AYM: Habere erişim engeli istisnai olmalıdır

Airporthaber.com’da yayınlanan bir yazıya getirilen erişim engeli başvurusunu inceleyen AYM, AİHM’in ifade özgürlüğüne yönelik kararlarıyla, anayasanın 26. ve 28. maddelerine atıf yaparak, yasağın kaldırılması için yerel mahkemenin yeniden yargılama yapmasına hükmetti. Airporthaber.com adlı internet haber portalının sahibi ve genel yayın yönetmeni Ali Kıdık, 2014 yılının nisan ayı içinde o dönem Türk Hava Kurumu Başkanlığı’nı yürüten […]
GÜNDEM - 14 Aralık 2017 17:05 A A

Airporthaber.com’da yayınlanan bir yazıya getirilen erişim engeli başvurusunu inceleyen AYM, AİHM’in ifade özgürlüğüne yönelik kararlarıyla, anayasanın 26. ve 28. maddelerine atıf yaparak, yasağın kaldırılması için yerel mahkemenin yeniden yargılama yapmasına hükmetti.

Airporthaber.com adlı internet haber portalının sahibi ve genel yayın yönetmeni Ali Kıdık, 2014 yılının nisan ayı içinde o dönem Türk Hava Kurumu Başkanlığı’nı yürüten O.Y. hakkında 5 ayrı yazı kaleme aldı. ‘THK’yı batırırsan 20 tırnağımla yakana yapışırım’, ‘Bu belge şok edecek’, ‘Ye baba ye, ne zaman doyacaksınız!’, ‘Türk Hava Kurumu uçurumun eşiğinde’ başlıklı yazılarda, zarara uğratılan kurumun borç içinde olduğu ve yüksek maaşlarla ‘tanıdıklar ve akrabalar’ın istihdam edildiği iddiaları gündeme getirildi. O.Y. bunun üzerine, kişilik hakları ihlal edildiği gerekçesiyle Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak, yazılara erişim engeli getirdi. Ali Kıdık, mahkeme kararı üzerine 14 Nisan’da yeni bir yazı yayınlayarak, daha önceki iddialarının yalanlanmadığını belirtti, ayrıca O.Y.’nin kuruma ait helikopter ve uçağı bir partinin genel başkanına oldukça düşük fiyata kiralandığı iddiasında da bulundu. O.Y.’ye bu işlemi karşılığında sözü edilen partiden milletvekili yapılıp yapılmayacağı sorusunu yöneltti. Ankara 5. Sulh Ceza ise bu yazıya da erişim engeli getirdi.

BİREYSEL BAŞVURUDA BULUNDU

Ali Kıdık’ın, erişim engellerinin kaldırılması talebiyle Ankara 14. Asliye Mahkemesi’ne yaptığı itiraz başvuruları da 16 Nisan 2014’te iki ayrı gerekçesiz kararla reddedildi. Gazeteci Ali Kıdık, yerel mahkemeden sonuç alamayınca Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

Başvuruyu ele alan AYM, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ifade ve basın özgürlüğüne ilişkin şu görüşüne yer verdi: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne göre ifade özgürlüğü demokratik toplumun temelini oluşturan unsurlardandır. AİHM, ifade özgürlüğüne ilişkin kararlarında, ifade özgürlüğünün toplumun ilerlemesi ve bireyi gelişmesi için gerekli temel şartlardan birini teşkil ettiğini yinelemektedir. AİHM’e göre ifade özgürlüğü sadece toplum tarafından kabul gören ya da zararsız veya ilgisiz kabul edilen ‘bilgi’ ve ‘fikirler’ için değil, incitici, şoke edici ya da endişelendirici bilgi ve düşünceler için de geçerlidir. Bu, yokluğu halinde ‘demokratik bir toplum’dan söz edemeyeceğimiz çoğulculuğun, hoşgörünün ve açık fikirliliğin bir gereğidir.
AİHM, demokratik bir toplumda basının oynadığı temel rolün altını birçok kez çizmiştir.”

GÜNDEM - 17:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.