MENÜ
Parçalı az bulutlu

SUNGURLU BELEDİYESİ SU ABONELERİNİ UYARIYOR!

SU SAYAÇLARI İÇİN ÖNEMLİ UYARILAR! Kış mevsiminin başlaması nedeniyle ‘ su sayaçları ve iç tesisatta yer alan ana kolon boruları ’nın soğuğa karşı yalıtımlı olmadığından suyun kullanılmadığı zamanlarda donması nedeniyle abonelerin mağduriyet yaşadığını ifade eden Sungurlu Belediye Başkan Yardımcımız Mükremin DAĞAŞAN “Bu yerlerin bakımı, onarımı ve korunmasında abonelerimiz sorumludur. Su sayaçlarının bulunduğu yerin hava cereyanına […]
ÇORUM - 18 Aralık 2019 09:35 A A

SU SAYAÇLARI İÇİN ÖNEMLİ UYARILAR!
Kış mevsiminin başlaması nedeniyle ‘ su sayaçları ve iç tesisatta yer alan ana kolon boruları ’nın soğuğa karşı yalıtımlı olmadığından suyun kullanılmadığı zamanlarda donması nedeniyle abonelerin mağduriyet yaşadığını ifade eden Sungurlu Belediye Başkan Yardımcımız Mükremin DAĞAŞAN “Bu yerlerin bakımı, onarımı ve korunmasında abonelerimiz sorumludur. Su sayaçlarının bulunduğu yerin hava cereyanına karşı korunması amacıyla açık bölümlerin kapatılması, kırık camların yenilenmesi, ‘su sayacı, ve kolon boruları ’nın ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanarak korunması gerekmektedir. Sayaç yeri temiz, aydınlık ve rüzgâr almayacak şekilde düzenlenmelidir. Su sayacının donması halinde ise patlayan sayaçtan akan sudan dolayı diğer sayaçların donmasına engel olabilmek için vananın kapatılarak suyun kesilmesi gerekir. Sayaç donmasını önlemek için gerekli koruma yapılamazsa sayaç arıza yapmakta ve abonelerimiz yeni bir sayaç almak durumunda kalmakta ve külfetli bir mağduriyete hasıl olmaktadırlar.
Kış aylarında sayaçların korunması için yapılması gerekenleri de sıralayan DAĞAŞAN şunları kaydetti:

1-) “Sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Sayaç bağlantıları ile vanalardan ‘su sızıyor veya damlıyorsa’, vatandaşlarımızın gerekli önlemi alarak bakımını yaptırmaları gerekmektedir..
2-) Su sayaçları hararet yapan saman, talaş, keçeve, cam yünü destekli malzeme ile sarılmalıdır.
3-) Evin dışında kullanılan çeşmelerde donma olmasını önlemek için, bu çeşmelere su sağlayan ana vana kapatılmalı ve ardından çeşme açılarak sistem içerisindeki su tamamen boşaltılmalıdır. Böylece donacak su olmayacaktır.
4-) Dondan etkilenen su sayaçlarının altında ateş yakılmamalı ve kaynar su dökülmemelidir.
Abonelerimizce tedbir alınmaması halinde; soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı, hatta gövdesi patlayan sayacın tamir imkânı olmayıp hurdaya çıkacağı, ayrıca önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır.”

ÇORUM - 09:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.