“Büyükşehir belediyeleri, depolardaki patatesleri satın alsın “

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, depolardaki patatesin çürümeye başladığını belirterek, hükümetin patates çiftçisi sorununu çözmesini istedi. Ömer Fethi Gürer, belediyeler ve diğer kamu kurumlarının, patates tüketimine destek vermesini önerdi. Patates üreticilerinin yaşadığı sorunları her fırsatta dile getiren Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda da söz alarak, Niğde ve Nevşehir’de ürünleri depoda kalan çiftçilerin taleplerini meclis gündemine taşıdı. […]
GÜNDEM - 22 Mart 2018 14:12 A A

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, depolardaki patatesin çürümeye başladığını belirterek, hükümetin patates çiftçisi sorununu çözmesini istedi. Ömer Fethi Gürer, belediyeler ve diğer kamu kurumlarının, patates tüketimine destek vermesini önerdi.

Patates üreticilerinin yaşadığı sorunları her fırsatta dile getiren Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda da söz alarak, Niğde ve Nevşehir’de ürünleri depoda kalan çiftçilerin taleplerini meclis gündemine taşıdı.

ÇİFTÇİ VE ESNAFIN BORÇLARI ÖTELENSİN 

Patates üreticileri için artık tehlike çanlarının çalmaya başladığını anlatan Ömer Fethi Gürer, “Patates çiftçileri icralıktır. Bunun yanında çiftçide para olmadığı için esnaf da mağdur duruma düşmüş durumdadır. Çiftçilerin ve esnafların borçlarının mutlaka ötelenmesi gerekiyor” dedi.

 ÇİFTÇİ PATATES EKEMEYEBİLİR 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hükümetin patateste dış satın teşvik primi arası gerektiğine de değinerek, “bunun yanında patates çiftçisinin elinde bulunan ürün alınarak kamu kuruluşları ve belediyelerde ve benzer kuruluşlar eliyle bir an önce tüketilmelidir. Aksi takdirde gelecek yıl patates çiftçisinin ekim yapabilme şansı kalmamaktadır” diyen konuştu.

HÜKÜMETE ÇAĞRI 

Bölgede patates önemli bir gelir kaynağı olduğuna vurgu yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Bu anlamda gittiğimiz her yerde sorun büyük ölçüde açık ve net görülmektedir. Hükûmetin patates çiftçisiyle ilgili düzenleme yapması çağrısını yineliyorum yoksa çiftçilik giderek bölgede sorun olacağı gibi ekim yapılamayacaktır” uyarısında bulundu.

FAKIBABA PATATES DEPOLARI GEZSİN ŞEKER FABRİKASI UĞRASIN 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cuma günü Niğde’yi ziyaret edecek olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya, yüzbinlerce ton ürünün çürümeye terk edildiği patates depolarını da gezmesini önerdi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan Fakıbaba’nın 23 Mart Cuma günü, Suudi Arabistanlı yatırımcılarla Niğde’ye geleceğinin ifade edildiğini belirterek, “Öncelikle Sayın Bakan’ın Niğde ziyaretinin, Niğde çiftçisi ve üreticisinin, ilin tarım ve hayvancılıkta yaşanan sorunların çözümüne yönelik bir ziyaret olmasını temenni ediyoruz. Sayın Bakana Niğde ziyareti kapsamında patates depolarını da gezmesini öneriyoruz. Yüzbinlerce ton patatesin, depolarda çürümeye terk edildiğini kendi gözleriyle görmesini ve çiftçilerin taleplerini dinlemesini tavsiye ediyoruz. Bürokratlar tarafından patates üreticilerinin sorunu yokmuş gibi lanse edilen durumu, Sayın bakan kendi gözleriyle görürse belki sorunun çözümü için daha gerçekçi bir yaklaşım içinde olabilir” dedi.

Patates üreticilerinin; patatese ihracat teşvikinin artırılması, tarım kredi kooperatifleri ve bankalara olan borçların ötelenmesi, tarımsal sulamadan kaynaklanan enerji borçlarıyla ilgili düzenlemeye gidilmesi gibi beklentilerinin bulunduğunu anlatan Ömer Fethi Gürer, “Sayın Bakan elbette Niğde’nin tarım ve hayvancılıkta yaşadığı sorunlarla ilgili bir brifing alacaktır. Ancak şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ardından, pancar üreticilerinin yaşayacağı muhtemel sorunlarla ilgili olarak da Sayın Bakanı Bor Şeker Fabrikasına davet ediyor, burada hem işçi hem de çiftçi temsilcileriyle görüşme yaparak, onların sorun ve endişelerini dinlemelerini  öneriyoruz” diye konuştu.

GÜNDEM - 14:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.