-3° Hafif kar yağışlı

Savunmamız da mı McKinsey’e emanet?

CHP Ankara milletvekili Murat Emir Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a savunma sistemimizin de McKinsey’in denetimine açılıp açılmayacağını sordu. CHP’li Emir önergesinin gerekçesinde;  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurul görüşmeleri için Türkiye-ABD İş Konseyi’nce  düzenlenen 9. Türkiye Yatırım Konferansı’nda, bilgi verirken; “Yeni program bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası […]
ANKARA - 2 Ekim 2018 13:01 A A

CHP Ankara milletvekili Murat Emir Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a savunma sistemimizin de McKinsey’in denetimine açılıp açılmayacağını sordu.

CHP’li Emir önergesinin gerekçesinde;  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurul görüşmeleri için Türkiye-ABD İş Konseyi’nce  düzenlenen 9. Türkiye Yatırım Konferansı’nda, bilgi verirken; “Yeni program bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 Bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek” açıklamasını hatırlatarak, Savunma Bakanlığının bu ofiste hangi bilgileri paylaşacağını ve ülke savunmasına ait bilgilerin yabancı bir şirketle paylaşılmasının ülke güvenliği üzerinde yaratacağı etkinin hesaplanıp hesaplanmadığını sordu.

McKinsey firmasıyla yapılan sözleşmenin bedeli ve süresini de soran Emir,sözleşme bedelinin bütçenin hangi kaleminden karşılanacağını sorularına ekledi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir önergesinde aşağıdaki sorulara yer verdi.

  1. McKinsey firması ile imzalanan sözleşme bedelinin tutarı nedir? Sözleşme bedeli, bütçenin hangi kaleminden karşılanacaktır? Sözleşmenin süresi ne kadardır?
  2. Maliyet ve Dönüşüm Ofisinde temsilci bulunduracak olan Savunma Bakanlığı, McKinsey şirketi ile hangi bilgileri paylaşacaktır?
  3. Savunma sanayimiz ve ordumuza ait silah envanterine ait bilgiler söz konusu şirketle paylaşılacak mıdır?
  4. Ülke savunmasına ait bilgilerin yabancı bir şirketle paylaşılmasının ülke güvenliği üzerinde yaratacağı etki hesaplanmış mıdır?

ANKARA - 13:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.