CHP’li Tezcan: Ellerinden geleni arkalarına koymasınlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözleri nedeniyle hakkında başlatılan soruşturmaya ilişkin, “Ellerinden geleni arkalarına koymasınlar, bizim korktuğumuz bir şey yok. Biz gerçeği, olanı söyledik. Siyasetçi ya demokrat olacak ya demokrasiye karşı olacak. Bu bir siyasi kavramdır, hakaret yoktur. ’Faşist diktatör’ sözü siyasi bir tanımlamadır.” dedi. Tezcan, CHP TBMM Grup […]
GÜNDEM - 1 Kasım 2017 16:29 A A

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözleri nedeniyle hakkında başlatılan soruşturmaya ilişkin, “Ellerinden geleni arkalarına koymasınlar, bizim korktuğumuz bir şey yok. Biz gerçeği, olanı söyledik. Siyasetçi ya demokrat olacak ya demokrasiye karşı olacak. Bu bir siyasi kavramdır, hakaret yoktur. ’Faşist diktatör’ sözü siyasi bir tanımlamadır.” dedi.

Tezcan, CHP TBMM Grup Toplantısı’na gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sözleri nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında başlatılan soruşturmanın” sorulduğu Tezcan, “Biz gerçeği söyledik. Ne diyecektik? Devleti yöneten siyasetçinin tutumları faşist tutumlarsa, bunun siyasi literatürdeki adı bu. Diktatöre ’diktatör’, faşiste ’faşist’ derler. Başka ne söyleyecektik? Soruşturma açmaları da bir şeyi gösteriyor ki söylediklerimizde haklıyız. Yani bu sözleri söylemenin bir bedeli olduğunu göstermeye çalışıyorlar. Demokrasiye kavuşmak için ödenecek bedel neyse ödeyeceğiz, mücadeleye devam edeceğiz. Geri adım atmak yok.” ifadelerini kullandı.

Söylediklerinin, siyasi literatürde bir hakaret olmadığı savunan Tezcan, “Sayın Erdoğan rahatsız oluyorsa… Cumhurbaşkanına hakaretten suç duyurusunda bulunmuşlar. İki tane gömlek var üzerinde, biri parti genel başkanlığı, birisi cumhurbaşkanlığı. Cumhurbaşkanlığı makamının korumasından yararlanmak istiyorsa, parti başkanlığı elbisesini çıkarsın. ’Parti başkanlığı elbisesini çıkarmıyorum.’ diyorsa, cumhurbaşkanlığı makamının korumasından medet ummasın.” dedi. Tezcan, şöyle devam etti:

“Ellerinden geleni arkalarına koymasınlar, bizim korktuğumuz bir şey yok. Biz gerçeği, olanı söyledik. Siyasetçi ya demokrat olacak ya demokrasiye karşı olacak. Faşiste, faşist derler. Rahatsız oluyorsanız, faşist olmayacaksınız. Bu bir siyasi kavramdır, hakaret yoktur. Kötü söz sahibine aittir. ’Faşist diktatör’ sözü siyasi bir tanımlamadır. Ve ben Erdoğan’ın faşist diktatör olduğuna siyaseten kaniyim ve bunu paylaşıyorum kamuoyuyla. Dün Bekir Bozdağ çıktı ’Faşist diktatör olsaydı, bunları söyleyemezdin.’ dedi. Bugün Ankara Savcılığı Bekir Bozdağ’ı tekzip etmiştir. Çünkü soruşturma başlattı. Demek ki bu sözleri söylemenin Türkiye’de bir bedeli var. O bedeli gazeteciler, öğretim üyeleri, herkes ödüyor. Önce biz ödeyeceğiz bedeli. Türkiye’yi demokratik bir ülke yapıncaya kadar mücadele edeceğiz.”

GÜNDEM - 16:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.