10° Hafif yağmur

CHP’li vekilin, polis müdürüyle tartışma görüntüleri çıktı

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Yunanistan’ın Gümülcine kentine ziyaretinde, heyetten bazı isimlerin gözaltına alınması sırasında yaşananlara ilişkin yeni bir görüntüyü ortaya çıktı. Edremit Belediye Meclis üyelerinin ters kelepçeyle gözaltına alındığı olayda CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil’in de Yunan polisiyle tartıştığı görülüyor. İrgil, Yunan polisine “Neden kelepçe takıyorsunuz? Arama izni olmadan arabayı nasıl arıyorsunuz? Burası Avrupa Birliği […]
GÜNDEM - 2 Haziran 2018 15:13 A A

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Yunanistan’ın Gümülcine kentine ziyaretinde, heyetten bazı isimlerin gözaltına alınması sırasında yaşananlara ilişkin yeni bir görüntüyü ortaya çıktı. Edremit Belediye Meclis üyelerinin ters kelepçeyle gözaltına alındığı olayda CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil’in de Yunan polisiyle tartıştığı görülüyor. İrgil, Yunan polisine “Neden kelepçe takıyorsunuz? Arama izni olmadan arabayı nasıl arıyorsunuz? Burası Avrupa Birliği değil mi?” diyor.

ARAMA İZNİ YOKTU

Muharrem İnce’nin Batı Trakya ziyareti kapsamındaki toplantısı için Gümülcine’ye giden Türk heyetinden Edremit Belediye Meclis üyeleri ters kelepçeyle gözaltına alınmış, 4 saat tutulduktan sonra İnce’nin toplantısının bitmesi sonrasında serbest bırakılmıştı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve beraberindekilerin Yunan polisi tarafından arandığı olayda gözaltının sebebi içinde Türk bayrağı ve şapka bulunan çantalardı.

Ortaya çıkan yeni bir görüntü ise Yunan polisinin tutumunu bir kez daha gözler önüne serdi. Görüntülerde CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Yunan polisine gösterdikleri tutumun nedenini soruyor. İrgil “Neden kelepçe takıyorsunuz? Arama izni olmadan arabayı nasıl arıyorsunuz? Burası Avrupa Birliği değil mi?” diyor ve polis bu sözleri kendisine çeviren kişiyle topluluğun içinden uzaklaşıyor.

AB YUNANİSTAN’A GİREMEMİŞ

Öte yandan yeni ortaya çıkan bu görüntülere ve o gün yaşananlara ilişkin CHP’li İrgil’in değerlendirmesi şöyle:

“O gün Konsolosluk binasının arkasındaki sokakta yaşanan olayın tek nedeni Türk bayraklarıydı. Bununla birlikte çantaların veya bagajların aranması ne kadar doğru değilse, konsolosluğun bu olaya seyirci kalması da o kadar doğru değildi. Bundan da önemlisi, hani yurtdışında miting yapmalarına izin verilmediği için birileri “Herkes bize engel oluyor” diyor ya, o öyle değil. Aslında Türkiye’nin itibarı kalmadı, bu iktidar Türkiye’nin itibarını yerle yeksan etti. Diplomatik pasaportlu insanlarınız bir ülkeden içeri giremiyorsa, sizin ülkenizin itibarı tartışılır. Ayrıca Yunanistan gördüğümüz şudur; Yunanistan Avrupa Birliğine girmiş ama Avrupa Birliği Yunanistan’a girememiş.”

 

GÜNDEM - 15:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.