Üniversite mezunu işsiz sayısı, 55 ilin nüfusunu geçti

Türkiye’de işsiz sayısı 3 milyonu aşarken, bunlardan 828 binini üniversite mezunlarının oluşturduğu belirlendi.     Patronların kâr ve servetlerini her dönem katladığı Türkiye’de, gençliğin işsizlik ve geleceksizlik tablosu korkunç boyutlara ulaştı. Ajans Press’in Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de 3 milyon 275 bin işsiz insan sayısı tespit edilirken, 828 binini üniversite […]
GÜNDEM - 22 Şubat 2018 15:52 A A

Türkiye’de işsiz sayısı 3 milyonu aşarken, bunlardan 828 binini üniversite mezunlarının oluşturduğu belirlendi.

 

 

Patronların kâr ve servetlerini her dönem katladığı Türkiye’de, gençliğin işsizlik ve geleceksizlik tablosu korkunç boyutlara ulaştı.

Ajans Press’in Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de 3 milyon 275 bin işsiz insan sayısı tespit edilirken, 828 binini üniversite mezunlarının oluşturduğu belirlendi. Üniversite mezunlarının oluşturduğu bu sayı, toplam işsizlere orana kıyasladığında yüzde 27 olarak ölçüldüğü belirtildi.

73 BİN MÜHENDİS İŞSİZ

Üniversiteden mezun 828 bin işsiz öğrenci sayısının Türkiye’deki 55 şehri geride bıraktığı belirtilen incelemede, meslek gruplarına bakıldığında listenin başını 73 bin kişiyle mühendislerin çektiği ifade edildi. İncelemede, bazı uzman yorumlarına göre mühendislerin asgari ücretle çalışmak zorunda kaldığı belirlenirken, işsiz mühendis sayısının gün geçtikçe arttığına değinildi. Kontrolsüz açılan üniversitelerin ve yanlış sanayi politikalarının da bu durumda etkili olduğu, medyaya yansıyan diğer başlıklar arasında yer aldığı ifade edildi.

LİSE MEZUNLARINDA ORAN YÜZDE 38

2017 yılında belirlenen yüzde 27 oranındaki işsiz üniversite mezununun yanı sıra, lise mezunları arasında işsizlik oranının yüzde 38, lise diploması olmayanlarda ise yüzde 49 olarak belirlendiği belirtildi.

(İleri Haber)

GÜNDEM - 15:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.