14° Parçalı bulutlu

Nakliyat İş: Migros yalan söylüyor

Nakliyat İş önderliğinde direnişe devam eden Uyum/Makro işçileri, Migros’un ’20 Eylül’de alacakların yarısının ödeneceği’ yönündeki sözünü tutmaması üzerine Beylikdüzü’nde bulunan 5M Migros’a girerek eylem yapmış, 15 işçi polisin sert müdahalesine maruz kalarak gözaltına alınmıştı. Olayın ardından açıklama yapan Migros, ‘borçların bizimle alakası yok’ dedi, Nakliyat İş Sendikası ise bu açıklamaya cevap olarak ‘Migros yalan söylüyor’ […]
GÜNDEM - 25 Eylül 2018 13:56 A A

Nakliyat İş önderliğinde direnişe devam eden Uyum/Makro işçileri, Migros’un ’20 Eylül’de alacakların yarısının ödeneceği’ yönündeki sözünü tutmaması üzerine Beylikdüzü’nde bulunan 5M Migros’a girerek eylem yapmış, 15 işçi polisin sert müdahalesine maruz kalarak gözaltına alınmıştı. Olayın ardından açıklama yapan Migros, ‘borçların bizimle alakası yok’ dedi, Nakliyat İş Sendikası ise bu açıklamaya cevap olarak ‘Migros yalan söylüyor’ başlıklı bir açıklama yaptı.

Nakliyat İş’ten yapılan açıklamada; işçilerin uzun süredir Migros’larda eylemler yaptığı ve Migros’un bu haklarla alakasının olmadığına dair herhangi bir açıklama yapmadığı belirtildi.

Açıklamada, Migros ve Makro Market’in işçilere ‘tazminatlarının yarısından vazgeçmeleri halinde diğer yarısını hemen ödeme’ sözü verdiğini ve bazı işçilerin bunu kabul ederek Makro Market’in ‘Migros’tan para geleceğini’ söylediği tarih olan 20 Eylül’e kadar eylemleri durdurduğu ifade edilerek, Migros’un sözünü tutmamasının ardından eyleme geçildiği belirtildi.

ABC Gazetesi’nde yer alan habere göre, Nakliyat İş’in, Migros’un ‘işçilerin haklarıyla ilgili sorumluluk taşımadığını’ ileri sürdüğü açıklaması şöyle:
Nakliyat İş Sendikası tarafından bu açıklamaya verilen cevap ise şöyle oldu:

‘MİGROS YALAN SÖYLEMEKTEDİR’

Sendikamız, Migros tarafından satın alınan Makro Marketten satın alınan ve yasal tazminatları  ödenmeyen Uyum Market işçilerinin mücadelesine sahip çıkmaktadır.

Satın alma ile beraber Uyum Market işçilerinin tazminatları ödenmemiştir.

Sendikamız, Uyum Market işçileri ile birlikte  yasal hak mücadelesine sahip çıkarak, haziran-temmuz aylarında Migros Genel Müdürlüğü ve mağazalarında demokratik haklarını kullanarak yasal çerçevede eylemler yapmıştır.

31 Temmuz’da Migros işvereni ödeme yapmayı kabul etmiştir. İşverenin talebi üzerine de 150 kişilik ödeme yapılacak işçilerin listesini göndermiştir. Ve sendikamız bu konu ile ilgili kamuoyuna basın açıklaması yapmıştır. (Ek 1)

Migros işvereninin bu açıklamaya karşı sorumlu olmadığına ilişkin bir karşı açıklaması olmamıştır. Ve vermiş olduğu sözü kabul etmiştir. Migros sözünü yerine getirmeyince eylemler tekrar başlamış, Kurban Bayramı öncesinde ödemelerin yarısının Eylül ayının 20’sinde diğer yarısını da birkaç hafta içerisinde ödeneceği sözünü vermiştir.

Ancak bu arada bu yasal hak mücadelesini provoke etmek için Makro Market ve Migros kabul edilmez bir yönteme başvurmuşlardır. İşçilere kıdem tazminatlarının yarısından noter kanalı ile feragat edenlere diğer yarısını hemen ödeneceği açıklaması yapmıştır. (Ek 2)

İşçilerin yasal haklarının açıktan ahlaksızca gaspına yönelik provokasyonu sonucu bazı işçiler feragatname karşılığı tazminatlarının yarısını almıştır ve 20 Eylüle kadar da herhangi bir Migros Mağazasında eylem yapılmamıştır.

Migros Eylül ayının 20’sinde vermiş olduğu sözü yerine getirmemiş yapması gereken ödemeyi yapmamıştır.

Migros’un vermiş olduğu sözü hiçbir açıklama yapmadan yerine getirmemesi üzerine 23 Eylül günü 5M Migros Beylikdüzü mağazasında demokratik haklarını kullanan Uyum/Market işçileri eylem yapmışlar, Mağazadan sloganlarla çıkan işçilere polisin müdahalesi sonucu 15 işçi gözaltına alınmıştır. İşçiler ifadeleri alındıktan sonra Beylikdiüzü Polis Karakolundan bırakılmışlardır.

Migros’un bu gün yaptığı kamuoyuna yönelik açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır.  (Ek 3).  Migros verdiği sözden sorumludur.

Migros, Uyum Market işçilerine verdiği sözü yerine getirmelidir. Migros’un Makro Market’e yapacağı ödeme vardır ve işçi alacaklarının her zaman hukuki olarak önceliği vardır.

Migros sorumluluklarını, verdiği sözü yerine getirene kadar Uyum/Makro Market işçilerinin mücadelesi sürecektir.

Baskılar, Gözaltılar, İşçileri Satın Alma Girişimleri Bu Hak Mücadelesini Engelleyemez.

GÜNDEM - 13:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.