14° Açık

“Mamaklıları, katılımcı ve şeffaf belediyecilikle tanıştıracağım”

Hitit Güneşi’ne röportaj veren  CHP Yüksek Disiplin Kurulu Sekreteri ve Mamak Belediye Başkan A. Adayı Av. Selahattin Emre, döviz kurunun çılgın yükselişi, CHP’nin açıkladığı ekonomi paketi, CHP’deki kurultay tartışmaları ve 2019 Yerel Seçimleri’ne dair çapıcı açıklamalarda bulundu. Emre’nin röportajının ayrıntıları ise şöyle: Ülkemizin döviz kurunun yükselmesi karşısında zor zamanlardan geçtiğini ve bu kötü gidişatın sadece […]
ANKARA - 28 Ağustos 2018 15:44 A A

Hitit Güneşi’ne röportaj veren  CHP Yüksek Disiplin Kurulu Sekreteri ve Mamak Belediye Başkan A. Adayı Av. Selahattin Emre, döviz kurunun çılgın yükselişi, CHP’nin açıkladığı ekonomi paketi, CHP’deki kurultay tartışmaları ve 2019 Yerel Seçimleri’ne dair çapıcı açıklamalarda bulundu.

Emre’nin röportajının ayrıntıları ise şöyle:

Ülkemizin döviz kurunun yükselmesi karşısında zor zamanlardan geçtiğini ve bu kötü gidişatın sadece ABD’ye bağlanamayacağını  belirten Emre,

“Türk parasının değer yitirmesinin nedenlerini iyi düşünmek gerekiyor. Bu durum sadece rahip krizi ve ABD Başkanı’nın saldırısına bağlanamaz. Cari açık, enflasyon, faiz ve dış borcun aşırı yükselmesi üzerine tek adam yönetiminin eklenmesi; adalete ve devlet yönetimine olan güvensizlik, ekonomik krizi doğurmuştur. Kriz sadece ekonomik değil, siyasi ve hukukidir. Bu itibarla, piyasaya para sürerek ya da birilerine kafa tutarak ekonomik krizi yenemeyiz. Kısacası, liyakata dayalı yönetim, hukuk devleti ve üretim ekonomisi anlayışı oluşmadan alınan önlemler, son derece yetersizdir” dedi.


ÖNERİLER İYİ NİYETLİ UYGULANMALI
​CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ekonomiye dair açıkladığı paketi de değerlendiren Emre, “CHP Genel Başkanı her zaman ki gibi devlet adamlığı anlayışı ile, ekonomik krizden çıkışa ilişkin önerilerini sunmuştur. Bu öneriler kısaca; devlette liyakat, hukukun üstünlüğü, Merkez Bankası’nın bağımsızlığı, sıcak paranın akılcı yönetimi, ihalelerin TL üzerinden yapılması (Önceki yapılan ihalelerin de TL’ye dönmesi), Kamu İhale Yasası’nın değiştirilmesi, Sayıştay’ın etkin hale getirilmesi, bütçe disiplini, bağımsız dış politika, borçlanmanın sınırlanması, gelir dağılımındaki adaletsizliğin düzeltilmesi, üretimin desteklenmesi ve israfın önlenmesidir. Daha buna benzer birçok öneri sayabiliriz; ancak bu öneriler iyi niyetle uygulandığı takdirde, girdiğimiz bu dar boğazdan sağ salim çıkabiliriz. CHP, her daim olduğu gibi yapıcı  muhalefetini sürdürmektedir” diye ifade etti.

DEĞİŞİMİN, ZAMANI VE YÖNTEMİ ÇOK  ÖNEMLİ

Gazetemize verdiği röportajda CHP’deki kurultay tartışmalarına da değinen Emre,” CHP, ülkemizdeki tüm olumsuzluklara rağmen parti içi demokrasiyi uygulamaya çalışan bir örgüttür. Bu konuda hiçbir parti bizimle boy ölçüşemez. Bugüne kadar çok sayıda olağanüstü kurultay yapan CHP, hepinizin bildiği üzere 2018 Şubat ayında 36. Olağan Kurultay’ını , bunun dışında da 18. olağanüstü kurultayını yapmıştır. Yani,  ’24 Haziran 2018 Seçimleri’ni yenilgi olarak kabul etmek ve bunun sorumluluğunu Genel Başkan’a yüklemek en hafif deyimi ile haksızlık olur. Değişim ve yenilenme elbette istenilebilir, ancak bunun yöntem ve zamanı çok önemlidir” ifadelerini kullandı.
MAMAKLILARA BORÇLUYUM, ŞİMDİ BORCUMU ÖDEME ZAMANI
Mamak Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu açıklayan Emre, açıklamasına şöyle devam etti:
​”Aslen Çorumluyum, ama beş aylıktan itibaren Ankara Mamaklıyım. Akdere, Şahintepe, Balkiraz, Demirlibahçe, Kartaltepe ve General Zeki Doğan mahallelerinde ikamet ettim. Türkoğlu İlkokulu (Şirintepe Mah.), Mamak Ortaokulu (Misket Mah.) ve Mamak Lisesi’nde okudum. Eğitim hayatımın sadece hukuk fakültesi kısmı Mamak dışında geçti; eğer Mamak’ta Hukuk Fakültesi olsaydı onu da Mamak‘ta okurdum. Hakimlik sınavına girdim ve kazandım. Atamam Ankara dışına yapıldı, görevden ayrıldıktan sonra tekrar Mamaklı oldum ve avukatlık mesleğime devam ettim. 28 yıldır bu işi sürdürüyorum. Bu günlere gelmemi Mamak halkına borçluyum ve bu borcumu şimdi ödeme zamanının geldiğini düşünüyorum” diye konuştu.

MAMAK KENTSEL DÖNÜŞÜM MAĞDURU EDİLDİ

Mamak’ın bütün sorunlarını bildiğini belirten ve bu sorunların çözümü için projeler ürettiğini ifade eden Emre, “​Mamak, öncesinde Çankaya ilçesine bağlı bir mahalle iken 1983’ten sonra ilçe oldu.

Mamak’ın, mahallelikten belediye ve ilçe oluşuna tanıklık ettim. O günlerden beri yaşadığı sorunların ve gelişmelerin tanığıyım. Mamak ve Mamaklıları iyi tanıdığımı, sorunlarını çok iyi bildiğimi düşünüyorum. Ulaşım, altyapı, sosyal donanım alanlarının yetersizliği, eğitim, iş alanları ve imar sorunları… Tüm bunlar ile ilgili önerilerim ve çalışmalarım var. ​Mamak nüfusunun %28’i, 18 yaşın altındaki gençlerden oluşuyor. Gençlerin eğitim göreceği marka olmuş lise ve ilköğretim okulu çok az, üniversite hiç yok, konaklama için otel yok, organize sanayi ve küçük sanayi yok. Mamak eskiden çöplükle, kömür depolarıyla, Mamak Askeri Ceza Evi’yle anılırdı. Mamak, halen bu kötü izleri silemediği gibi, bunun yanında  kentsel dönüşüm mağduriyeti ile de  mücadele ediyor. Alt ve orta gelir guruplarının çok yoğun olduğu Mamak’ta,  80 bin kişi sosyal yardım alıyor; ancak bu yardımlar hakkaniyetli, düzenli ve kurallara uygun yapılmıyor.Bunun yanı sıra, ihalelerin de yasalara uygun yapılmadığına dair spekülasyonlar  olduğu gibi, yandaş firmaların da ödemelerinin denetimsiz yapıldığı belirtiliyor.
Özetle; Mamak ilçemizi markalaştırıp, özellikle de gençler, kadınlar, çalışanlar ve emekliler için, mutlu ve yaşanabilir bir bölge haline getirmek istiyorum” diye belirtti.
MAMAKLILARI, SOSYAL BELEDİYECİLİKLE TEKRAR BULUŞTURACAĞIM

Partili diğer aday adaylarına başarılar dilemeyi de  ihmal etmeyen Emre,” Hak eden kazansın. Ama Mamaklıların takdiri ile onlara hizmet etmek istiyorum. Amacım halkımızı; katılımcı, şeffaf, halkçı ,adil, doğaya ve insana saygılı,  sosyal demokrat belediyecilikle tekrar buluşturmak. Mamaklıların, daha önceden yapmış olduğum çalışmaları (siyasi çalışmalarım, sivil toplum örgütleri ile çalışmalarım) takdir edeceğini düşünüyorum” dedi.

MAMAK’IN BİR DEĞİL, BİRÇOK SORUNU VAR

Mamak’ın bir değil, birçok sorunu var diye üzerine basarak vurgulayan Emre,”Mamak için tek sorun hafif kalır.Mesela; özellikle alt ve orta gelir gruplarının çalışacağı  iş alanlarının olmaması, küçük ve organize sanayi sitelerinin kurulmaması, pis kokular yayan Hatip Çayı’nın ıslah edilmemesi, bölgenin yanı başındaki çöplük, berbat kentsel dönüşüm uygulamaları, yetersiz eğitim kurumları ve ilçe içindeki ulaşım en önemli sorunlarımızdan birkaçı” diye söyledi.

MAMAK’I DAHA YAŞANABİLİR BİR İLÇE YAPACAĞIM

Son olarak ise Mamaklılara yapmak istediği projeleri sıralayan Emre,

“1980’li yıllarda planlanan Doğukent Projesi’ni tamamlayarak modern bir kent kurmak, Hatip Çayı’nı ıslah ederek Mamak–Lalahan arasında yeşil alan şeridi oluşturmak; askeri alanların şehir dışına çıkması ile oluşacak alanları şehir parkı, üniversite, hastane olarak halkın kullanımına sunmak; Hüseyin Gazi Dağı eteklerini kent ormanı haline dönüştürmek, Kıbrıs Köyü, Kutludüğün Mahallesi, Eski Bayındır Mahellesi ve Kusunlar Köyü vadilerinin düzenleyerek traking, rafting gibi faaliyetlere açmak; Kutludüğün, Eski Bayındır Mahallesi ve Kıbrıs Mahallesi yaylalarını mesire yeri haline getirmek, hayallerimin bir kısmıdır” diye belirtti.

 BÜYÜKŞEHİRLERİ KAZANACAĞIZ

2019 Yerel Seçimleri’ne dair tahminde bulunan Emre, öncelikle Ankara, İstanbul, Bursa, Balıkesir, Denizli, Antalya, Mersin ve Hatay’ı da kazanacaklarını iddia ederek, Ankara’da da Mamak, Etimesgut, Elmadağ, Gölbaşı, Ayaş, Kalecik ve  Bala ilçelerini, sosyal demokrat belediyecilikle buluşturacaklarını söyledi.

 

 

 

 

 

ANKARA - 15:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.