“Çorum Belediyesi’nin ‘Hizmet Binası’ yıl sonuna bitecek’

Çorum Belediyesi’nin Akşemsettin Camii yanındaki yeni hizmet binası inşaatının yüzde 35’nin tamamlandığı ifade edilerek, herhangi bir aksaklık olmaması halinde bu yıl sonunda tamamlanmasının planlandığı açıklandı. Belediye Başkanı Zeki Gül, beraberinde Başkan Yardımcıları Ahmet Yabacıoğlu, Alper Zahir ve Turhan Candan ile birlikte Farabi Caddesi üzerinde Akşemsettin Cami karşısında yapımı devam eden yeni hizmet binası inşaatını inceledi. […]
ÇORUM - 15 Mart 2018 17:22 A A

Çorum Belediyesi’nin Akşemsettin Camii yanındaki yeni hizmet binası inşaatının yüzde 35’nin tamamlandığı ifade edilerek, herhangi bir aksaklık olmaması halinde bu yıl sonunda tamamlanmasının planlandığı açıklandı.

Belediye Başkanı Zeki Gül, beraberinde Başkan Yardımcıları Ahmet Yabacıoğlu, Alper Zahir ve Turhan Candan ile birlikte Farabi Caddesi üzerinde Akşemsettin Cami karşısında yapımı devam eden yeni hizmet binası inşaatını inceledi. Çorum Belediyesi birim müdürlüklerinin Taş Bina, Belediye hizmet binası ve Turgut Özal İş Merkezi’nde faaliyet gösterdiğini belirten Gül, söz konusu binaların artık ihtiyacı karşılayamadığını söyledi. Mevcut belediye hizmet binasının 1960’lı yılların sonunda 40-50 bin nüfuslu şehre hizmet verebilecek şekilde yapıldığını kaydeden Gül, yeni yapılan binanın eski binalardan 4 kat daha büyük olacağını dile getirdi.

29 bin 55 metrekare alan üzerine oturan yeni binanın 60 milyon liraya mâl olacağını söyleyen Gül, yüzde 35’i tamamlanan inşaatın yılsonuna bitirilmesinin planlandığını kaydetti. Başkan Gül, burada yaptığı inceleme gezisinde şunları söyledi: “Şehrimizin büyümesi ile birlikte Belediyemizden hizmet alan nüfus artıyor. Hizmetlerimizin sağlıklı bir şekilde ve insanımıza yakışır bir şekilde sürdürülmesi için personelimiz de artıyor. Bir örnek vermek gerekirse; daha önce beyaz masa olarak adlandırdığımız ve sonrasında modernize ederek kentli servisi olarak kullandığımız hizmet binamıza günlük ortalama 700 – 800 kişi uğruyor. Bu rakam yoğun olduğumuz günlerde ise 1000 kişiye kadar çıkabiliyor.

Belediyecilik hizmetlerimizin görüldüğü ve bugün kullanmakta olduğumuz Hizmet Binamız, nüfusun 40 – 50 bin nüfusa hizmet edebilecek bir kapasiteye sahip. Dolayısıyla şu an ihtiyaca binaen çeşitlendirdiğimiz ve gün geçtikçe de çeşitliliği artan hizmetlerimiz için belediye hizmet binamız yeterli gelmiyor. Diğer yandan bugün şehir merkezi nüfusumuz 260 bin. Merkez köylerimizle birlikte nüfusumuz 294 bin. Biz de Belediyecilik hizmetlerimizde sadece merkezle sınırlı kalmıyoruz. Merkeze bağlı köylerimize de hizmet veriyoruz. Haliyle hizmet binamız bu konularda yetersiz kalıyor. Ayrıca hizmet binamızın yakınlarında arabasıyla faturasını yatırmaya gelen, belediyemizden hizmet alan hemşehrilerimiz açısından da uygun bir alan yok. İşte bu sebeplerle hem artan nüfusumuza en iyi şekilde hizmet vermek için hem de ihtiyaçlar ortaya çıktıkça çeşitlendirdiğimiz hizmetlerin daha hızlı ve sürdürülebilir olması için Yeni Hizmet Binasıyla ilgili çalışma yapmıştık.

Yeni Hizmet Binamız Kunduzhan Mahallemizde 2700 ada 1 numaralı parselde bulunuyor. Yeni Belediye binamız 12.496 metrekare alan üzerine yapılıyor. kapalı alanların toplamı 29.055 m2. Mevcut hizmet binamızın yaklaşık 4 katı büyüklüğünde. Kentli servisimiz, tahsilat, tahakkuk, su abone servisimizin bulunduğu alanlar mevcut. Yine giriş katımızda danışma, sergi alanları, zabıta, ulaşım hizmetleri ve kent arşivimiz ve kent arşivi kütüphanemiz yer alacak. Vatandaşlarımız hizmet binamızın giriş katında hızlı bir şekilde işlemlerini halledecek. Yeni hizmet binamızın birinci katı giriş katımız gibi 3715 metrekarelik alana sahip. Bu katımızda ise makam odaları, toplantı odaları, basın odaları ve yazı işleri müdürlüğümüz yer alıyor. İkinci katımız da yine 3715 metrekare. Bu katımızda da Mali Hizmetler Müdürlüğümüz, Su Ve Kanalizasyon Müdürlüğümüz, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz, Tesisler Müdürlüğümüz, Hukuk İşleri Müdürlüğümüz ve Destek Hizmetleri Müdürlüğümüzün ofisleri yer alacak. Bunların dışına bir de ihale odamız bu katta yer alacak.

Üçüncü katımız 3715 metrekare. Bu katımızda ise İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüz, Fen İşleri Müdürlüğü, Spor İşleri Müdürlüğü ve Yapı Kontrol Müdürlüğü ofisleri ile toplantı odaları bulunuyor. Dördüncü kat 3715 metrekare. Burada Etüt Proje Müdürlüğü, Bilgi İşlem Müdürlüğü, Strateji Geliştirme Müdürlüğü, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü, Kreş Müdürlüğü, Huzurevi Müdürlüğü ile Kütüphane Müdürlüğümüzün ofisleri ile bu müdürlüklerimize ait toplantı odaları bulunmakta. Beşinci ve son katımız ise 3715 metrekare. Burada 220 metrekare çok amaçlı salonumuza var. 240 metrekarelik bir meclis salonumuz, grup toplantı odalarımız ile yemekhane, mutfak mahalleri ve terasımız bulunuyor. Ayrıca son katımızda 100 kişilik erkek mescit, 50 kişilik de bayan mescit bulunuyor. Yeni hizmet binamız; engelli vatandaşlarımızın hizmet birimlerimize kolaylıkla ulaşmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Yeni hizmet binamızın sözleşme bedeli 43 milyon 333 bin TL olan binamız İş artışı, fiyat farkı ve KDV dâhil öngörülen toplam fiyatı 60 milyon TL’dir.”

(Çorum Haber/Taner ŞİMŞEK)

ÇORUM - 17:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.