Gürer: Kanun bile toprağı koruyamadı!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarım arazilerinin tarım dışı kullanımındaki artışa dikkat çekmek amacıyla, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına verdiği soru önergesine Bakan Fakıbaba’dan yanıt geldi.   Bakan Fakıbaba, tarım arazilerini korumak için 2005 yılında Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanununu çıkardıklarını açıkladı. Ancak, kanun çıktıktan sona tarım dışına çıkan arazi, kanun çıkmadan önceki […]
GÜNDEM - 10 Mayıs 2018 14:45 A A

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarım arazilerinin tarım dışı kullanımındaki artışa dikkat çekmek amacıyla, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına verdiği soru önergesine Bakan Fakıbaba’dan yanıt geldi.

 

Bakan Fakıbaba, tarım arazilerini korumak için 2005 yılında Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanununu çıkardıklarını açıkladı. Ancak, kanun çıktıktan sona tarım dışına çıkan arazi, kanun çıkmadan önceki oranı kat kat geçti.

 

KANUNA RAĞMEN,  TARIM ARAZİLERİ NEDEN KORUNAMADI?

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer yazılı soru önergesinde, “Son on yılda, tarım arazilerinin tarım dışı alanlara tahsis miktarı yıllara göre nasıl olmuştur? Son on yılda toplam ne kadar tarım arazisi amacı dışına çıkarılmıştır? Tarımsal üretim amacı dışına çıkarılan arazilerin kullanım alanına göre dağılımı nasıldır? En çok tarım arazisi hangi alan için tahsis edilmiştir? 5403 sayılı Toprak koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu tarım arazilerinin korunması amacıyla etkili hükümler içermesine rağmen tarım arazilerinin amaç dışı kullanımının önlenemeyişinin nedenleri nedir?

Bakanlığınız bu konuda bir çalışma yaparak yasada yapılması gereken değişikliklerle ilgili öneriler geliştirmiş midir? Tarım arazilerinin amaç dışı kullanımının önlenmesi için Bakanlığınız hangi önlemleri almayı planlamaktadır?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarım arazilerinin amaç dışı kullanımının önlenmesi için çalışma yürüttüklerini, 2005 yılında 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununu çıkardıklarını hatırlattı.

 

243 OVA SİT ALANI KAPSAMINA ALINDI

 

5403 sayılı Kanun kapsamında Türkiye genelinde büyük tarımsal ovaların koruma altına alınmasına yönelik çalışmalar yürütüldüğünü anlatan Bakan Fakıbaba,  bu kapsamda sınırları belirlenmiş 243 tarımsal ovanın Bakanlar Kurulu Kararı ile sit alanı olarak koruma altına alındığını belirtti.

 

6.1 MİLYON HEKTAR ALAN TOPLULAŞTIRILDI

 

Parçalı arazilerimizin birleştirilmesine yönelik arazi toplulaştırma çalışmalarına büyük önem verildiğini ifade eden Bakan Fakıbaa, “2017 sonu itibari ile Türkiye’de 6,1 Milyon hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanmıştır. 2,1 Milyon hektar alanda ise toplulaştırma çalışmalarına devam edilecektir. Toplam 14 Milyon hektar alandaki arazi toplulaştırma çalışmalarının 2023 yılına kadar tamamlanması hedeflenmiştir” dedi.

 

GÜRER: “KANUNDAN ÖNCE DAHA AZ TARIM ARAZİSİ AMACI DIŞINDA KULLANILIYORDU”

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise bakanlık kayıtlarında bulunmasına rağmen, soru önergelerine verilen yanıtta, son 10 yıl içinde tarım arazilerinin tarım dışı alanlara tahsisiyle ilgili bilgi verilmediğini belirtti. Ömer Fethi Gürer, tarım arazilerinin tarım dışı kullanımında son yıllarda önemli oranda artış olduğunun bilinen bir gerçek olduğuna dikkat çekerek, “Toprağı korumak, tarım arazilerinin amacı dışında kullanımını önlemek içi çıkarıla kanun da toprağı koruyamadı. Kanun çıkmadan önce tarım dışı kullanılan arazi ile kanun çıktıktan sonra tarım dışı kullanılan arazi oranlarının kıyaslandığında, kanun çıktıktan sonra tarım dışı kullanılan arazi miktarının daha da arttığı görülmektedir” diye konuştu.

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, toplulaştırma çalışmalarında yaşanan aksaklıkların zaman zaman hak sahiplerinin mağduriyetine neden olduğuna da işaret ederek, yeni düzenlemede şartlar daha da ağırlaştı. Vatandaşın arazisine ondan olur almadan düzenleme yapılacak. AKP hükümetleri çiftçilerin yararına 15 yıldır yaptıkları yok. Yalnız yandaşa rant devşirdiler” dedi.

 

GÜNDEM - 14:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.