Açık

CHP’li Gürer: Çocukların geleceği ile oynuyorlar

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, seçim sonrası başlattığı köy , kasaba gezilerine devam ediyor. 26 belde ve köy gezen Gürer, Bor ilçesi, Kemerhisar, Kızılca, Çukurkuyu, Bahçeli kasabasını ziyaret ederek,  vatandaşlarla bir araya geldi. Eğitim sorunlarının yanı sıra  çiftçiler, besiciler ve esnafın  sorunlarını dinledi. EĞİTİM KARGAŞASI Bor ilçesinde CHP örgütünü ziyaret edip Yeni Mahallede kahvede […]
GÜNDEM - 3 Ağustos 2018 12:07 A A

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, seçim sonrası başlattığı köy , kasaba gezilerine devam ediyor. 26 belde ve köy gezen Gürer, Bor ilçesi, Kemerhisar, Kızılca, Çukurkuyu, Bahçeli kasabasını ziyaret ederek,  vatandaşlarla bir araya geldi. Eğitim sorunlarının yanı sıra  çiftçiler, besiciler ve esnafın  sorunlarını dinledi.

EĞİTİM KARGAŞASI

Bor ilçesinde CHP örgütünü ziyaret edip Yeni Mahallede kahvede vatandaşlarla buluşan Ömer Fethi Gürer Tek Adam rejiminin getirdiği olumsuzlukların artan işsizlik ve zamlarla kendini göstermeye başladığını söyledi. Ömer Fethi Gürer, yaptığı konuşmada Eğitimde yaşanan sorunlara değindi. Gürer şöyle dedi ”Gün boyu  ortaokuldan liseye geçiş sınavı ile mağdur olan anne babaların yakınmasını dinledim.  Çocuklar istedikleri okul çıkmadı diye gözyaşları içinde. Okula yerleştirilmeyip açıkta kalanlar var. Onlarca veli perişan durumda. Tam bir kargaşa var. Çocukları okulda eğitimden soğutuyorlar. Çocukların geleceği ile oynuyorlar. Eğitimi perişan ettiler. Eğitim yaz boz tahtasına döndü. Her bakan ile sistem değiştirildi. TEOG yerine gelen sistem tam mağduriyet yarattı. Giden Bakan hiç bir çocuk açıkta kalmayacak diyordu ama çocuklar istediği okula puanda alsa gidemiyor. Tam bir dayatma ve mağduriyet durumu yaşatılıyor. Okulsuz kalan öğrencilerin bir an önce okulları belirlenmeli. Aldığı puan yüksek ama okul kontenjanı dolmuş yada Sağlık Lisesi istiyor, Kız Meslek lisesine gidebiliyor, dayatma, zorlama, mecburiyetle eğitim olur mu? Devletin görevi öğrencinin dilediği eğitimi alacağı koşulları yaratmaktır. Çocuklarımızı ağlattılar, velileri ne yapacaklarını bilmez hale getirdiler” dedi.

EĞİTİMDE SORUNLAR ARTIYOR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer AKP döneminde eğitimde başarının düştüğüne de dikkat çekerek ”KPSS öğretmen adayı sınav sonuçlarında yaşanan tabloda düşündürücü, Matematikte öğrenci okutacak aday  eğer başarılı olamıyorsa varın eğitimin kalite ve içeriğini düşünün. PISA sonuçları içinde OCED  ülkeleri içinde son sıralarda çıkmamızı kabul etmeyenler KPSS sonucuna bakınca durumun doğruluğunu görür. Bu da eğitim içeriği adına kaygı verici. Taşımalı eğitimde büyük sorun. Köy okulları kapanıyor. Neresinden tutsanız eğitim elinizde kalıyor. Eğitim değil eğitimsizlik haline doğru gidiş söz konusu” dedi.

VATANDAŞ KAYGILI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM tatile girer girmez, seçim bölgesi Niğde’de ilçe, köy ve kasaba ziyaretlerine yeniden başladı.  Önceki gün merkeze bağlı köy ve kasabaları ziyaret eden Gürer, dün Bor ilçesinde ziyaretler gerçekleştirdi. Gürer, CHP Bor ilçe Başkanlığında 24 Haziran seçim sonuçlarıyla ilgili bir değerlendirme toplantısı yaptıktan sonra İlçe Başkanı Erdal Gevrekçi ve partililerle Kemerhisar, Bahçeli, Çukurkuyu beldeleri ile Kızılca köyünü ziyaret etti.

Belde ve köy ziyaretlerinde vatandaşların büyük ilgisiyle karşılaşan Gürer, ekonomi ve zamlar,  dış politika,  işsizlik, çiftçi ve besicilerin yaşadığı sorunlar, eğitimle ilgili aksaklıklar konusunda değerlendirmelerde bulundu.

 

TEK ADAM REJİMİ

16 Nisan referandumu ve 24 haziran seçimlerinin ardından uygulamaya geçilen yeni sistemin, Türkiye’yi tam anlamıyla ‘tek adamın’ yönettiği bir rejime mahkum ettiğini söyleyen Gürer, “Bilindiği gibi yeni sistemle cumhurbaşkanı tüm yetkileri kendi uhdesinde topladı. Bakanların yetkilerini de cumhurbaşkanı aldı. Şimdi 95 yıllık cumhuriyet tek adam rejimi ile yönetilmeye başlandı. Bu sistemin yansımaları da yavaş yavaş görülmeye başlandı” diye konuştu.

 

ZAM YAĞMURU 

Son günlerde, elektrik, doğalgaz başta olmak üzere temel tüketim maddelerine gelen zamların, zaten büyük çoğunluğu yoksulluk ve açlık sınırında hayatlarını sürdüren vatandaşların belini iyiden iyiye büktüğünü anlatan Gürer,  döviz kurlarındaki artışın önümüzdeki süreçte bu şekilde seyretmesi halinde Türkiye’de ekonomik sorunların yaşanabileceğinden endişe edildiğini söyledi.

 

İŞSİZLİK HAT SAFHAYA ULAŞTI 

İşsizlik sorununun hat safhaya ulaştığını kaydeden Gürer, ülkemizde 16 milyondan fazla yoksul insan en az 6 milyon da işsizin olduğuna dikkat çekerek, işsizlerin büyük bir bölümünün ise üniversite mezunu gençlerden oluştuğuna işaret etti. Eğitimde yaşanan sorunlara da değinen Gürer orta öğrenimden liseye geçişte yaşanan kargaşanın çocukların geleceğini sorunlu kılan boyuta erdiğini ifade etti. Eğitimde başarısızlığın tek sorumlusunun 16 yılda her değişen Bakan ile program, uygulama ve müfredat değiştiren AKP zihniyeti olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanın TEOG kaldırılsın dediğinde Bakanın dahi durumdan bihaber olduğunu anımsatan Gürer, ortaokuldan liseye geçişte okul tercihlerinde yaşanan durumun çocukların gözyaşına döndüğünü, çocuklara böylesi üzüntüler yaşatılmasının kabul edilemez olduğunu  ifade etti.

 

ÇİFTÇİ, KÖYÜNÜ TERKEDİYOR…

Tarım ve hayvancılıkta uygulanan yanlış politikaların, köyleri boşalttığını ifade eden Ömer Fethi Gürer, “Ne yazık ki üreticiler ürünlerini değerine satamıyor. Ne üreticinin ne de tüketicinin kazanabildiği bir sistem var. Bu sistemde sadece aracılar kazanıyor. Besiciler de benzer sorunları yaşıyor. Girdi maliyetleri her geçen gün artıyor. Süt üreticisi de mağdur, Çiğ sütte  alınan karar dahi bir haftada iki kez değişiyor. Çiğ süt üreticisi zor durumda. Süt ineğini kesecek kadar besiciyi yaptığı işten bezdirdiler. Mazot, gübre, tohum ve ilaçta dışa bağımlı olan ülkemizde bu girdiler sürekli zamlanıyor. Böyle olunca da üretici ektiğinin, biçtiğinin karşılığını alamıyor. Ekim alanları daralınca tarlalarını bağını bahçesini tek ederek büyük şehirlere göçüyor çiftçi. Biz dertlerini anlatıp çözüm üretiyoruz ama köylerde genel çoğunluk seçimde yaşadığını unutuyor. Tarımı dışa bağımlı kılan AKP’ye oy veriyor. Seçim bitiyor yine dertlenmeler başlıyor. Ülkemizin iyi yönetilmediğini göre göre sorunu yaşayan sorunu yaratana destek veriyor. Bu durumu da anlayabilmek açıkçası olası değil  ama biz tüm mağdurların olduğu gibi çiftçi, esnaf, işçi , işsiz… her sorunu olanın yanında olmaya devam edeceğiz ”şeklinde konuştu.

Gürer, Kızılca, Kemerhisar ve Bahçeli kasabalarında CHP’nin birinci parti olduğuna da vurgu yaparak, “Sorunları sizin gördüğünüz gibi her köy, kasaba görse çözüm CHP ile gelecekti ama olmadı. Çalışmaya devam edeceğiz.” dedi. 24 Temmuz seçimlerinden sonra mazbatasını alması ile Niğde’de Altunhisar, Çiftlik, Ulukışla, Bor ilçelerini ziyaret edip 26 köy ve kasabaya gittiğini belirten Gürer  “Oy versin vermesin her hemşerimin sorununda yanında olup çözüm için uğraşmaya devam edeceğim” dedi.

ENDİŞE BÜYÜK…

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ziyaret ettiği  26 belde ve köylerde vatandaşlarla gerçekleştirdiği sohbet toplantılarında, ülkenin genel durumunun iyiye gitmediğine de değinerek, ekonomideki karamsar tablonun böyle gitmesi halinde, Türkiye’yi daha zor günlerin beklediğini de sözlerine ekledi.

 

GÜNDEM - 12:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.