15° Parçalı bulutlu

Gürer, Erdoğan’ın ‘et ithalatı’ çıkışına, ‘İthalat lobisiyle’ yanıt verdi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, artan ithalata rağmen ülkemizde et fiyatlarının düşmediğini belirterek, “Bu işin altında bir çapanoğlu var, ‘vatandaşa ucuz et yedireceğiz’ denilerek, ithal et lobileri zengin ediliyor” dedi. Et ithalatının AKP’liler ve bu partiye yakın olan çevrelerin tekelinde olduğu yönündeki iddialara da değinen Gürer, et ithal eden firmaların ‘ticari sır’ gerekçesiyle açıklanmıyor olmasının altında […]
GÜNDEM - 8 Kasım 2018 12:29 A A

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, artan ithalata rağmen ülkemizde et fiyatlarının düşmediğini belirterek, “Bu işin altında bir çapanoğlu var, ‘vatandaşa ucuz et yedireceğiz’ denilerek, ithal et lobileri zengin ediliyor” dedi.

Et ithalatının AKP’liler ve bu partiye yakın olan çevrelerin tekelinde olduğu yönündeki iddialara da değinen Gürer, et ithal eden firmaların ‘ticari sır’ gerekçesiyle açıklanmıyor olmasının altında bu gerçeğin yatıyor olabileceğini ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son yıllarda artış gösteren canlı hayvan ve lop et ithalatına rağmen et fiyatlarının düşmemesini, son günlerde ortaya atılan ‘ithal et lobisi’ iddialarıyla birlikte değerlendirdi.

HAYVAN SAYISI ARTIYOR, İTHALAT ARTIYOR AMA FİYATLAR UCUZLAMIYOR

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin grup toplantısında, “Et fiyatlarını düşürmek için gerekirse cari açığı bile düşünmeden ithalata gideriz…” şeklindeki sözlerine atıfta bulunan Gürer, “Sayın cumhurbaşkanı, büyükbaş hayvan varlığının 9.9 milyondan 16 milyona, küçükbaş hayvan varlığının da 32 milyondan 44 milyona çıktığını belirtiyor. Buna rağmen et fiyatlarının düşmediğini ifade ediyor ve gerekirse cari açığı bile göze alarak et ithalatına gidebileceklerini belirtiyor. Artan hayvan varlığına rağmen et fiyatlarının düşmemesinin nedenini araştırıp gerekli tedbirleri almak yerine ithalata yönelmek, yerli besiciliği bitirmektedir.  Besiciler artan girdi maliyetlerinin baskısı altında yaşarken şimdi bir de ithal et baskısı altında girdikleri için besicilik yapmaktan vazgeçmeyi tercih etmektedirler” dedi.

2 YILDA 1.8 MİLYON BÜYÜKBAŞ HAYVAN İTHAL EDİLDİ 

Resmi verilere göre, Türkiye’nin son 2 yılda 1 milyon 790 bin 223 adet büyükbaş hayvan ithal ettiğini ve kemiksiz et ithalatına yönelindiğini anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Polonya, Fransa, Macaristan, Sırbistan, Bosna –Hersek üzerinden binlerce ton et ithal ediyoruz. İthal edilen büyükbaş havyanlarda ortaya çıkan başta şarbon olmak üzere pek çok hayvan hastalığına rastlanmıştır. Lop et diye tabir edilen kemiksiz et ithalatında da ciddi sorunlar yaşanmış, ithal edilen etlerin insanlarda çeşitli hastalıklar neden olan bakteriler barındırdığı, ithalattan 6 ay sonra ortaya çıkabilmiştir” diye konuştu.

İÇERİĞİ VE MENŞEİ BELLİ OLMAYAN ETLER

Gürer, “ İçeriği ve menşei bile belli olmayan ithal etler, güya et fiyatlarının ucuzlaması için ülkemize sokulmuş ancak et fiyatları ne yazık ki istenilen seviyeye inememiştir” ifadelerini kullandı.

İTHAL ET LOBİSİ 

CHP Niğde Milletvekili Gürer, açıklamasında son günlerde ortaya atılan “ithal et lobisi” iddialarını da gündeme getirdi. Yurtdışından et ithal edilen etlerin dağıtımını yapanların AKP’ye yakın firmalar olduğu yönündeki iddialara değinen Gürer, “ Üst düzey AKP yöneticilerinin ve siyasetçi yakınlarına ait firmaların isim et ithalatını gerçekleştirdiği ve ülke içinde dağıtımını yaptığı iddiaları ayyuka çıkmışken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ithalata yönelik sözleri dikkat çekicidir. İthal edilen hayvanlar için çiftçiden parası alındıktan 5 ay sonra hayvanları teslim edildiği söyleniyor. Bu işin rantını kimler yiyor, ithalatı yapan firmaların yandaş firmalar olması nedeniyle mi bu firmaların adları ‘ticari sır’ gerekçesiyle açıklanmıyor?” diye sordu.

BESİCİ DESTEKLENMELİ 

CHP Milletvekili Gürer, Türkiye’de et sorunun ithalatla değil, besicinin desteklenmesiyle çözülebileceğine de dikkat çekerek, “Yandaş firmalar zengin olsun, rant sağlasın diye, Türkiye’de hayvancılık ve besiciliğin bitirilmesine izin verilmemelidir. Besicilerin yaşadığı sorunlar çözülmeli, girdi maliyetlerinin düşürülmesi için düzenleme yapılmalı ve hayvancılık ciddi manada desteklenerek, ülkemizde besicilik yeniden eski parlak günlerine kavuşmalıdır” ifadelerini kullandı.

GÜNDEM - 12:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.