15° Parçalı bulutlu

“MEB’in bütçesi, 2017 yılında yağmalanmıştır!”

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesiyle ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bütçesinin nasıl yağmalandığını ve yönetmeliklere aykırı işlemleri de ortaya çıkardı. Rapora göre, AB ve UNICEF gibi uluslararası fonlarla yürütülen projelerin harcamaları için […]
ANKARA - 17 Ekim 2018 11:44 A A

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesiyle ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bütçesinin nasıl yağmalandığını ve yönetmeliklere aykırı işlemleri de ortaya çıkardı.

Rapora göre,

AB ve UNICEF gibi uluslararası fonlarla yürütülen projelerin harcamaları için açılan bazı hesaplar ve bu hesaplardan yapılan işlemler kayıtlı değildir ve takibi yapılmamaktadır.

Sayıştay raporu, bazı projelerin banka hesaplarının muhasebe birimi tarafından açtırılmadığını ve muhasebeleştirme işlemlerinin yönetmelikte sayılan esaslara uygun olmadığını hatta aykırı olarak hesap açılıp işlem yapıldığını ortaya koymaktadır.

Kaydı ve takibi yapılmayan paranın tutarı 42 milyon 290 bin Avro’dur.

Bu projelerin bütçeleri, muhasebe birimi dışında, yetkisi bulunmayanların talimatlarıyla yönetmeliklere aykırı şekilde kullanılmıştır. Ödenek yetmemiş, 20 milyar 466 milyon TL de ödenek üstü harcama yapılmıştır.

YETKİSİZ KİŞİLERİN AÇTIĞI KAYIT DIŞI HESAPLAR

Ayrıca, bu projelerden bağımsız olarak,

Bakanlığın il ve ilçe müdürlükleri ile diğer çeşitli birimleri adına yetkisiz kişilerce bankalarda çok sayıda hesap açılmış ve kamu gelir ve giderlerinin bir bölümünün bütçe ile ilişkilendirilmeksizin bu hesaplardan yönetilmiştir. Ancak bu hesplar kurumun muhasebe ve mali yönetim sistemine dahil edilmemiştir.  Bakanlığın mali tablolarında bu gelir ve giderlere yer verilmemiştir.

Bu hesapları açanlar kimlerdir? Kamunun kaynakları bu hesaplar tarafından nasıl işletilmiş ne için harcanmıştır?

Bunun hesabı derhal verilmelidir!

HİÇ BİR YASAL VE İDARİ DÜZENLEMEYETABİ OLMAKSIZIN yönetilen bu tür hesaplar ACİLEN tespit edilerek DERHAL kapatılmalıdır! Ayrıca Sayıştay Raporunda da belirtildiği gibi gelecekte bu tür uygulamalara imkan vermeyecek önlemler alınmalıdır.

YATIRIM BÜTÇESİ DE ÇARÇUR EDİLDİ

Sayıştay raporları Milli Eğitim Bakanlığının yatırımlar için ayırdığı bütçenin nasıl çarçur edildiğini de sözler önüne sermiştir.

Yatırımlar için ayrılan bütçenin 10 Milyar TL.’si çalıştay, fuar, ödül töreni gibi etkinlikler için harcanmıştır.

Bakanlığın bazı birimlerinde yatırım projelerinin giderlerinin yüzde 80’leri hatta yüzde 90’ları aşan kısımları çalıştay gibi etkinliklerin yolluk ve organizasyonu için kullanılmıştır.

Ulusal ve uluslararası toplantılarda otel ve yol masrafları için su gibi para harcanmış, hedef proje geliştirmek değil, çalıştay ve gezi düzenlemek olmuştur.

Örneğin, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü TASLAK DERS KİTABI BASIMINA 238 bin TL harcama yapmasına rağmen, TASLAK DERS KİTAPLARINI DEĞERLENDİRMEK AMACIYLA düzenlediği çalıştaylara 595 bin 521 TL ödeme yapmıştır. Milyonlarca lira böyle çalıştaylar için harcanmıştır.

Yatırım projesi için ayrılan bütçenin çalıştay gibi etkinliklerde kullanılmasının yasal değildir.

Sorumlular derhal tespit edilerek gerekli işlemler başlatılmalıdır.

 

ÇOCUKLAR ÖĞRETMENSİZ BEKLERKEN

İMTİYAZLI BİRİLERİ NORM FAZLASI OLARAK ÖĞRETMEN YAPILDI

Ülkemizde 154 binlik öğretmen açığı dağ gibiyken, çocuklar ve okullar öğretmensizken, AKP iktidarı Çankaya gibi öğretmen ihtiyacı olmayan büyük şehir merkezlerine fazladan 41 bin öğretmen atamıştır.

Sayıştay Raporuna göre norm fazlası öğretmenlere yılda yaklaşık 3 milyar 208 milyon TL ödeme yapılmaktadır.

Halk çocukları Doğu’da, Güney Doğu Anadolu’da öğretmen olmak için sıraya girerken bazı iktidar yandaşları büyük kent merkezlerinde norm fazlası öğretmen olarak bankamatik sırasına girmektedir.

Sayıştay Raporuna göre, artık yasal dayanağı olmayan, dersliği, dersi ve öğrencisi bulunmayan akşam sanat okullarına bile 556 öğretmen atanmıştır. Bu öğretmenlerden bazıları atandıktan sonra bakanlıkta kaymak görevlerde görevlendirmişlerdir.

Bunların 73’ü ise hiçbir görevi olmayan bankamatik memurlarıdır!

Okulu, dersi olmayan bu öğretmenlere maaşlarının dışında 2017 yılında toplam 3,7 milyon TL ek ders ücreti ödenmiştir.

Bu kabul edilebilir bir tablo değildir. Hem öğretmen bekleyen çocuklara hem de öğretmen olmak için sıraya giren gençlerimize yapılmış bir ihanettir!

Bakanlık derhal ihtiyaç fazlası olduğu halde atanan öğretmenleri tespit ederek, ihtiyaç olan bölgelere görevlendirmelidir!

ÖĞRETMENLİK YAPMAYANLARA EK DERS ÜCRETİ KIYAĞI

Bakanlık tarafından ek ders ücreti ödenmesinin mümkün olmadığı belirtilmesine rağmen, bazı il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri, Valiliklerin Yazı İşleri Müdürlüğü, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Özel Kalem Müdürlüğü, Kaymakamlıkların Yazı İşleri ve Özel Kalem birimlerine görevlendirilen öğretmenlerden bir bölümüne ek ders ücreti ödemiştir.

Bakanlık bütçesi imtiyazlı bazı kişileri ihya etmek için yağmalanmıştır!

Bu kişiler kimlerdir? Bakanlık derhal tespit etmeli gerekli işlemi başlatmalıdır!

Usule aykırı yapılan ödemeler geri alınmalı, sorumlular hesap vermelidir.

Değerli basın mensupları,

Sayıştay raporunun ortaya çıkardığı bu uygulamalar, hukuka, mevzuata ve Anayasamızın eşitlik ve eğitim hakkı ilkelerine aykırıdır.

2017 yılında gerçekleşmiş olan bu uygulamalar için Bakanlık derhal harekete geçmelidir.

Sayıştay Raporu ortada dururken MEB’in 2017 bütçesi, bu uygulamaların sorumluları ve haksız fayda sağlayanlar ortaya çıkarılmadan kesinleştirilmemelidir.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, Bakanlığı ülkenin ihtiyaçlarına göre dizayn etme iddiasında gerçekten ciddi ve samimiyse işe Sayıştay Raporunun ortaya koyduğu usulsüzlüklerin hesabını sorarak ve çarpık uygulamaları düzelterek başlamalıdır.

Kendisini derhal göreve davet ediyoruz.

Bizler, Birleşik Kamu-İş olarak bu raporda ortaya konan hukuksuzlukların takipçisi olacağız.

ANKARA - 11:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.