NATO, Rus diplomatların akreditasyonunu iptal etti

NATO, bünyesindeki 7 Rus diplomatın akreditasyonunu iptal etti. Daha önce Amerika Başkanı Donald Trump zehirlenen ajan krizinde 60 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar vermişti. Öte yandan Brüksel’de düzenlenen AB zirvesinin ardından 9 Avrupa ülkesi de İngiltere’ye destek verip Skripal olayıyla nedeniyle Rus diplomatları sınırdışı etme kararı almıştı. Karar kapsamında Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya, Almanya, Fransa, Danimarka, […]
DÜNYA - 27 Mart 2018 17:58 A A

NATO, bünyesindeki 7 Rus diplomatın akreditasyonunu iptal etti.

Daha önce Amerika Başkanı Donald Trump zehirlenen ajan krizinde 60 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar vermişti. Öte yandan Brüksel’de düzenlenen AB zirvesinin ardından 9 Avrupa ülkesi de İngiltere’ye destek verip Skripal olayıyla nedeniyle Rus diplomatları sınırdışı etme kararı almıştı. Karar kapsamında Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya, Almanya, Fransa, Danimarka, Ukrayna ve Çekya da diplomatları sınır dış etme yönünde fikir beyan etmişti.

‘Eski Rus ajan Skripal’in İngiltere’de zehirlendiği’ iddiası

İngiltere Başbakanı Theresa May Moskova’yı, eski Rus ajan Sergey Skripal ile kızının İngiltere’de zehirlenmesinden sorumlu tuttu ve 14 Mart’ta 23 Rus diplomatın 1 hafta içinde ülkeden ayrılması gerektiğini açıkladı.

Eski ajan ile kızı Yuliya 4 Mart’ta Londra’nın Salisbury semtindeki bir alışveriş merkezindeki bankta bilinçlerini kaybetmiş halde bulunmuş, İngiliz uzmanların olay mahallindeki incelemesinde Skripal ile kızının Rusya yapımı askeri düzeydeki sinir gazı Noviçok’a maruz kaldığı öne sürülmüştü.

Rus yetkililer ise suçlamaları reddediyor. Geçen hafta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Moskova’nın soruştumada işbirliği yapmaya hazır olduğunu ancak söz konusu maddenin örneğini incelemesi gerektiğini vurgulamıştı.

Çifte ajan olmakla suçlanan Skripal 2006’da 13 yıl hapis cezasına çarptırılmış ancak 2010’da Rusya ve İngiltere arasındaki casus takası kapsamında serbest bırakılmış ve İngiltere’ye taşınmıştı.

Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

(BirGün)

DÜNYA - 17:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.