18° Parçalı az bulutlu

Keçiören Belediyesi, Gümüşdere ile ödüle doymuyor

3. Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi kapsamında, kente ve kent halkına pozitif katkı sunan proje ve uygulamalara verilen Uluslararası İdealkent Ödül Töreninde Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak Gümüşdere Ihlamur Vadisi Projesi ile “Çevre Düzenleme Ödülüne” layık görüldü. İdealkent Dergisi tarafından düzenlenen şehircilikte başarılı uygulamaların ödüllendirildiği ve Fransa’nın Strazburg Kentinde gerçekleşen ödül töreninde kentsel ve mimari dokunun […]
ANKARA - 31 Ekim 2018 15:33 A A

3. Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi kapsamında, kente ve kent halkına pozitif katkı sunan proje ve uygulamalara verilen Uluslararası İdealkent Ödül Töreninde Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak Gümüşdere Ihlamur Vadisi Projesi ile “Çevre Düzenleme Ödülüne” layık görüldü.

İdealkent Dergisi tarafından düzenlenen şehircilikte başarılı uygulamaların ödüllendirildiği ve Fransa’nın Strazburg Kentinde gerçekleşen ödül töreninde kentsel ve mimari dokunun korunmasını, insanı merkeze alan kentsel dönüşüm uygulamalarını, kimlik ve kültür inşa çabalarını, insan ekolojisine yaraşır kentsel ekoloji ve çevre düzenlemelerini, araç merkezli değil yaya merkezli şehircilik uygulamalarını, toplu taşımayı özendiren çalışmalar ödüllendirilirken çok sayıda belediye başkanı, bürokrat, akademisyen de törende hazır bulundu.

 

130 proje arasından ödüle layık görülen Gümüşdere Ihlamur Vadisi ile ilgili III. Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresinde bir konuşma yapan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, sorunlara çözüm üretme, hızlı neticeler alma, projeler üretme, şehirler için vizyon oluşturma noktasında çalışmaya devam ettiklerini ifade ederek, “Keçiören’in tarihi kimliğini muhafaza ederek eskiden sayfiye yerleri ve bağevleri ile bilinen ilçemizin yeşil ve kültürle güçlü bağını koruma düşüncesiyle başlattığımız Gümüşdere Ihlamur Vadisi Projemiz uluslararası alanda da takdir görüyor. Biz sağlıklı, kimlikli ve insan odaklı bir kent ortaya koyarken şehrin zenginliklerini de yeniden değerlendirme noktasında bu projeyi tasarladık.  Doğaya dönüş projesi adını verdiğimiz Gümüşdere Ihlamur Vadisi şehrin zenginliğini yeniden şehrin hizmetine sunma projesidir. Atıl durumdaki bir derenin yeniden hayata döndürülmesi, turizme, ekonomiye ve sosyal hayata kazandırılmasıdır.” ifadesini kullandı.

 

GÜMÜŞDERE İYİ BİR MODEL, ÖRNEK BİR PROJE

Gümüşdere Ihlamur Vadisinin AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığınca düzenlenen Proje Yarışmasında “Kent Ekonomilerine Katkı” kategorisinde ödül aldığını hatırlatan Ak, “O ödülü belediyecilikte çığır açan Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden almak bizi ayrıca gururlandırmıştı. Gümüşdere Ihlamur Vadisi projesi turizm- ekonomi- tarih ve doğa eksenli bir model oluşturma noktasında örnek oldu gerçekten…  Vadi, turizm destinasyonunda önemli bir durak olurken, ticari canlılık, bölgedeki gayrimenkul değerinin artması, sosyal hareketlilik gibi bir sürü artıyı da beraberinde getirdi. Spor ve fitness alanları, çocuk oyun parkları, mini hayvanat bahçesi, kaykay ve akülü araç parkurları, bisiklet yolu ile projenin sosyal hareketliliğini artırdık. Özel peyzaj ve çevre düzenlemeleri, LED ışıklandırmalar, Mostar, Boğaziçi Köprüleri, Bosna Sebili ile projemizi görsel açıdan daha zenginleştirirken, yeşil alanlar şehre uzak olur algısını da kırdık, şehrin ortasında şehre hareketlilik katan müthiş bir vaha oldu. 24 saat vatandaşlarımız tarafından talep gören vadimizde çeşitli kültürel etkinlikler de düzenliyoruz. Bisiklet turnuvaları, spor aktiviteleri, yaz konserleri, çeşitli gösteriler, farkındalık yürüyüşleri gerçekleştiriyor, canlılığını artırıyoruz.” diye konuştu.

 

 

Belediye, kişi ve kurumlara 14 dalda 21 ödül verilirken ödüle layık görülen projeler, Avrupa Konseyi binasında bir hafta boyunca sergilenecek.

ANKARA - 15:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.