15° Parçalı bulutlu

“Köprü ve otoyollar yabancı araçlar için yolgeçen hanı gibi”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yabancı plakalı araçların köprü ve otoyollardan yaptıkları kaçak geçişlere önceki dönem Bakan önlem alındığını söylemesine rağmen sayıştay raporlarına göre bu önlemin halende alınmadığının ortaya çıktığını söyledi. Geçen yıl 878 bin yabancı plakalı aracın OGS ve HSG’li geçişten ücret ödemeden yurtdışına çıktığını ve bu geçişlerden elde edilmesi gereken 64 milyon […]
GÜNDEM - 10 Kasım 2018 13:11 A A

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yabancı plakalı araçların köprü ve otoyollardan yaptıkları kaçak geçişlere önceki dönem Bakan önlem alındığını söylemesine rağmen sayıştay raporlarına göre bu önlemin halende alınmadığının ortaya çıktığını söyledi.

Geçen yıl 878 bin yabancı plakalı aracın OGS ve HSG’li geçişten ücret ödemeden yurtdışına çıktığını ve bu geçişlerden elde edilmesi gereken 64 milyon 500 bin TL’nin tahsil edilemediğini belirten Ömer Fethi Gürer, “Geçen yıl dönemin Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, bu konuyla ilgili soru önergemize verdiği yanıtta  ‘gerekli önlemlerin alındığını’ söylemişti ama bu yıl açıklanan Sayıştay raporlarına göre bu konuda  önlemin alınmadığı ortaya çıktı” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  karayollarında yabancı plakalı araçların ücretli köprü ve otoyollarından para ödemeden geçiş yapmalarına karşı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önlem alamamasını eleştirdi. 

CHP Milletvekili Gürer, Sayıştay raporuna göre 2017 yılında Otomatik Geçişli Sistemden (OGS) 3655 bin 334 yabancı plakalı aracın ödemesi gereken 20 milyon 765 bin 845 lirayı ve Hızı Geçişli Sistemden (HGS) 5123 bin 868 yabancı plakalı aracın ödemesi gereken 43 milyon 802 bin 893 lirayı ödemeden yurtdışına çıktığının belirlendiğini ifade etti.  Toplamda 878 bin yabancı plakalı aracın HGS ve OGS’den kaçak geçiş yaptığını ve 64 milyon 500 bin lirayı ödemeden yurtdışına çıktığını belirten Ömer Fethi Gürer, “Yabancı plakalı araçlar ücret ödemeden köprü ve otoyollardan geçip yurtdışına çıkıyor. Uyarılara rağmen ilgili kurumlar yıllardır bu konuda bir önlem alamıyor. 2015 yılında bu bağlamda yönetmenlik düzenlemeside yapıldı. Milyonlarca lira kayba neden olan bu kaçak geçişlere önlem alınamaması anlaşılır gibi değil.  Yapılacak denen çalışmalar neden yıllardır tamamlanıp köprü ve otoyolda kaçak geçiş yapan araçlar gümrük çıkışı tahsilat sağlanmaz, yabancı plakalı araç otoyol ve köprüyü bedelsiz neden geçer? Köprü ve otoyollarımız yabancı plakalı araçlar için adeta yol geçen hanına neden  dönmüş” şeklinde konuştu. 

Yabancı plakalı araçların köprü ve otoyollarda ücret ödemeden geçişleriyle ilgili olarak geçen yıl dönemin Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’a soru önergesi verdiğini hatırlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sayın Bakan önergemize verdiği yanıtta yürürlüğe giren yönetmelikten bahsetmiş ve tahsilatın yapılabilmesi için gerekli altyapı çalışmalarına başlandığını bildirmişti. Ahmet Arslan ayrıca, otoyol ve Boğaz Köprülerinden ücret ödemeden ihlalli geçiş yapan yabancı plakalı araç sürücülerinden geçiş ücretlerinin ve idari para cezalarının tahsili için 15 Nisan 2015 tarihinde yürürlüğe giren kanunla yasal düzenleme yapıldığını  ifade etmişti. Ancak Sayıştay raporlarına yansıyan rakamlara göre, hala bu işlemler başlamamış ” diye konuştu. 

Otoyo ve köprülerde HGS ve OGS’den gerçekleştirilen geçişler ve elde edilen gelirlerle ilgili olarak Sayıştay’ın 2017 yılı raporlarına yansıyan rakamlardan bahseden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şunları söyledi: “2017 yılı içerisinde 138.815.635 adet Otomatik Geçiş Sistemli (OGS) geçişten 538.619.314,00 TL, 319.524.034 adet Hızlı Geçiş Sistemli (HGS) geçişten 1.229.416.735,00 TL olmak üzere toplam 1.768.036.049,00 TL gelir elde edildi ve 2017 yılı içerisinde HGS ve OGS’den toplam 19.951.310 adet kaçak geçiş gerçekleşti. 

Kaçak geçişler; plakası tespit edilebilen araçların geçişleri, plakası tespit edilemeyen araçların geçişleri ve yabancı plakalı araçların geçişlerinin 2017 yılında, köprü ve otoyollarda gerçekleşen toplam 107.822.552,00 TL kaçak geçiş bedeline ilişkin gelir tahakkuk kaydı yapılmamış ve mali tablolarda yer verilmemiş… Bu durum kurala uyanın yakasına yapışan, uymayanı ise seyreden bir anlayışın yansımasıdır” dedi.

 

GÜNDEM - 13:11 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.