MENÜ
12° Parçalı bulutlu

Gürer, asbestli içme suyu borularının kullanımıyla ilgili önemli uyarılarda bulundu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kansere neden olduğu saptanan asbestin halen çok yerde içme suyu borularında bulunduğunu belirtip asbestli su borularının bir an önce değiştirilmesi gerektiğini, önceki dönem Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin “hala kullanan belediyeler varsa bize gelsinler” dediği yerlerde halen çalışmaların başlamadığını söyledi. Gürer özellikle kapanan belediyelerin köy olması ile bu […]
GÜNDEM - 27 Eylül 2018 14:25 A A

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kansere neden olduğu saptanan asbestin halen çok yerde içme suyu borularında bulunduğunu belirtip asbestli su borularının bir an önce değiştirilmesi gerektiğini, önceki dönem Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin “hala kullanan belediyeler varsa bize gelsinler” dediği yerlerde halen çalışmaların başlamadığını söyledi.

Gürer özellikle kapanan belediyelerin köy olması ile bu sorunun o yerleşmelerde gözden uzak kaldığına da dikkat çekerek pek çok yerleşim biriminde halen asbestli içme suyu borularının kullanılmakta olduğunu belirterek, “Yurttaşımızın sağlığı tehdit altında. İnsan sağlığı bu kadar ucuz olmamalı, yetkililer derhal bu su borularını değiştirmelidir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ilgili Bakanlığa defalarca kez müracaat edilmesine rağmen, asbestli içme suyu boruları halen değiştirilmeyen Bor ilçesine bağlı Kemerhisar beldesine giderek, Türkiye genelinde milyonlarca yurttaşın sağlığını tehdit eden asbestli su borularıyla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı ve belde sakinleriyle birlikte,  patlayan asbestli borunun bulunduğu bir içme suyu hattının önünde açıklama yapan Ömer Fethi Gürer, farklı tür kanserlerin yanında özellikle asbestli ürünlerin akciğer kanserini tetiklediğinin saptandığını ve tüm dünyada önlem alınan asbestin, 2010 yılında Türkiye’de de kullanımına yasak getirildiğini hatırlattı.

Kemerhisar’da 2 mahallede yaklaşık 11 kilometre uzunluğundaki hat üzerinde asbestli su borularının kullanıldığını ifade eden Gürer, “Sorunu geçtiğimiz yıl Meclis’te gündeme getirdiğimde dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, asbestli su borularının kullanılmasının kabul edilemez olduğunu söylemişti. Ben de Niğde’de halen kullanıldığını belirttiğimde ‘Derhal bana getirin, asbestli borularını değiştireceğim’ demişti. Sayın Özhaseki şu anda Bakan değil ama AKP’nin genel başkan yardımcısıdır. Eski bir belediyeci olarak Asbestli su borularının insan sağlığı üzerindeki etkilerini yakından bildiği için ‘asbestli su borularının değiştirilmesini talep etmeyen belediye başkanı ihmal yapmıştır’ diye ifade kullanmıştı. Ancak baktığımızda talepte bulunan belediye başkanlarının talepleri de yerine getirilmiyor.  Bir an önce Türkiye genelinde bir tarama yapılarak asbestli su borularının bulunduğu yerler tespit edilmeli ve sağlıklı su borularıyla değiştirilmelidir” şeklinde konuştu.

Ülkemizde son yıllara önemli oranda artış gösteren kanser vakalarının en önemli nedenlerinden birinin de halen pek çok yerleşim biriminde kullanılan asbestli içme suyu boruları olabileceğine dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 8 yıl önce kullanımı yasaklanan asbestin halen içme suyu boruları aracılığıyla kullanılıyor olmasının, Türkiye’de insan sağlığına verilen değerin ortaya konulması açısından önemli olduğunu belirtti.

İçme suyu hatlarında asbest kullanımıyla ilgili sorunu,  geçtiğimiz yıl soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdığını ve önergeye İller Bankası aracılığıyla yanıt verildiğini belirten Gürer, “İller Bankası’ndan gelen yanıtta, 1052 yerel yönetimin içme suyu hatlarında asbestli su borusu kullandığı açıklanmıştı. Ancak bunlardan ne kadarının içme suyu hatlarındaki asbestli su borularını değiştirdiğini İller Bankası da bilmiyor. Kaç köyde, kaç kasabada, kaç ilçede şu anda ne kadar asbestli içme suyu borusu kullanıldığı bilinmiyor. Bu, önemsenmesi gereken, ciddi tedbirler alınması gereken çok önemli bir durum.  Ülkemizde kanser vakalarının yaygınlaştığı bir dönemde, kansere neden olduğu ortaya çıkan, kullanımı yasaklanan asbestin halen içme suyu borularında kullanılıyor olması, kabul edilebilir bir durum değildir. Belki de binlerce insanın sağlığının tehdit altında olduğu düşünülerek, ülke genelinde ne kadar asbestli içme suyu borusu varsa değiştirilmelidir” diye konuştu.

Benzer bir durumun da daha önce belediye statüsündeyken nüfusu 2 binin altında düştüğü için köye dönüştürülen Bor ilçesine bağlı Kızılca köyünde yaşandığını kaydeden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kızılca’nın tamamında asbestli su boruları kullanılıyor. Belediye iken köye dönüştürülen yerleşim birimlerindeki asbestli su borularının il özel idareleri tarafından değiştirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

DÖNÜŞÜMDE YIKILAN BİNALARA DİKKAT

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, asbestin sadece içme suyu borularıyla değil deprem ve kentsel dönüşüm yapılan bölgelerde yönetmenliklere uyarak yapılmayan yıkımlarda solumun yoluyla da vücuda girdiğine ve bununda başta kanser olmak üzere ciddi hastalıklara neden olduğunun bilimsel olarak ortaya çıkarıldığını anımsattı, Gürer “Deprem yönetmeliği kapsamında binaların değişiminin de kontrollü bir şekilde yapılması gerekiyor.  Yıkılan binalarda kullanılan malzemelerdeki asbest solunum yoluyla insan vücuduna girebiliyor. Bu nedenle yıkımların kontrollü yapılması şart.  Asbest karışımla yapılmış inşaat malzemelerinin olduğu yerde de insan sağlığı risk altında” dedi.

Ülkemizde kanser vakalarının hızla yaygınlaştığı bir süreçte, İktidarın özellikle asbestli malzeme kullanılan yapılar ve içme suyu borularının değiştirilmesiyle ilgili konuyu önemsemesi gerektiğine işaret eden Gürer, “Bugün yıllardır müracaat edilmesine rağmen değiştirilmeyen asbestli içme su borularının sağlıklı borularla değiştirilmesi talebimizi yineliyoruz.  Dönüşüm nedeni ile yapılan tüm yıkımlarda asbestli ürünler varsa mutlaka önlem alınmalıdır. Nereye giderseniz gidin kanserin çok yaygınlaştığını görüyorsunuz. 2010 yılından bu yana asbest kullanımı yasak ama yasaklanan malzeme geçmişte kullanıldığı yerde duruyor.  Bu durum kabul edilebilir bir durum değildir. Konuyu gündeme getirdiğimizde haklılığımızı teyit ediyorlar ama gereğini yapmıyorlar” şeklinde konuştu.

BAKAN NE DEMİŞTİ.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in (6/786) esas numaralı sözlü soru önergesine yanıt veren dönemin Bakanı Mehmet Özhaseki, ”Çalışanların sağlığını ve güvenliğini korumak amacıyla, asbest içeren malzemelerin kullanıldığı binaların yıkımı, sökümü, tamiratı ve tadilatı sırasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan mevzuata uyulması da gerekmektedir. Ayrıca, Bakanlığımız, 1993 yılından itibaren çevre ve insan sağlığının korunması amacıyla asbest kullanımıyla ilgili yasaklama ve kısıtlama çalışmalarını yürütmektedir. Bu çalışmalar, aşamalı olarak tüm asbest içeren ürünlerin üretimine ve bu ürünlerin piyasaya arzının yasaklanmasına ve kısıtlanmasına yönelik olarak yapılmıştır.
Son olarak, 2010 yılında asbest lifleri ve kasıtlı olarak eklenen bu lifleri içeren eşyaların imalatı, piyasaya arzı ve kullanımı da tamamen yasaklanmıştır.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) – Sayın Bakan, asbestli borularla içme suyu gidiyor hâlâ. Çoğu yerde asbestli borular kaldırılmadı.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MEHMET ÖZHASEKİ (Devamla) – Şöyle Değerli Başkanım, değerli milletvekilleri; ilçelerde, illerde ve beldelerde altyapı yapma işi, bir taraftan SUKAP projesi kapsamında belli nüfusun altındakilerin yüzde 50’si hazineden bağış, hibe olarak, diğer taraftan İller Bankasından kredilendirilerek yapılmaktadır. Ancak bütün belediye başkanı arkadaşlarımızın aynı duyarlılıkta olup, başka türlü işleri bırakarak önce eğer hakikaten asbestli su borusu varsa insan olarak, sorumluluk taşıyan bir adam olarak önce koşup buraya gelmesi lazım. Öyle bir adam varsa lütfen gelsin. Asbestli su borusu hâlâ bir belediye başkanının beldesinde var ve insanlara su veriyorsa o belediye başkanını Allah ıslah etsin.

GÜNDEM - 14:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.