CHP’li Gürer’in ısrarı, Bakanlığı yanlıştan döndürdü

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in hileli gıda ürünlerinin kamuoyuna açıklanmasıyla ilgili ısrarcı tavrı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı yanlıştan döndürdü. Bakanlık, bir süre ara verdiği taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen hileli ürünler listesini, Ömer Fethi Gürer’in konuyu sürekli gündeme getirmesi üzerine yeniden açıklamaya başladı. Taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen ürünlerle ilgili yapılan incelemelerin sonucunda hileli ürünler […]
GÜNDEM - 27 Mart 2018 15:19 A A

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in hileli gıda ürünlerinin kamuoyuna açıklanmasıyla ilgili ısrarcı tavrı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı yanlıştan döndürdü. Bakanlık, bir süre ara verdiği taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen hileli ürünler listesini, Ömer Fethi Gürer’in konuyu sürekli gündeme getirmesi üzerine yeniden açıklamaya başladı.

Taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen ürünlerle ilgili yapılan incelemelerin sonucunda hileli ürünler listesini her yıl kamuoyu ile başlaşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, geçen yıl bu uygulamayı hayata geçirmemişti.  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise konuyu sürekli TBMM gündemine getirmiş ve hileli ürünler listesinin mutlaka kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini ifade etmişti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in ısrarlı takibi üzerine, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar, çikolata ve enerji içeceğinin yer aldığı 173 firmaya ait 282 parti ürün kamuoyuna açıklandı.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:“5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik” gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, BİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 173 firmaya ait 282 parti ürünü Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 769 firmaya ait 1605 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir. Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir…

 GÜRER ISRAR ETTİ BAKANLIK AÇIKLADI 

Hileli sürünler listesinin her yıl olduğu gibi yeniden kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini her fırsatta dile getiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son olarak geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayla konuyu TBMM gündemine taşımıştı. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, ülkemizde son yıllarda artış gösteren en önemli sorunlardan birinin de hileli gıda ürünlerindeki artış olduğunu belirtmişti.  Denetim ve kontrollerin yetersiz olduğunu kaydeden Ömer Fethi Gürer, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar gibi gıda ürünlerinde 2016 yılından beri açıklama yapmayı bıraktı. Taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerin parti numaralarını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2016 yılında son kez açıklandı. Esasen caydırıcı yönü olan bu uygulama devam etmelidir. Neden bu uygulamadan vazgeçilmiş, neden hileli ürün üreten firmalar teşhir edilmemektedir. Kamuoyu bunu bilmelidir” şeklinde açıklamada bulunmuştu. 

 Gürer, “Bakanlığın açıklamasında dikkat çekici sorunlu gıda ürünleri vardır.  Bunun yanında sütsüz peynirden, domuz ve tek tırnaklı hayvanlara değin görünen sorunun saptanabilen kısmı bu bağlamda daha çok  denetim gerektirmektedir ”dedi.

 

GÜNDEM - 15:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.