MENÜ
20° Açık
  • EURO 6.35
  • DOLAR 5.76

CHP’li Özer: İthalat sevdası üreticiyi küstürdü

CHP’li Aydın Özer, bütçe görüşmelerinde Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’yi Antalya’ya davet etti ve çiftçinin durumuna ilişkin bir saha gezisi yapmayı teklif etti. Özer; “Kendi gözlerinizle görün, kulaklarınızla duyun, çiftçinin fıtratında çok çok çalışıp az az kazanmak olmadığını, buna sizin yönetiminizin sebep olduğunu anlayacaksınız” dedi. CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerinde CHP […]
GÜNDEM - 15 Aralık 2018 12:15 A A

CHP’li Aydın Özer, bütçe görüşmelerinde Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’yi Antalya’ya davet etti ve çiftçinin durumuna ilişkin bir saha gezisi yapmayı teklif etti. Özer; “Kendi gözlerinizle görün, kulaklarınızla duyun, çiftçinin fıtratında çok çok çalışıp az az kazanmak olmadığını, buna sizin yönetiminizin sebep olduğunu anlayacaksınız” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerinde CHP grubu adına yaptığı kürsü konuşmasında bir çiftçi olduğuna vurgu yaparak tarım alanında yapılan yanlışları dile getirdi ve uyarılarda bulundu. 2019 bütçesinde de tarımsal desteklemelere yasal oranın ayrılmadığına dikkat çeken Özer, “Önümüzdeki yıl da çiftçinin 29 milyar lirasını iç ettiniz” dedi.

Özer şu ifadelerde bulundu: “2006’da yürürlüğe giren Tarım Kanununa göre milli gelirin en az yüzde 1’i oranında çiftçiye destek verilmesi gerekirken bugüne kadar hiç verilmedi. 2006’dan bu yana, çiftçinin ülkeyi yönetenlerden alacağı destek 150 milyarı geçti. Yani AK Parti hükümetleri çiftçiyi yok saydı, çiftçiyi yokluğa mahkum etti. Şimdi 2019 için de planlanan milli gelir toplamda yaklaşık 4.5 katrilyon lira, buna göre tarımsal desteklemeye ayrılması gereken miktar 45 milyar lira olması gerekirken, ayrılan miktar sadece 16 milyar lira. Yani önümüzdeki yıl da çiftçinin 29 milyar lirasını iç ettiniz.”

İMAR SEVDASI TOPRAĞI KÜSTÜRDÜ

Konuşmasında paranın değerini üretim gücünün belirlediğini söyleyen Özer, kolu kanadı kırılan üreticinin artık üretim yapamadığını, borç para karşılığında mal ithal edildiğini söyledi. CHP’li Özer sözlerine şöyle devam etti:

“İmar sevdası toprağı küstürdü. İthalat sevdası üreticiyi küstürdü. Hibrit tohum sevdası tarımı küstürdü. Şimdi de şirketleşme sevdası karşımızda. Yeni bir yasa ile komisyonculuğu, yani kabzımallığı kaldırmak, yaş sebze-meyve hallerini belediyelerden alarak özel şirketlere vermek, mal alım satımını tamamen tüccara bırakmak planlanıyor. Buradan uyaralım, yeni hal yasasıyla var olan küskünlükleri bitiremezsiniz. Tam tersine, küstürdüklerinizi kendinizden tamamen uzaklaştırırsınız. Küçük çiftçileri yok edersiniz. Tohumu, fideyi ve tüm üretimi, şirketlerin kontrolüne verirsiniz. Türkiye’nin gıda bağımsızlığını sona erdirirsiniz.”

KENDİ GÖZLERİNİZLE GÖRÜN

Tarım Bakanına da seslenen Özer, “Tarımın başkenti Antalya’yı temsil eden çiftçi bir milletvekili olarak Tarım Bakanına çağrıda bulunuyorum” diyerek şunları söyledi:

“Buyurun Antalya’ya gelin. Tamam, hep geliyorsunuz ama havalimanından otele geçiyor, program sonrası hemen dönüyorsunuz. Benim davetlim olun, size sahayı gezdireyim. Ticaret Bakanının öve öve bitiremediği şu yeni hal yasasındaki yanlışları kendi gözlerinizle görün, kulaklarınızla duyun. Çiftçinin fıtratında çok çok çalışıp, az az kazanmak olmadığını, buna aslında sizin yönetiminizin sebep olduğunu emin olun daha iyi anlayacaksınız.”

HER ŞEY DAHİL SİSTEMDEN VAZGEÇİN

Öte yandan Antalya’nın diğer önemli sektörü turizme de değinen CHP’li Özer, son birkaç yıldır turizmden yeterli gelir elde edilemediğini hatırlattı. Son verilere göre bu yıl Antalya’ya gelen turist sayısının 12 milyonu geçtiğini ve bu sayıya rağmen esnafın neredeyse turist göremediğini belirten Özer, “Çünkü her şey dahil sistemi Antalya esnafının ekmek kazanmasının önünde en büyük engel. Ucuzcu turist bağlayan dolayısıyla esnafın kepenk kapatmasına yol açan bu turizm anlayışından derhal vazgeçilmelidir. Milli bilinç bunu gerektirir” diye konuştu.

GÜNDEM - 12:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.