Eğitim İş: Birinci sınıf Türkçe ders kitabı toplatılsın

Eğitim-İş’in oluşturduğu uzmanlar kurulunun inceleme raporunda, birinci sınıf Türkçe ders kitabında yer alan içeriklere dikkat çekilerek, kitabın derhal toplatılması talep edildi. AKP’nin bu sene birinci sınıf öğrencilerine dağıttığı Türkçe kitabını inceleyen Eğitim-İş uzmanları, kitabın öğrenciler için “tehlikeli” olduğunu ve derhal toplatılması gerektiğini açıkladı. “MEB’e bağlı Talim ve Terbiye Kurulu’nun onayı ile basılan ders kitaplarında kimi […]
GÜNDEM - 6 Ocak 2018 15:28 A A

Eğitim-İş’in oluşturduğu uzmanlar kurulunun inceleme raporunda, birinci sınıf Türkçe ders kitabında yer alan içeriklere dikkat çekilerek, kitabın derhal toplatılması talep edildi.


AKP’nin bu sene birinci sınıf öğrencilerine dağıttığı Türkçe kitabını inceleyen Eğitim-İş uzmanları, kitabın öğrenciler için “tehlikeli” olduğunu ve derhal toplatılması gerektiğini açıkladı.

“MEB’e bağlı Talim ve Terbiye Kurulu’nun onayı ile basılan ders kitaplarında kimi zaman MEB’in eğitimdeki kara emellerini ortaya koyan skandallar, kimi zaman ise kitaplara onay veren heyetin nasıl liyakatsizce belirlendiğini gözler önüne seren ‘hatalar’ göze çarpmaktadır” denilen açıklamada, “İlkokula başlayan bir çocuğa Türkçe öğretmek amacıyla yazılmış olması gereken 1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı, henüz 2017 Türkçe Öğretim programı onaylanmadan, Türkçeyi doğru kullanamayan, ders kitabı yazma konusunda hiçbir deneyimi olmayan üç öğretmene yazdırılmıştır. Bu kitabın görselleri EDAM adıyla dinî yayınlar yapmak amacıyla kurulmuş Talim Terbiye Kurulu Başkanı’na ait bir şirkete yaptırılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Bu kitapta verilen yazılı ve görsel iletilerin çocuklar için tehlikeli olduğuna vurgu yapılan açıklamada, bu kitapları yazan, kitaplara çizimler yapan, metinler ve çizimler seçen, devlet bütçesinden bastırılarak ücretsiz olarak okullara dağıtılmasına ve zorunlu olarak okutulmasına karar verenlerin, Türk Millî Eğitimi Temel Kanunu, Temel İlkeleri ve Ölçütleri çerçevesinde hesap vermeleri gerektiği belirtildi.

SOL’da yer alan habere göre; kitapta yer alan yanlışların ayrıntılı örneklerine yer verilen raporda, bazı başlıklar şöyle sıralandı:

Bu kitapta; öğrencinin altı yaşına kadar sahip olduğu dil becerilerini kaybettirecek özellikte dil ve anlatım yanlışları, mantıksal çelişkiler, yersiz kullanılmış deyimler vardır.
Çocukta algı bozukluğu yaratacak berbat çizimler, özensiz görseller ve örtük iletiler veren şekiller, çizimler ve renkler kullanılmıştır.
Yazım ve noktalama yanlışları vardır.
Kitap bir bütün olarak hayattan ve gerçeklerden kopuk konular üzerinde durmaktadır. Kitaptaki konular hayatın içinden ve çocuğun yakın çevresinden seçilmemiştir.
Oysa 2005’ten önceki İlköğretim programlarında Türkçe-Hayat Bilgisi kitaplarında: Okul Hayatımız, Cumhuriyet Bayramı, Evimiz Ailemiz, Yeni Yıl, Sağlığımızı Koruyalım, 23 Nisan, Ders Yılı Sonu vb. konular işlenmekteydi.
Ders kitabının öğretmenler ve ana babalar tarafından dikkatle incelenmesi ve kullanılmaması gerekmektedir.
Bu kadar yanlışın olması ders kitabındaki hataların bilinçli olduğu izlenimini uyandırmaktadır.
EDAM şirketinin, veliler ve eğitimciler tarafından bilinmesi,  bu şirketin yayınlarının durdurulması, kamusal eğitime müdahalesinin engellenmesi gerekmektedir.
Ders kitaplarının ve diğer eğitim araçlarının öğrencilere vereceği zarar konusunda ortak mücadele örgütlenmelidir.
İlkokul 1. Sınıf İlk Okuma Yazma Kitabı da tıpkı İlkokul Türkçe Ders Kitabı gibi, 2017 Türkçe/ilkokuma Yazma Öğretim Programı TTK’da onaylanmadan, ders kitabı yazma deneyimi olmayan aynı sınıf öğretmenlerine yazdırılmış, 1.552.751 adet bastırılarak okullara ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Kitapta belirtilmemekle birlikte görsellerin TTK Başkanı Alparslan Durmuş’a ait olduğu bilinen EDAM Şirketi’ne yaptırıldığı anlaşılmaktadır.
Yaptığımız bu çalışmanın amacı, tehlikeli ders kitapları, bu kitaplarının örtük iletilerinden ve etkilerinden velilerin haberdar edilmesidir.  Velilerin okullarında kendi çözümlerini üretmeleri, kendi vergileriyle ve yardımlarıyla ayakta duran okullarına, ulusal eğitim programımıza (1968 Eğitim Programı) ve bilimsel ilkelere, Türk Millî Eğitimi Temel Yasasında belirtilen ilkelere ve çağın koşullarına uygun olarak yeniden yazılıncaya kadar Cumhuriyet dönemi ders kitaplarımıza sahip çıkıp,  kullanmalarını sağlamaktır. Aynı zamanda MEB üst düzey sorumlularının da bu duruma dikkatlerini çekmek ve yasal önlemler almaları konusunda uyarmaktır.
Çocuklar ve veliler verilmek istenen bu kötü iletileri göremeyebilir ve kısa vadede sonuçlarını kestiremeyebilirler. Bu zararın sonuçlarını kısa vadede görmek de mümkün olmadığından zararın etkisi tahmin edilenden çok daha büyük olabilir.
MEB’in 2005-2012’den beri yayımladığı kitaplarla çocuklarda disleksiye (öğrenme bozukluğuna) yol açılması kimlere ne yarar sağlayacaktır? Bu kitapları okuyan çocukların ileride özel eğitim kurslarına yani piyasaya teslim edileceği endişesi yaşanmaktadır.

GÜNDEM - 15:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.