MENÜ

Başkent, Tarımında Başkenti Olmaya Hazırlanıyor!

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇİFTÇİYİ ÜRETİME TEŞVİK PROJESİ -KIRSAL KALKINMA PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRMEYE DEVAM EDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İLKBAHAR VE SONBAHAR DÖNEMLERİNDE SÖZLEŞMELİ YEM BİTKİSİ TOHUMLUĞU ÜRETİMİ İÇİN ÇİFTÇİLERE VE ÜRETİCİLERE ÇAĞRIDA BULUNDU -KIRSAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI; TARIM ARACI, EKİPMANI VE ALTYAPISI YETERLİ OLAN ÇİFTÇİLERE 400 TON ÜCRETSİZ YEM BİTKİSİ TOHUMU DAĞITACAK -ÜRETİM YAPAN ÇİFTÇİLER TARAFINDAN HASATI YAPILAN YEM […]
ANKARA - 18 Aralık 2019 10:56 A A

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇİFTÇİYİ ÜRETİME TEŞVİK PROJESİ

-KIRSAL KALKINMA PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRMEYE DEVAM EDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İLKBAHAR VE SONBAHAR DÖNEMLERİNDE SÖZLEŞMELİ YEM BİTKİSİ TOHUMLUĞU ÜRETİMİ İÇİN ÇİFTÇİLERE VE ÜRETİCİLERE ÇAĞRIDA BULUNDU

-KIRSAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI; TARIM ARACI, EKİPMANI VE ALTYAPISI YETERLİ OLAN ÇİFTÇİLERE 400 TON ÜCRETSİZ YEM BİTKİSİ TOHUMU DAĞITACAK

-ÜRETİM YAPAN ÇİFTÇİLER TARAFINDAN HASATI YAPILAN YEM BİTKİLERİ KOOPERATİFLER ARACILIĞIYLA SATIN ALINARAK, BAŞKENT’TE HAYVANCILIKLA UĞRAŞAN ÇİFTÇİLERE MALİYETİNE VERİLECEK

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınma hamlelerini bir bir sürdürüyor.

Başkentli çiftçilere daha önce bahar dönemi için tohum desteği sağlayan Büyükşehir Belediyesi, İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde sözleşmeli yem bitkisi tohumluğu üretimi yapılabilmesi için çiftçilere çağrıda bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla hazırlanan proje kapsamında üretim yapacak çiftçilere, 400 ton ücretsiz yem bitkisi tohumu dağıtılacak.

BAŞKENT’TE KIRSAL KALKINMA ŞAHLANIYOR

Başkent’te tarım ve hayvancılığın gelişmesine yönelik yeni bir projeye imza atan Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki muhtarlar ve çiftçileri gönderdiği SMS mesajıyla bilgilendirdi.

İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde sözleşmeli yem bitkisi tohumluğu üretimi yapılması çağrısında bulunan Büyükşehir Belediyesi, özellikle kırsal mahallelerde üretim yapan çiftçilere 400 ton ücretsiz yem bitkisi tohumu dağıtılacağını bildirdi.

AMAÇ ÜRETİMİ TEŞVİK VE SÖZLEŞMELİ ÜRETİM

Büyükşehir Belediyesi, tohumları kendi topraklarıyla buluşturacak olan çiftçilerin ürettiği yem bitkilerini, kooperatif ve birlikler aracılığıyla satın alacak.

Çiftçileri üretmeye teşvik eden proje hakkında detaylı bilgi almak isteyenler Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na davet edilirken, tarım aracı, ekipmanı ve altyapısı yeterli olan çiftçiler başvurularını yapmaya başladı.

Büyükşehir Belediyesi, şartları karşılayan çiftçiler tarafından yetiştirilen yem bitkilerini daha sonra satın alarak, hayvancılıkla uğraşan üreticilere maliyetine verecek.

ÇİFTÇİ KAZANACAK BAŞKENT KALKINACAK

         Yem bitkisi tohumluğu üretimini artırmaya yönelik proje kapsamında hem çiftçilerin ekonomik mağduriyetlerinin giderilmesi hem de üründe kalitenin yükseltilmesi amaçlanıyor.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Yıldırım Şamil Özden, çiftçinin kazanacağı Başkent’in kalkınacağı proje hakkında şu bilgileri verdi:

“Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı olarak yeni bir projeye daha imza atıyoruz. Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın talimatıyla sözleşmeli üretime geçiyoruz. İlkbahar ve Sonbahar döneminde yem bitkileri konusunda sözleşmeli üretim yapacağız. Üretilen tohumları hayvan üreticisi veya hayvan sahibi çiftçilerimize maliyetine vereceğiz. Hatta maliyetin altında da olabilir. Ziraat Odaları, kooperatifler ve birlikler vasıtasıyla biz tohumları onlardan satın alacağız. Yapacağımız protokoller gereği mağdur etmeden onların da emeklerinin üstünde bir değer vereceğiz. Burada üç paydaş var. Biz varız, üreten var, hayvan sahipleri ve teşvik edeceğimiz kişiler var. Herkesi memnun etmek istiyoruz. Bütün çiftçilerimize üreticilerimize bizden tohum almaları çağrısında bulunuyorum.”

Çiftçilere destek olacak projelere devam edeceklerinin altını çizen Özden, “Bizim 953 kırsal mahallemiz var. Maalesef köy tüzel kişilikleri kalktığı için bazı sıkıntılar yaşanıyor. Biz sıkıntılarını aşmak için buradayız. Büyükşehir Belediyesi 23. kattayız. Muhtarlarımızı, çiftçilerimizi ve üreticilerimizi bekliyoruz. Arazim var, tohumum yok diyen bize gelsin. Bir şeyler üretmek istiyorum ama nereden başlayacağım bilemiyorum diyen bize gelsin. Gücümüzün yettiğince her zaman yardımcı olacağız” dedi.

ANKARA - 10:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.