“AKP, milyonlarca insanı açlığa mahkûm etti”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, partisinin Niğde il Başkanlığınca düzenlenen Milletvekili Adaylarının Tanıtım Toplantısında yaptığı konuşmada, AKP’nin uyguladığı rant ekonomisi ile bir avuç zengin yaratılırken, milyonlarca insanın açlığa mahkum edildiğini söyledi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili adayları, CHP Niğde İl Başkanlığının düzenlediği toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı. Milletvekili Adayları Ömer Fethi Gürer, Ahmet Oğuz Özmen […]
GÜNDEM - 28 Mayıs 2018 14:06 A A

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, partisinin Niğde il Başkanlığınca düzenlenen Milletvekili Adaylarının Tanıtım Toplantısında yaptığı konuşmada, AKP’nin uyguladığı rant ekonomisi ile bir avuç zengin yaratılırken, milyonlarca insanın açlığa mahkum edildiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili adayları, CHP Niğde İl Başkanlığının düzenlediği toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı. Milletvekili Adayları Ömer Fethi Gürer, Ahmet Oğuz Özmen ve Nagehan Eskioğlu, il binası önünde düzenlenen tanıtım toplantısında birer konuşma yaptı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP İl binası önünde toplanan coşkulu kalabalığa hitaben yaptığı konuşmasına, seçildiği 1 Kasım 2015 tarihinden buyana parlamentoda yaptığı çalışmalardan bahsederek başladı. İşleme alınan 1596 sözlü soru önergesinden 1082’sinin kendisine ait olduğunu belirten Ömer Fethi Gürer, 550 milletvekilinin bakanlara yönelttiği 27 in 567 yazılı soru öneresinin 4080’inde de kendisinin imzasının bulunduğunu ifade etti.  Ömer Fethi Gürer, 122 kanun teklifi, 182 araştırma önergesi verdiğini TBMM Genel Kurulunda 359 kez, komisyonlarda da 108 kez konuşma yaptığını belirterek, “Niğde’nin ve ülkemizin, toplumun tüm kesimlerinin sorunlarını meclise taşıdım. Emeklinin, işçinin, işsizin, gencin, yaşlının, kadının, öğrencinin, esnafın, çiftçinin, sanayicinin ne sorunu varsa TBMM gündemine getirdim” dedi.

AKP’nin rant ekonomisinin bir avuç zengin yaratırken milyonlarca insanı yoksulluğa mahkum ettiğini belirten Ömer Fethi Gürer, “ Ekonominin dengelerini bozan saray rejiminin plansız, günübirlik müdahaleleriyle Türkiye’yi bir krize sürüklemekle kalmamış, aynı zamanda dolaylı vergilerle gelir dağılımında adaletsizliği pekiştirmiştir. Ülkemizde 16 milyon insanımız yoksul, 6 milyon insanımız işsizdir. Milyonlarca emekçi açlık sınırının altında yaşamaktadır.  Çalışan ve üreticinin hakkını vermeyen AKP ekonominin ana gövdesini oluşturan çalışanlar emekliler ve yoksul halkımız ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir refah ortamı yaratamamıştır” diye konuştu.

“CHP olarak bizler toplumun yok sayılan yüzde 99 unda yani emekliden, esnaftan, çiftçiden üretenden, işsizden ve tüm yoksullardan yana olan bir gelecek amaçlamaktayız” diyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Rant ekonomisi yerine büyüme ve gelir adaleti programı uygulayarak toplumsal tüm kesimlere nefes aldıracağız.  Teknolojiyi yoğun üretime odaklanan ve çağın fırsatlarını kullanarak yeni bir ekonomik yapı oluşturacağız.  Ekonomide çokça üretim, hakça bölüşü sağlayacağız.  CHP iktidarında asgari ücret 2 bin 200 lira seviyesine çıkarılacak, asgari ücretten gelir vergisi alınmayacak, aile sigortası uygulamasıyla tüm yoksullar sağlık güvencesine kavuşacaktır.  KOBİ’ler öncelikli olmak üzere şirketlere yönelik mevut teşvikler daha kapsamlı ve etkin kullanılacak, kadın istihdamı ve girişimciliği için teşvik ve vergi kolaylığı derhal yürürlüğe girecektir. Anadolu kalkınma kuşakları ve merkez Türkiye programı ile beş kalkınma kuşağı oluşturulacak” ifadelerini kullandı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Hane geliri en az 1000 liranın üzerine çıkması sağlanacak. 15 Eylül 2018 tarihinden itibaren Genel sağlık sigorta primleri devlet tarafından ödenen her hanede kadının hesabına 1000 TL yatırılacaktır. Asgari ihtiyaçları karşılanacak şekilde su, elektrik ve ısınma gideri karşılanacaktır.  Aile maaşı uygulamasıyla ilk etapta 8 milyon aile sigortasının uygulamasıyla sosyal yardımları kesmeden 16 milyon yurttaşımızın şiddetli yoksulluk sorununu ortadan kaldıracağız.

Dolaylı vergileri azaltıp vergi sistemini şeffaflaştıracağız. Düzeltici vergilendirme ile herkesten ödeme gücü ilkesine göre vergi alacağız. Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğiz.

Evi olmayan ev alacak aile 20 yıla kadar vadeli aylık yüzde 0.5 faizle kamu bankalarından kredi sağlayacağız.  Ücretliler ve esnafın asgari ücrete kadar olan gelirlerine gelir vergisi muafiyeti tanıyacağız.

Çiftçilerimizin tarımsal kredi borçlarını sileceğiz. Çiftçinin üretimde kullandığı mazottan ÖTV ve KDV yi kaldırılacağız. Çiftçiye 3 TL’ye mazot vereceğiz. Tohum, gübre ve tarım ilaçları gibi girdileri vergilei düşerek maliyeti aşağı çekeceğiz. Tohum desteklerini iki katına çıkaracağız. Çiftçilerden dosya parası genel girdiler vb adı altında kesintileri kaldıracağız. Şeker fabrikalarının özelleştirmesini durduracağız. Nişasta bazlı şeker üretimini sınırlayacağız.

Köylerde ve tarımsal sulamalarda su kullanımına destek sağlayacağız şebeke, sondaj ve boru maliyetleri merkez bütçeden karşılayacağız. Her köylüye evinin, ahırının garajının çatısına en az 10 KV gücünde güneş paneli kurabileceği ekipman ve teknik yardımı 10 yıl vadeli ve sıfır faizle kredi ile sağlayacağız.

Tarım ve hayvancılığa yönelik her türlü teknik e danışmanlık desteğini kooperatif aracılığıyla sağlayacağız. Üretici bir yıl önce ne ekecek e ne kazanacak onu bilecek. Her köye ziraat mühendisi ve veteriner atayacağız” şeklinde konuştu.

İşsizliği 5 yılda yüze 5’in altına indireceklerini belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kamuda taşeron işçiliğe son vereceğiz. Geçici ve güvensiz istihdam biçimleri kaldırılıp tüm personele kadro vereceğiz. Kapsam dışı bırakılan tüm işçileriilk 6 ayda kadroya alacağız. Özel istihdam büroları yönetmeliğini yürürlükten kaldıracağız, kıdem tazminatını koruma altına alacağız. Kamuda farklı statüde istidamdan dolayı yaşanan özlük hakkı kayıplarını gideceğiz ve uzun vadede sigorta kollarında çıraklık veya staj başlangıçlarını sigorta başlangıç tarihi olarak esas alacağız. İş sağlığı ve iş güvenliği mevzuatı ILO standartlarında sağlayacağız. Üniversite öğrencilerine 19 Mayıs ve 29 Ekimde 500’er TL olmak üzere yıllık 1000 TL gençlik bursu vereceğiz. Yurt sorununu bir yılda çözeceğiz.

Eğitimde yeni bir anlayış ile parasız ve nitelikli eğitim ilkesini hayata geçireceğiz. 9 yılı kesintisiz olmak üzere zorunlu eğitimi 13 yıla çıkaracağız. Çağdaş, demokratik, bilimsel bir müfredat oluşturacağız. Aile maaşı alan ailelere okula giden her öğrenci için eğitim masraflarını karşılamak üzere 1200 TL vereceğiz. Oluşa gidiş geliş toplu taşıma araçlarını ücretsiz kılacağız. Öğrencilere dengeli e sağlıklı beslenmeleri amacıyla kahvaltı ve öğle yemeklerini ücretsiz karşılayacağız. Velilerden para toplanması kaldırılacak. Okullarımızı donanımlı kılacağız. Teknoloji liselerini açacağız. Öğrencileri sigorta kapsamına alacağız. YÖK’ü kaldıracağız. 180 bin öğretmen alımı yapacağız. 24 Kasım öğretmenler gününde tüm öğretmenlere bir maaş ikramiye vereceğiz. Öğretmenlere 3600 ek gösterge hakkı tanıyacağız. Eğitim tazminatları ve ek ders ücretlerini artıracağız. Eğitim çalışanlarına toplu taşıma araçlarını ücretsiz yapacağız.

Mahalle muhtarlarına Anayasada tanınmış yerel yönetim birini statüsü vereceğiz. Türkiye Muhtarlar Birliğini kuracağız. Muhtara hizmet binası ve personel desteğini belediye ve özel idareler üzerinden sunacağız.  Hemşirelere de 3600 ek gösterge vereceğiz. Astsubaylara da tanıyacağız Ceza İnfaz Koruma memurlarını kadroya geçireceğiz.

Emekliler için adil bir intibak yasası çıkaracağız. Katsayı ve gösterge sistemini yeniden düzenleyeceğiz. Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini gidereceğiz. prim ödemesiz sağlık hizmetlerinden yaralanmasını sağlayacağız. 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle en düşük emekli aylığı 1500 TL olacak. Muayene ve ila katkı payı ile fark ücreti alınmayacak. Emekli olmuş ama işine devam eden esnafın sosyal güvenlik destek primi kesinisini kaldıracağız. Esnafın kira stopajını kaldıracağız. Esnafa düşük kredi ile dükkân sahibi olmasını sağlayacağız” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP iktidarının Niğde’ye 16 yılda tek ciddi bir yatırım yapmadığına da değinerek, “Niğde, Anadolu’nun en sahipsiz ve dışlanmış kenti haline getirildi. Yıllarca verdikleri havaalanı, tıp fakültesi, hızlı tren gibi sözlerin hiçbirini yerine getirmedi” diye konuştu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığında ve CHP iktidarında, Türkiye’nin ve Niğde’nin yeniden dirileceğini, sağlıkta, ekonomide, tarım ve hayvancılıkta, iç ve dış politikada, kültür ve sanatta, sporda ve sanayide, her alanda Türkiye’nin şahlanacağını sözlerine ekledi.

Aday tanıtım toplantısında bir konuşma yapan CHP Niğde 2. Sıra milletvekili adayı Ahmet Oğuz Özmen ise Türkiye’nin CHP iktidarına ihtiyacının olduğunu, bunun için 24 Haziranda yapılacak seçimlere kadar, gece gündüz demede çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

CHP Niğde 3. Sıra milletvekili Adayı Nagehan Eskiolu da CHP’den milletvekili adayı olmanın gururunu yaşadığını ifade ederek, “Partimizi iktidara taşımak için bunan önce olduğu gibi bunan sonra da tüm teşkilatlarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Aday Tanıtım Toplantısına CHP Niğde Milletvekili adaylarının yanı sıra, İl Başkanı Ayça Vulga Yıldız, Merkez İlçe Başkanı Kamil Davarcı, il kadın ve genlik kollarının başkan ve yöneticileri, CHP ilçe ve belde başkanları, CHP’li belediye başkanları, il ve ilçe yöneticileri, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

GÜNDEM - 14:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.