Sendika.org’dan özür dileyen Bakan Arslan’a yanıt: Sansürünüzü de özrünüzü de

Sendika.org’dan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın “çocuklara cinsel taciz, müstehcenlik, fuhuş ve kumar oynatılması dahil imkan sağladığı için yasaklamışız” sözlerine ve daha sonra özür dilemesine ilişkin açıklama geldi.   Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın Sendika.org’un yasaklanmasına ilişkin daha sonra özür dilediği sözlerine yanıt geldi. TBMM’de konuyla ilgili olarak yöneltilen soruya yanıt veren Arslan, “Sendika.Org […]
GÜNDEM - 18 Aralık 2017 13:36 A A

Sendika.org’dan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın “çocuklara cinsel taciz, müstehcenlik, fuhuş ve kumar oynatılması dahil imkan sağladığı için yasaklamışız” sözlerine ve daha sonra özür dilemesine ilişkin açıklama geldi.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın Sendika.org’un yasaklanmasına ilişkin daha sonra özür dilediği sözlerine yanıt geldi. TBMM’de konuyla ilgili olarak yöneltilen soruya yanıt veren Arslan, “Sendika.Org çocuklara cinsel taciz, müstehcenlik, fuhuş ve kumar oynatılması dahil tüm bunlara imkan sağladığı için yasaklamışız. 60 defa değil 62 defa yasaklamışız. Atatürk aleyhine suçlar işlendiği için yasaklamışız. Yasaklamaya da devam edeceğiz” demişti. Arslan daha sonra bir açıklama daha yaparak, yasaklamaların ‘milli güvenlik’ nedeniyle olduğunu söyleyerek özür diledi.

Sendika.org’dan yapılan açıklamada, “Hakikati gizleyemez, Sendika.Org’u susturamazsınız. Tavsiyemizdir; 4 aydır vazgeçtiğiniz nafile erişim engellerine yeniden başlamayın, sansürü savunmak için yalan söyleyip Meclis kürsüsünden kendinizi rezil etmeyin, hakikatle kavgaya girişmeyin” denildi.

Sendika.org’un cevabında, “Neresinden düzeltsek bilemedik. Ne 60 ne 62, 61 defa kapatıldık, 62. adresimizdeyiz. Bakanın bahsettiği madde kapsamına sokulabilecek herhangi bir içeriğimiz olmadığı gibi ne TİB ne de BTK döneminde bu madde kapsamında herhangi bir erişim engeliyle karşılaştık. 17 yıllık yayın hayatımızda ilk olarak 15 Temmuz 2015’te, yani AKP’nin tek başına iktidarı yitirdiği 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını tanımayarak ülkeyi bir savaş ve baskı atmosferinde yönetmeye karar vermesi üzerine başlayan sansür politikası kapsamında erişime engellendik. Erişime engellenmemize konu olan madde de, bir teknik hile ile yasalaştırılmış olan, Anayasaya ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına aykırı 8/A maddesidir” denildi.

‘ÖZRÜ KABAHATİNDEN BETER’

Açıklamada ayrıca, “Biz daha bu açıklamayı yazarken CHP Milletvekili İbrahim Özdiş’in uyarısı üzerine Bakan Arslan özür dilemek zorunda kaldı. Ancak özrü kabahatinden beterdi. Bakan bu kez, ‘Sendika.Org ile ilgili engelleme 8 A maddesi, yani milli güvenlik ve kamu düzeni ile ilgili ancak 62 tane daha kapatma var ki onlar benim saydığım maddeler kapsamında’ dedi. Tekrar ediyoruz, 61 kez ve tamamında da Anayasa’ya aykırı 8/A maddesi kapsamında kapatıldık. Her defasında bölge idare mahkemelerine itiraz ettik. İtirazlarımız reddedilince Anayasa Mahkemesi’ne gittik. Başvurumuz 2 yıldır bekletiliyor. 49. erişim engelinden sonra ‘erişime en çok engellenen ve bu engeli aşarak yayınını sürdüren haber sitesi’ olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurduk” denildi.

 

“Ancak biliyoruz ki mesele ne hukuki ne de teknik bir mesele. Mesele ancak yalan ve şiddetle yönetebilen bir iktidarın hakikati dile getiren muhalif medya kanallarına yönelik düşmanlığında karşılığını bulan politik bir mesele. Mesele faşizm” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı, “Sayın Arslan, attığınız iftiraların hesabını soracağız. Özrünüzü kabul etmiyoruz. Sansürünüzü tanımıyoruz, isterseniz ara vermeden her gün kapatın, engelleri aşarak yayınımıza devam edeceğiz. Zulmünüzü kabul etmiyoruz, bu halka karşı işlediğiniz suçları, yolsuzluklarınızı, yağmanızı, talanınızı, cinayetlerinizi, sahip çıktığınız çocuk istismarcılarını, yalanlarınızı teşhir etmeye devam edeceğiz. Tavsiyemizdir; 4 aydır vazgeçtiğiniz nafile erişim engellerine yeniden başlamayın, sansürü savunmak için yalan söyleyip Meclis kürsüsünden kendinizi rezil etmeyin, hakikatle kavgaya girişmeyin.”

GÜNDEM - 13:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.