Az bulutlu

Karabıyık: Şiddete sessiz kalma!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yaptığı yazılı basın açıklaması ile şiddet gördüğünü söyleyemeyen kadınlara çağrıda bulundu. Karabıyık’ın açıklaması şöyle: Sanatçı Sıla’nın şiddet gördüğünü açıklaması, Adliye’ye başvurarak koruma kararı aldırması ve yaşadığı şiddeti açıklarken kullandığı “Bana uygulanan korkunç şiddet karşısında dilsiz kalmamayı seçiyorum” sözü, tüm kadınları yaşadıkları şiddete karşı sessiz kalmamaya çağıran […]
GÜNDEM - 2 Kasım 2018 13:02 A A

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yaptığı yazılı basın açıklaması ile şiddet gördüğünü söyleyemeyen kadınlara çağrıda bulundu.
Karabıyık’ın açıklaması şöyle:
Sanatçı Sıla’nın şiddet gördüğünü açıklaması, Adliye’ye başvurarak koruma kararı aldırması ve yaşadığı şiddeti açıklarken kullandığı “Bana uygulanan korkunç şiddet karşısında dilsiz kalmamayı seçiyorum” sözü, tüm kadınları yaşadıkları şiddete karşı sessiz kalmamaya çağıran bir çığlık niteliği taşıyor. Kadınlar her gün en sevdikleri tarafından şiddete uğruyor, aileleri, eşleri, sevgilileri tarafından şiddet görüyor ve hatta hayattan koparılıyor.
2018 yılında 285 kadın eşi, yakınları tarafından öldürüldü, yalnızca Ekim ayında 40 kadın hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden kadınlarımız şiddet gördüğünü söyleyebilseydi, polise başvurabilse, şikayetçi olsa bugün hepsi hayatta olur muydu bilemeyiz; ancak şiddete DUR demek ve Sıla’nın cesurca yaptığı gibi “şiddet gördüm ve susmayacağım” çığlığını yükseltmek bu noktada oldukça önemli; çünkü şiddet gören kadınların büyük çoğunluğu bunu dile getiremiyor ve şiddet kapalı kapılar ardında devam ediyor.
Kadınlarımız şiddete karşı sesini yükseltmeli ve çevre baskısı ya da itibar kaygısı nedeniyle şiddet karşısında sessiz kalmamalı. “Şiddet gördüm ve susmayacağım” diyen kadınlarımızın gücü ile kadına karşı şiddet son bulana kadar omuz omuza yürümeye devam edeceğiz.”

GÜNDEM - 13:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.