14° Açık

Şimşek: Enflasyonu tek haneye düşüreceğiz

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomide 2. çeyrekte başlayan yeniden dengelenmenin, yılın 2. yarısında para politikası, makro ihtiyati tedbirler ve mali disiplin ile ivme kazanarak devam edeceğini öngördü. Şimşek, Twitter’dan yaptığı açıklamada,”Ekonomide II. çeyrekte başlayan yeniden dengelenme, yılın 2. yarısında para politikası, makro ihtiyati tedbirler & mali disiplin ile ivme kazanarak devam edecek. Ortada vadede yapısal reformların […]
GÜNDEM - 1 Haziran 2018 18:02 A A

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomide 2. çeyrekte başlayan yeniden dengelenmenin, yılın 2. yarısında para politikası, makro ihtiyati tedbirler ve mali disiplin ile ivme kazanarak devam edeceğini öngördü.

Şimşek, Twitter’dan yaptığı açıklamada,”Ekonomide II. çeyrekte başlayan yeniden dengelenme, yılın 2. yarısında para politikası, makro ihtiyati tedbirler & mali disiplin ile ivme kazanarak devam edecek. Ortada vadede yapısal reformların desteği ile altın hariç cari açığı %3’ün altına, enflasyonu tek haneye düşüreceğiz. Ak Parti hükümetlerinden önceki 10 yılda ortalama enflasyon %70’in üzerinde. Hükümetlerimiz döneminde enflasyonu tek haneye düşürdük, 2017 sonlarına kadar orda tuttuk. Liradaki değer kaybı (iç ve dış şokların etkisi ile) ve tüm dünyada yükselen petrol fiyatları belirleyici oldu. 2002’de net asgari ücret sadece 184 lira idi. Ak Parti hükümetlerimiz döneminde asgari ücret nominal olarak %770, reel olarak da %126 arttırdık. Hükümetlerimiz döneminde işçilerimizi, emeklilerimizi ve memurlarımızı enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz” diye aktardı.

İşte Şimşek’in yaptığı paylaşımlar:

 

 

GÜNDEM - 18:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.