Parçalı az bulutlu

Ressam Meliha Yılmaz’ın Sergisinde Türk Tarihi İzleri

Ressam Meliha Yılmaz 13. Kişisel sergisini açtı. 3 Mayıs’ta Dünyagöz Ankara’daki Gözden Gönüle Sanat Galerisi’de açılışı yapılan “Eş Sürem” adlı sergide 32 eser yer alıyor. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Meliha Yılmaz, resimlerinde ön Türk tarihinin figüratif öğelerine yer veriyor. Çok sayıda sanatseverin katıldığı kokteylde açılışı yapılan 13. […]
GENEL - 7 Mayıs 2019 15:49 A A

Ressam Meliha Yılmaz 13. Kişisel sergisini açtı. 3 Mayıs’ta Dünyagöz Ankara’daki Gözden Gönüle Sanat Galerisi’de açılışı yapılan “Eş Sürem” adlı sergide 32 eser yer alıyor.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Meliha Yılmaz, resimlerinde ön Türk tarihinin figüratif öğelerine yer veriyor. Çok sayıda sanatseverin katıldığı kokteylde açılışı yapılan 13. Kişisel sergisinde konuşan Ressam, binlerce yıl öncesinden kalma kitabelerde bulunan yazı ve figüratif öğelerden esinlenerek resmettiği 32 parça eserini 13. Sergisinde bir araya getirdiğini söyledi.

Çağdaş Bir Anlayışla Yorumladı

Binlerce yıllık Türk tarihinin kültür izlerini tuvaline yansıtan Ressam Meliha Yılmaz, petrogliflerin figüratif anlatımcı ifadeye sahip pirimitif çizgisel unsurlarını, kayalardan alarak resmin diğer öğeleriyle birleştirdiğini ifade etti. Tüm bu unsurları tuvale yansıtırken çağdaş bir bakış açısıyla yorumladığının da altını çizen Ressam Yılmaz’ın “Eş Sürem” sergisi 17 Mayıs’a kadar Gözden Gönüle Sanat Galerisi’nde görülebilir.

“Eş Sürem”e Atıf

Ressam Meliha Yılmaz, “Mitolojide zaman kavramı senkroniktir. Geçmiş ya da gelecek yoktur. Sonsuz bir şimdiki zaman kavramı vardır. Masal ve efsanelerde de bu böyledir. Dolayısıyla sergimin adını mitolojideki zaman kavramından esinlenerek “Eş Sürem” koydum” dedi.

Kontrast renkleri ve lekesel tekniği ağırlıklı olarak kullanan Ressam, “geometrik kompozisyon düzeyinde ancak lekesel geçişlerle ifade edebildiğim bir anlayışım var. O nedenle açık koyu kontrastları da kullanmak durumundayım. Zıtlığın oluşturduğu sertliğe yumuşak geçişlerle dengelemeler yapıyorum. Bunun nedeni “Eş Sürem”e atıftır” sözleriyle eserlerini tanımladı.

GENEL - 15:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.