecek ve kabullenecek. Zira Ortadoğu’nun kral ve diktatörleri ABD desteği olmadan iktidarlarını koruyamazlar. Filistin her zaman olduğu gibi yalnızlaşacak ve nihai olarak fiilen ABD elçiliğini Kudüs’e taşıyacak. Dik duruşunu koruyan halklar ve birkaç devlet her yıl bu kararı yıldönümünde protesto edecek, zamanla sembolik hale gelecek. Her zaman olduğu gibi zengin ve güçlü olanın karşısında tüm dünya itiraz etse de konu oldubittiye gelecek.”

 

SÜRPRİZ VE SIRADIŞI NE OLABİLİR?

 

Öte yandan dünya ülkelerinin kararlı tavırlarının devam etmesi halinde sürpriz ve sıradışı olarak ABD’nin geri adım atabileceğine de değinen CHP’li İrgil şöyle devam etti:

“Dünya ülkeleri BM Genel Kurul oylamasındaki kararlılığını ve duruşunu sürdürürse, etkili olabilecek ülkeler fiili ve net kararlar alırlar ve uygular ise üç farklı şekilde olumlu bir sürece girilecektir. ABD yönetimi geri adım atabilir veya Trump’tan sonra gelecek başkan kararı gözden geçirip değiştirebilir veya Filistinlileri de mutlu edecek bir orta yol bulunabilir.”

GÜNDEM - 15:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.