Gürer: ÇKS’ye kayıtlı olmayan çiftçilerin de borçları ertelensin

CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda söz alarak, çiftçi borçlarının ertelenmesinden, ÇKS ve TARSİM’e kaydı olmayanların yararlanamıyor olmasından kaynaklanan sorunu gündeme getirdi.  Ömer Fethi Gürer, ÇKS’ye kaydı olmasa da doğal afetlerden zarar gören çiftçilerin de borç ertelenmesinden faydalanması gerektiğini söyledi. CHP Milletvekili Ömer Fethi Güre, doğal afetlerden ve mevsimsel sorunlardan zarar gören çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat […]
GÜNDEM - 6 Aralık 2017 13:42 A A

CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda söz alarak, çiftçi borçlarının ertelenmesinden, ÇKS ve TARSİM’e kaydı olmayanların yararlanamıyor olmasından kaynaklanan sorunu gündeme getirdi.  Ömer Fethi Gürer, ÇKS’ye kaydı olmasa da doğal afetlerden zarar gören çiftçilerin de borç ertelenmesinden faydalanması gerektiğini söyledi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Güre, doğal afetlerden ve mevsimsel sorunlardan zarar gören çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankası’na olan borçlarının bir yıl süreyle ertelendiğini ancak, ertelemenin ÇKS ve TARSİM kayıtlı olan çiftçileri kapsamasının, kaydı olmayan çiftçileri mağdur ettiğini belirtti.

 

Mevsimsel sorunlar, kuraklık, don ve benzeri nedenlerle mağdur olan çok sayıda çiftçi bulunduğunu anlatan Ömer Fethi Gürer, “Bazı çiftçilerimiz ÇKS’ye üye olmadığı için ve TARSİM’de kaydı bulunmadığı için ertelemeden faydalanamıyor. Yeni gelen düzenleme bu kapsamda olan çiftçileri kapsamıyor.  Çiftçinin mağduriyeti belgesi olduğuna ve sorunlar saptandığına göre onlar için de borç ertelemesi sağlanacak mı? Hasat dönemleri dikkate alınarak bu anlamda bir iyileştirme gerçekleştirilecek mi?” diye sordu.

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorusuna hükümet adına TBMM de bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yanıt verdi. Bakan Yılmaz, Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) ve TARSİM’de sigorta kaydı olmayan çok sayıda çiftçinin bulunduğunu ifade etti.  Bakan Yılmaz, benzer durumların Sivas’ta da olduğunu vurguladı.

 

Bakan İsmet Yılmaz, bu tür talepleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ilettiklerini belirterek, “Ancak sonuçta Türkiye’nin bu hasarları karşılayabilmesi biraz kaynak işi, biraz bütçe işi. Dolayısıyla Türkiye, imkânları elverdiği ölçüde gerek tarımı desteklemekte gerekse de böyle doğa olaylarına karşı çiftçilerimizin zararını karşılamak durumda” diye konuştu.

GÜNDEM - 13:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.