18° Parçalı az bulutlu

McKinsey’le yapılan sözleşmenin iptal bedelini kim ödeyecek?

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Murat Emir, Erdoğan’ın McKinsey ile çalışmayacağız açıklamasını TBMM gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP’li Emir, McKinsey firmasıyla yapılan sözleşmenin tek taraflı iptali sonucunda çıkacak tazminatın, kim tarafından ödeneceğini sordu. Önergesinin gerekçesinde; Ekonomik krizi Amerika olmak üzere dış güçlere bağlayan iktidarın, daha sonra […]
GÜNDEM - 6 Ekim 2018 15:32 A A

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Murat Emir, Erdoğan’ın McKinsey ile çalışmayacağız açıklamasını TBMM gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP’li Emir, McKinsey firmasıyla yapılan sözleşmenin tek taraflı iptali sonucunda çıkacak tazminatın, kim tarafından ödeneceğini sordu.

Önergesinin gerekçesinde; Ekonomik krizi Amerika olmak üzere dış güçlere bağlayan iktidarın, daha sonra ABD’li danışmanlık şirketi McKinsey ile bir sözleşme yaptığını ve bu amaçla Cumhurbaşkanlığı bünyesinde Maliyet ve Dönüşüm Ofisi kurulduğunu hatırlatarak; “Her açıklamasında yerli ve milli olmakla övünüp, başta Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere, muhalefet partilerini gayrı milli ilan eden Saray, 16 yıllık iktidarının sonunda ekonomiyi yönetemediğinin itirafı olarak, yabancı bir şirketin danışmanlığına muhtaç hale gelmiştir” iddiasında bulundu.

 

Eleştirilerimiz sonuç verdi

Murat Emir önergesinin devamında; Savunma sanayimizden, ekonomimizin kılcal damarlarına kadar her tür bilginin ABD’li şirketin denetimine açılmasına yönelik eleştirilerimiz üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 6 Ekim’de Kızılcahamam’daki parti toplantısında “Bütün bakan arkadaşlarımı çağırdım, söyledim. ‘Fikri danışmanlık hizmeti almayacaksınız’ dedim. Biz bize yeteriz” açıklamasını yapmak zorunda kaldığını ve bu nedenle, açıklamadan anlaşıldığı kadarıyla ABD’li McKinsey şirketi ile yapılan anlaşmanın feshedileceğini belirtti.

CHP’li Emir, sözleşme iptali ardından sözleşmeden cayma bedelinin kim tarafından ödeneceğinin belirsiz olduğunu, ödenecek bu bedelin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a rücu edilmesini önerdi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir önergesinde aşağıdaki soruları sordu.

  1. Hazine ve Maliye Bakanlığı McKinsey firması ile yaptığı sözleşme feshedilecek midir?
  2. McKinsey firması ile yapılan sözleşmenin tutarı nedir? Sözleşmede tek taraflı fesih halinde, fesih işlemini gerçekleştiren tarafın ceza ödeyeceğine dair bir hüküm var mıdır? Var ise bu cezanın tutarı nedir?
  3. Sözleşme feshinden doğan ceza, kusurlu sözleşmeyi imzalayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a mı rücu edecektir? Yoksa ceza yine giderek yoksullaşan halkımıza mı ödettirilecektir?
  4. Cumhurbaşkanının söz konusu firma ile sözleşme yapılacağından haberi var mıydı? Haberi yoksa Berat Albayrak bu anlaşmaya tek başına mı karar vermiştir? Durum böyle ise Cumhurbaşkanı aldatılmış mıdır?
  5. McKinsey firmasıyla sözleşme feshinin, söz konusu firmanın başta     Cumhurbaşkanlığı olmak üzere kamunun ölçüsüz harcamalarına yaptığı itiraz üzerine gerçekleştiği iddiaları doğru mudur?
GÜNDEM - 15:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.