17° Parçalı bulutlu

İnce: Kürt sorunu, siyasi ahlak sorunudur

  CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim mitinglerine Van’da devam ediyor. İleri Haber’de yer alan habere göre; Muharrem İnce’nin konuşmasından satır başları şöyle: 16 yılda meydanlarda bağıran biri var. Şimdi bu eskimişi değiştireceksiniz bu yeni gelecek. 16 yıldır ben gariban kaldım da sen nasıl zengin oldun? Ben aslında en zengin insanlardanım. Niye biliyor musunuz? Ben […]
GÜNDEM - 4 Haziran 2018 14:37 A A

 

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim mitinglerine Van’da devam ediyor.

İleri Haber’de yer alan habere göre; Muharrem İnce’nin konuşmasından satır başları şöyle:

16 yılda meydanlarda bağıran biri var. Şimdi bu eskimişi değiştireceksiniz bu yeni gelecek. 16 yıldır ben gariban kaldım da sen nasıl zengin oldun? Ben aslında en zengin insanlardanım. Niye biliyor musunuz? Ben insanları Türk- Kürt, kadın- erkek diye ayırmam. Ben Türkiye’nin en zenginiyim.

‘YENİ DÖNEMDE BARIŞACAĞIZ, YOLU YOK’

Türkiye’nin en büyük serveti genç nüfusudur. Bunları iyi eğiteceğiz. Ben Van’ın müfettişiydim partideyken. Sokakta gezerken gençleri görüyordum. Bu çocukları iyi eğiteceğiz. Ama doların yükselmemesi, faizlerin düşmesi, ekonominin kırılgan olmaması için bir büyük değişikliği beraber gerçekleştireceğiz. Yeni dönemde barışacağız. Barışacağız yolu yok.

‘KÜRT SORUNU SİYASİ AHLAK SORUNUDUR’

Türkiye’nin bir Kürt sorunu var değil mi? Bunu nasıl çözeceğiz onu anlatayım. Bir demokratikleşme, özgürleşme, kültürel ve ekonomik sorundur. Ama her şeyden önce bir siyasi ahlak sorunudur. Bu şudur; siyasetçi Van’a, Diyarbakır’a gidip Kürt’lerin hoşuna gidecek şeyler söyledi. Başka yere gidince başka konuştu. Bir yerde milliyetçiliği ayaklar altına aldı. Öbür yerde uçtu. Allahın izniyle cumhurbaşkanı olursam ben bu sorunu çözeceğim.

‘DOKUNULMAZLIKLAR KONUSUNDA PARTİ YÖNETİMİNİ DİNLEMEDİM, DOĞRU YAPTIM’

Dokunulmazlıklar konusu gündeme geldi, CHP “evet” dedi; ben “hayır” dedim. Bana yanlış yapıyorsun dediler; hayır, dedim. Doğru yapıyorum, dedim. Türkiye’de mahkeme yok ki, yargı yok ki; talimatla hareket ediyorlar. Dokunulmazlıklar konusunda parti yönetimini dinlemedim, doğru yaptım, bugün olsa aynısını yaparım. Siyaset bir risk işidir, cesaret işidir. Bu cesareti göstereceğiz! Ne Kürt kardeşlerime yalan söyleyeceğiz, ne Türklere! Yalan yok! Çözüm yeri TBMM’dir, orada temsil edilen siyasi partiler aldıkları oya, milletvekili sayısına bakmadan eşit üyeyle komisyon kuracağız. TRT kanallarından birini bu soruna tahsis edeceğiz. Bir kanalında sadece bu konuyu tartışacağız, özgürce, herkesin gözünün önünde. 81 milyon ne yaptığımızı bilecek, gizli kapaklı görüşme yok. Edirneli de bilecek, Valı da bilecek!

‘CAM BOZULDU’

Ben size yürekten, ciğerden konuşuyorum; içimden gelenleri söylüyorum. Konuşma iki şekilde yapılır, küçük notlar alırsın, içinden geldiği gibi konuşursun. Bir de cam var cam, bir orada var, bir burada var. Yazılanları okur, sen de ezbere konuşuyor zannedersin. (Erdoğan’ın dün Diyarbakır’daki iftarda prompter’ın bozulmasının ardından konuşamamasının görüntüleri izletiliyor) Cam bozuldu. Camdan konuşanlar bu sorunu çözemez, candan konuşanlar bu sorunu çözer.

GÜNDEM - 14:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.