15° Parçalı bulutlu

Esnaf Bakanlığı kurulmalı…

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a esnaflar ile ilgili yazılı soru önergesi verdi. Ülkemizde yaşanan ekonomik krizin, döviz fiyatlarında meydana gelen artışlar ve bankaların yükselen faiz oranları ile kendini gösterdiğini belirten GÖKER, “Bundan en çok etkilenen kesim ekonomimizin temel taşını oluşturan esnaf ve sanatkârlarımızdır. Yalnızca Burdur’da değil Türkiye’nin farklı yerlerinde ziyaret […]
GÜNDEM - 3 Ekim 2018 11:12 A A

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a esnaflar ile ilgili yazılı soru önergesi verdi.

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizin, döviz fiyatlarında meydana gelen artışlar ve bankaların yükselen faiz oranları ile kendini gösterdiğini belirten GÖKER, “Bundan en çok etkilenen kesim ekonomimizin temel taşını oluşturan esnaf ve sanatkârlarımızdır. Yalnızca Burdur’da değil Türkiye’nin farklı yerlerinde ziyaret ettiğimiz esnaflarımız genellikle ağır vergi yükü altında ezilmekte olduklarını ve siftah bile yapamadan kepenk kapattıkları için dükkân kirasını bile ödeyemeyecek duruma geldiklerini söylemektedir” dedi.

 

2016 ve 2017 yıllarında yaklaşık 180 bin esnafımızın işyerini kapatmak zorunda kaldıkları bu ortamda Ticaret Bakanlığının konuya acilen eğilmesi gerektiğini de ekleyen CHP’li Vekil Ticaret Bakanlığa bazı sorular yöneltti.

 

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

 

2018 yılının ilk dokuz ayında kapanan işyeri sayısı nedir?

 

Ülke ekonomisinin en önemli dinamiklerinden olan esnaf sayısındaki bu düşüşün nedenlerinin belirlenmesine ilişkin Bakanlığınızca bir çalışma yapılmakta mıdır?

 

Esnafımızın kepenk kapattığı bu ortamda ticari hayatın yeniden canlandırılması ve güçlendirilmesi için esnafın kira stopajını kaldırılması ve esnafımıza yıllık ödediği vergi ve prim miktarı kadar sıfır faizli kredi kullandırılması gündeminizde midir?

 

Esnaf Bakanlığı kurulmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır?

 

 

GÜNDEM - 11:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.