MENÜ
Parçalı az bulutlu

Türkiye Elazığ için seferber oldu

Türkiye Elazığ için seferber oldu 25.01.2020   24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’te Elazığ ili, Sivrice ilçesinde, 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem sonrasında bölgede, büyüklüğü 4’ün üzerinde 11 adet deprem meydana gelirken, toplam artçı deprem sayısı 184 olarak gerçekleşti. Depremin merkez ili olan Elazığ’ın yanında Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Batman, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da da hissedilen depremde, […]
ANKARA - 25 Ocak 2020 10:37 A A

Türkiye Elazığ için seferber oldu

25.01.2020

 

24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’te Elazığ ili, Sivrice ilçesinde, 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem sonrasında bölgede, büyüklüğü 4’ün üzerinde 11 adet deprem meydana gelirken, toplam artçı deprem sayısı 184 olarak gerçekleşti.

Depremin merkez ili olan Elazığ’ın yanında Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Batman, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da da hissedilen depremde, 20 vatandaşımız hayatını kaybederken, 922 vatandaşımız ise yaralanarak hastaneye başvurdu.

 

İL HAYATINI KAYBEDEN
VATANDAŞ SAYISI
HASTANEYE BAŞVURAN VATANDAŞ SAYISI
Elazığ 16 560
Malatya 4 226
Diyarbakır 34
Adıyaman 25
Batman 6
Kahramanmaraş 37
Şanlıurfa 34
TOPLAM 20 922

 

DEPREM BÖLGESİNDE SON DURUM

Yapılan incelemelerde Elazığ merkez ile Maden ve Sivrice ilçelerinde yıkılan binaların olduğu tespit edilmiştir. Elazığ ve çevre illerde arama tarama çalışmaları devam etmektedir. Elazığ’da tüm yurtlarda kalanlar spor salonlarına alınmaktadır. Malatya Doğanyurt ve Pütürge ile Diyarbakır ve Adıyaman illerinin kuzey ilçelerinde gerçekleştirilen tarama faaliyetleri tamamlanmış ve durumun normale döndüğü öğrenilmiştir.

Elazığ havaalanı çalışır durumdadır. Haberleşme şebekesinde kısa süreli kesinti meydana gelmiş, yaşanan sorun kısa sürede sorun giderilmiştir. Elektrik ve doğalgaz hatlarında herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Bölgeye giden trenler en yakın istasyonlara çektirilmiştir.

AFAD KOORDİNASYONUNDA TÜM TÜRKİYE TEYAKKUZ HALİNDE

Deprem sonrasında tüm AFAD il ve birlik müdürlükleri teyakkuz haline geçirilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezleri (AADYM) aktif hale geçirilmiştir.

Planlanan hava nakliyesi çalışmaları çerçevesinde;

  • 2 AFAD Başkanlık personeli, 14 Ankara AFAD İl Müdürlüğü personeli, 5 UMKE ve 18 itfaiye personeli Etimesgut Havaalanı’ndan Genelkurmay Başkanlığı’na ait uçak ile Elazığ’a ulaşmıştır.
  • 1 AFAD Başkanlık personeli, 21 İstanbul AFAD personeli, 1 DHMİ personeli, 10 Sakarya AFAD personeli, 7 Bursa AFAD personeli, 2 İHH personeli ile 2 kurtarma aracı ekipmanları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Elazığ’a ulaşmıştır.
  • İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Elazığ’a hareket edecek 2. uçak ile ise 8 Kocaeli AFAD personeli, 7 Bursa AFAD personeli, 13 İHH personeli, 2 itfaiye personeli, 2 araç ile 2 arama köpeği ve 1 aracı ekipmanları ile Elazığ’a ulaşmıştır.
  • İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Elazığ’a hareket edecek 3. Uçak ise 53 personel (İstanbul, Bursa, Kocaeli) ve 3 kurtarma aracı ekipmanları ile Elazığ’a sevk edilmiştir.

1.097 ARAMA KURTARMA PERSONELİ BÖLGEYE ULAŞTI

39 AFAD il müdürlüğü başta olmak üzere, Jandarma Arama Kurtarma ekipleri ile çeşitli illerin UMKE ve itfaiye ekiplerinden toplam 1.097 arama kurtarma personeli ve 219 araç bölgeye sevk edilmiştir. Çalışmalara destek amacıyla 15 arama kurtarma köpeği bölgeye gönderilmiştir. İhtiyaç durumunda kullanılacak iş makinaları AFAD koordinasyonunda görevlendirilmektedir. Bölgede AFAD koordinasyonu dışında herhangi bir iş makinası çalışmayacaktır.

 

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI

Elazığ Sivrice Depremi Takviye Kuvvet Durumu

İL BİRLİK GİDECEĞİ YER
TUNCELİ 1’nci JÖH Tb. K.lığı
(121 personel)
Elazığ-Sivrice
2’nci JÖH Tb. K.lığı
(116 personel)
DİYARBAKIR Ergani J.Komd.Tb.K.lığı
Ergani Asyş.J.Komd.Bl.K.ğı
(99 personel)
Elazığ-Maden İlçesi Gezin Beldesi
ELAZIĞ Kovancılar JÖH.Tb.K.lığı
(143 personel)
Elazığ-Sivrice Açık Cezaevi- Gözeli İlçesi
BİNGÖL J.Komd.Tb.K.lığı
(192 personel)
Elazığ-Maden İlçesigezin Beldesi
ANKARA JÖAK A/K BİRLİĞİ
(58 personel, 5 A/K köpeği)
Elazığ
ELAZIĞ (1) JİHA Elazığ
(1) ANKA-S Elazığ
MALATYA (1) JİKU Elazığ
DİYARBAKIR Hava Grup K.lığı (5) Skorsy Helikopter İhtiyat
TUNCELİ Bölge K.lığı (2) S-70 Helikopter İhtiyat
Elazığ-Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem bölgesinde Arama/Kurtarma çalışmalarına katılmak amacıyla görevlendirilen birliklerin tamamı, (613 Jandarma Personeli) saat 02.25 itibariyle görev bölgelerine ulaşarak, Arama Kurtarma çalışmalarına başlamıştır.

 

Acil ihtiyaçlar nedeniyle Barınma, Beslenme, Enerji, Haberleşme, Hasar Tespit ve Psikososyal çalışma gruplarından ekipler bölgeye sevk edilmeye başlamıştır. Bu kapsamda 129 personel ve 45 araç bölgeye yönlendirilmiştir.

YARDIMLAR HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

AFAD Adana, Adıyaman, Aksaray, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Samsun, Sivas ve Şanlıurfa lojistik depolarından bölgeye, 144 tır ile 6.065 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 11.532 yatak ve 15.480 battaniye sevk edilmiştir.

Türk Kızılay, bölgeye 167 personel, 19 araç, 7 ikram aracı ve 4 mobil mutfak ile 2 sahra mutfak kiti, 15.747 battaniye, 5.686 yatak, 1.518 ısıtıcı, 2.500 çadır, 193.400 kg un ve 3.200 adet gıda kolisi sevk etmiştir.

Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, 28 çalışma grubu, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir.

VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE!

Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Depremden sonra evler terk edilirken, ortamda herhangi bir gaz kokusu olmaması halinde, doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır.

Vatandaşlarımız, acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece, telefonlarını kullanmamalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır.

Gelişmeler ve bölgedeki deprem aktivitesi, İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından 7/24 takip edilmektedir.

Kaynak: AFAD Basın Bülteni

ANKARA - 10:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.