Topkapı Müzesi’nden ziyaretçilere, mini giymeyin uyarısı!

İstanbul’da tarihi yarım adada buluna Topkapı Müzesi’nde, ‘Kutsal Emanetler’ isimli bölümün ziyaret edilmesi esnasında, şort, mini etek, askılı ve straples bluz giyilmemesi yönünde ‘uyarı’ yapıldı. Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre; Topkapı Sarayı Has Oda’daki ‘Kutsal Emanetler’ bölümüne mini etek, şort ve askılı açık kıyafetlerle ziyaretlerin yapılmasından şikayetçi olan bazı kişiler, TBMM Dilekçe Komisyonu’na bir yazı […]
GÜNDEM - 5 Şubat 2018 13:31 A A

İstanbul’da tarihi yarım adada buluna Topkapı Müzesi’nde, ‘Kutsal Emanetler’ isimli bölümün ziyaret edilmesi esnasında, şort, mini etek, askılı ve straples bluz giyilmemesi yönünde ‘uyarı’ yapıldı.

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre; Topkapı Sarayı Has Oda’daki ‘Kutsal Emanetler’ bölümüne mini etek, şort ve askılı açık kıyafetlerle ziyaretlerin yapılmasından şikayetçi olan bazı kişiler, TBMM Dilekçe Komisyonu’na bir yazı yazarak bu konuda Meclis’in devreye girmesini ve ‘gerekli hassasiyetin sağlanmasını’ talep etti.

‘ÖRTÜNMELERİ İÇİN ŞAL VERİLDİ VE UYARILDI’

TBMM Dilekçe Komisyonu da konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sordu. Bakanlık, ‘Kutsal Emanetler’i ziyaret etmek isteyen ama uygunsuz kıyafeti olduğu öne sürülen kişilerin örtünmeleri için şal verildiğini ve levhalarla uyarılarda bulunulduğunu ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın TBMM’ye gönderdiği yazıda şöyle denildi:

“Topkapı Sarayı Müzesi’nden alınan bilgiye göre, Kutsal Emanetler Dairesi girişinde uygunsuz kıyafetler ve bebek arabaları ile seksiyona girilmemesi konusunda uyarı levhaları bulunuyor, müzenin web sitesinde ve gişelerinde gerekli uyarılar yapılıyor, yine aynı bölümde yaz sezonunda bayan ziyaretçilere şal veriliyor ve anılan dairede geleneğe uygun olarak Kur’an-ı Kerim okunması için yapılan teşhir-tanzim çalışmalarında özel bir mekan düzenleniyor.”

Öte yandan Topkapı Müzesi Müdürlüğü’nün internet sitesine ‘Kutsal Emanetler Dairesi ziyareti sırasında şort, mini etek, askılı ve straples bluz giyilmemesi rica olunur’ uyarısı konuldu.

Resmi siteye konulan uyarı yazısı şöyle:

GÜNDEM - 13:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.