Açık

Sincan Belediyesi yerli yazılıma geçiyor

Sincan Belediyesi, TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli ve milli işletim sistemi “Pardus”a geçiş kararı aldı. Pardus işletim sistemi ilk etapta çözüm merkezinde kullanılmaya başlandı.  SİNCAN BELEDİYESİ ARTIK “PARDUS” KULLANACAK 2014 yılından itibaren açık kaynak kodlu yazılımları, sunucu sistemlerinde kullanmakta olan Sincan Belediyesi, belediye bünyesindeki tüm bilgisayarları kademeli olarak yerli ve milli olan işletim sistemi Pardus’a geçirmeyi hedefliyor. Bilgi […]
ANKARA - 14 Aralık 2018 14:25 A A

Sincan Belediyesi, TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli ve milli işletim sistemi “Pardus”a geçiş kararı aldı. Pardus işletim sistemi ilk etapta çözüm merkezinde kullanılmaya başlandı. 

SİNCAN BELEDİYESİ ARTIK “PARDUS” KULLANACAK

2014 yılından itibaren açık kaynak kodlu yazılımları, sunucu sistemlerinde kullanmakta olan Sincan Belediyesi, belediye bünyesindeki tüm bilgisayarları kademeli olarak yerli ve milli olan işletim sistemi Pardus’a geçirmeyi hedefliyor.

Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından; TÜBİTAK ULAKBİM önderliğinde düzenlenen, Kamu Açık Kaynak Konferansı (KAK 2018) ve yurt genelinde yapılan eğitim, seminer, etkinlikler ve güncel gelişmeler takip ediliyor.

Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan’ın destekleriyle de ciddi alt yapı çalışmaları yapılarak ilk aşamada Bilgi İşlem Müdürlüğünde bulunan bütün bilgisayarlar Pardus işletim sistemine geçirildi. İkinci aşamada Sincan Belediyesinde yoğun şeklide çalışan Çözüm Merkezinde bulunan bilgisayarların tamamında da Pardus işletim sistemi kullanılmaya başlandı.

SIRADA ANA HİZMET BİNASI VAR

Yıl sonuna kadar ana hizmet binasında bulunan bilgisayarın %50’si Pardus işletim sistemine geçecek. Diğer birimlerde de aşama aşama yerli yazılım hayata geçirilecek. Böylece Sincan Belediyesi hem yazılım sistemlerinde tamamen dışa bağımlılıktan kurtulacak hem de lisans ücretlerinden tasarruf edecek.

NEDEN PARDUS?

Pardus yerli ve milli olmasının yanı sıra kolay kullanım, çoklu dil desteği ve özelleştirilebilir özellikleriyle de dikkat çekiyor. Ayrıca kullanıcılar Türkçe olması, virüslere geçit vermemesi ve hızlı kurulması nedeniyle Pardus yazılım sistemini tercih ediyor.

ANKARA - 14:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.