Erdoğdu: AKP enflasyonla baş edemiyor

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, enflasyondaki artışın önlemediğini belirterek, “AKP enflasyonla baş edemiyor. Enflasyon karşısında ücretlerdeki aşınma hızla arttı. Ücretlere derhal telafi zammı yapılmalı” dedi. Erdoğdu TÜİK’in açıklamasına göre, yıllık enflasyonun tüketici fiyatlarında yüzde 12,98, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde ise 17,30 olduğuna işaret ederek şunları söyledi: “Dünyanın en haksız vergisi enflasyon. […]
EKONOMİ - 4 Aralık 2017 15:06 A A

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, enflasyondaki artışın önlemediğini belirterek, “AKP enflasyonla baş edemiyor. Enflasyon karşısında ücretlerdeki aşınma hızla arttı. Ücretlere derhal telafi zammı yapılmalı” dedi.

Erdoğdu TÜİK’in açıklamasına göre, yıllık enflasyonun tüketici fiyatlarında yüzde 12,98, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde ise 17,30 olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

“Dünyanın en haksız vergisi enflasyon. Çünkü enflasyonun yüksek çıkması özellikle çalışanları çok yakından etkiliyor. Ücretle geçinen geniş halk kesimini enflasyon baskısı un ufak ediyor. 15 yıldır bu ülkeyi yöneten AKP, uzun zamandır enflasyonu yeniden çift haneye çıkardı. Artık enflasyonla baş edemez halde. Hükümet ekonomide kalıcı tedbirler yerine günlük palyatif çözümlerle idare etmeye kalkınca, enflasyonu düşüremiyor tersine yükselmesine neden oluyor. Kasım 2016’da yüzde 7 olan çekirdek enflasyon, yüzde 61 yükselerek yüzde 12’ye çıktı. Bu son 9 yılın zirvesi demek. Görüldüğü gibi AKP hükümeti enflasyonla mücadele edemediğini gösteriyor.”

Döviz fiyatı ve dünya enerji fiyatlarındaki artışı, önce sanayici sonra tüketici fiyatlarını hızla tırmandırdığına dikkat çeken Erdoğdu, “Üretici yıllık fiyat artışı yüzde 17,3 ü buldu Ara mallarında artış yüzde 23. Bu da önümüzdeki aylarda enflasyon baskısının tüketiciye daha ağır şekilde yansıması demek” diye konuştu.

Kırmızı etten, fasulye ve nohuta kadar gıdada yoğun bir ithalatın yapıldığına işaret eden Erdoğdu, ithalatın fiyatları düşürmediği gibi üreticiyi perişan ettiğini söyledi. Erdoğdu şu görüşleri dile getirdi:

“Gıda fiyatlarını düşürmenin yolu ithalattan değil, üretimi artırmaktan geçer. Artan döviz fiyatı ithalatı pahalandırdığı gibi, zaten yurt dışında da gıda fiyatları yüksek. O kadar gürültü kopararak yaptıkları kırmızı et ithalatı, et fiyatlarını ancak 1 lira 90 kuruş düşürdü. Ama yurt içindeki besiciyi mahvettiler. Diğer yandan bir yılda süt fiyatı yüzde 15 artarken tereyağ yüzde 45 arttı. Süt fiyatı artmayıp süt ürünlerinin aşırı yükselmesi gıda piyasasında yoğun bir denetimsizliğinin olduğunun da göstergesi.”

ASGARİ ÜCRETE 2 BİN TL BİLE YETMEYEBİLİR

Enflasyondaki son rakamların, CHP’nin asgari ücretin 2 bin TL olmasının istemekte ne kadar haklı olduğunu ortaya çıkardığını da bildiren Erdoğdu, enflasyondaki artış eğiliminin devam etmesi halinde 2 bin TL’lik asgari ücretin bile yeterli olmayacağını söyledi. Erdoğdu, “Türk-İş araştırmasına göre, Ekim ayında bir kişinin aylık geçim maliyeti bin 900 TL idi. Bu rakamın da enflasyon nedeniyle artacağı göz önüne alınarak yeni asgari ücret en az bu rakam ışığında belirlenmeli” dedi.

Erdoğdu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in “enflasyonun yükselmesine sebze fiyatlarındaki dönemsel faktörlerin geçici etkisi olduğu, Aralık’ta ters yönde düzeltme olacağı”na ilişkin sözlerine de değinerek şöyle devam etti:

“Tam tersine üretici fiyatlarının, tüketici fiyatlarından yüksek çıkması, enflasyondaki yükselişin devam edeceğini gösteriyor. Bu arada hükümet, şirketlerin kullandığı elektrik ve gazı yüzde 1,2 ucuzlattığı halde üretici fiyatı yıllık yüzde 17,3 artırdı. Şimdi onlara da zam getirme hazırlığı yapılıyor. Bu da enflasyonu yükseltecek bir etken. Tüm bunlar göz önüne alındığında hızla azalan ücretlere enflasyonla meydana gelen kayıpların telafi edilmesi gerektiği ortaya çıkıyor. Ücretteki kayıplar için geciktirilmeden zam yapılmalı.”

EKONOMİ - 15:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.