14° Parçalı bulutlu

CHP’li Tekin:Krize çözüm bulundu!

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “açlık sınırının 8.000 bin liraya dayandığı ülkemizde, 1600 lira asgari ücret ile geçinen insanlara tasarruf yapacaksınız demek onları resmen açlığa mahkûm etmek demektir” dedi. Konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Tekin, borç batağına sürüklenen çalışanları bir de zorunlu tasarruf uygulamasına dâhil etmek, […]
GÜNDEM - 27 Eylül 2018 15:00 A A

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “açlık sınırının 8.000 bin liraya dayandığı ülkemizde, 1600 lira asgari ücret ile geçinen insanlara tasarruf yapacaksınız demek onları resmen açlığa mahkûm etmek demektir” dedi.

Konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Tekin, borç batağına sürüklenen çalışanları bir de zorunlu tasarruf uygulamasına dâhil etmek, harcanabilir gelirlerini daha da kısacaktır. Tasarruf dediğimiz şey, temel yaşamsal ihtiyaçlar karşıladıktan sonra insanların gündemine gelebilecek bir konudur. Bugün çalışanlar aldıkları ücretleriyle bırakın tasarruf yapmayı büsbütün geçim sıkıntısı çekmektedir.” dedi.

Tekin, şu ifadelere yer verdi:

Borç batağına sürüklenen çalışanları bir de zorunlu tasarruf uygulamasına dâhil etmek, harcanabilir gelirlerini daha da kısacaktır. Tasarruf dediğimiz şey, temel yaşamsal ihtiyaçlar karşıladıktan sonra insanların gündemine gelebilecek bir konudur. Bugün çalışanlar aldıkları ücretleriyle bırakın tasarruf yapmayı büsbütün geçim sıkıntısı çekmektedir. Açlık sınırının 8.000 bin liraya dayandığı ülkemizde, 1600 lira asgari ücret ile geçinen insanlara tasarruf yapacaksınız demek onları resmen açlığa mahkûm etmek demektir.

Devlet hiç kimseyi getirisi belirsiz bir özel sigorta programına girmeye zorlayamaz. Kişiler tasarruflarını diledikleri gibi değerlendirebilirler. Devlet özel sigorta şirketlerinin sahibi gibi davranamaz. Devlet yabancı sigorta şirketlerine katkı yapmak yerine emekli aylıklarını iyileştirmeyi amaçlamalıdır.

Çalışanların gerçekten tasarruf yapmasını istiyorsanız öncelikle ücretlerini insanca yaşayabilecek bir düzeye çıkartmanız gerekiyor.Zorunlu BES uygulaması Anayasa’nın sosyal devlet ilkesi ile sosyal güvenlik, sözleşme hürriyeti ve mülkiyet hakkına ilişkin hükümlerinin ihlali anlamına gelmektedir.”

 

Önergede, şu sorulara yer verildi:

 

“Bireysel Emeklilik Sistemi’nin üç yıl süreyle zorunlu hale getirileceği doğru mudur?

Zorunlu BES uygulamasına geçilecek olması, Anayasa’nın sosyal devlet ilkesi ile sosyal güvenlik, sözleşme hürriyeti ve mülkiyet hakkına ilişkin hükümlerinin ihlali anlamına gelmez mi?

Borç girdabındaki dar gelirlinin zorla tasarruf ettirilmesini etik buluyor musunuz?

BES’i zorunlu hale getirmenizdeki amaç, kamusal emeklilik sistemini tasfiye ederek, uluslararası sigorta şirketlerinin denetiminde yeni bir sistem mi getirmektir?

Bugüne kadar zorunlu bireysel emeklilik sistemine dâhil edilen her 10 kişiden 6 sının çıkma gerekçesini nasıl açıklıyorsunuz?

1 Temmuz itibariyle otomatik katılım uygulaması ile bireysel emeklilik sistemine (BES) girmeyen işyerlerine para cezası kesileceği iddiası doğru mudur?”

GÜNDEM - 15:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.