CHP’li Emir, Sarraf’a en yakın iki ismi Meclis gündemine taşıdı

 CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ABD’nin İran’a yönelik ambargosunun yasadışı yollarla delinip kişisel servet edinilmesine ilişkin New York’ta görülen davaya itiraflarıyla yön veren Rıza Sarraf’a en yakın iki ismi Meclis gündemine taşıdı ve bu kişilerin nerede olduğu, malvarlıklarına el konulup konulmadığını sordu. CHP’li Murat Emir, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinin […]
ANKARA - 7 Aralık 2017 13:12 A A

 CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ABD’nin İran’a yönelik ambargosunun yasadışı yollarla delinip kişisel servet edinilmesine ilişkin New York’ta görülen davaya itiraflarıyla yön veren Rıza Sarraf’a en yakın iki ismi Meclis gündemine taşıdı ve bu kişilerin nerede olduğu, malvarlıklarına el konulup konulmadığını sordu.

CHP’li Murat Emir, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinin gerekçesinde, şöyle dedi:

“ABD’nin İran’a yönelik ambargosunu, Türkiye’de Halkbank üzerinden yürüttüğü sahte işlemlerle delen ve bu yolda aralarında bakanlar ile banka yöneticilerinin de bulunduğu ‘rüşvet çarkı’ oluşturan Rıza Sarraf, kamuoyuna yansıyan bilgilere göre, uluslararası hırsızlık ve rüşvet içeren söz konusu işlerini, Abdullah Happani ile Rüçhan Bayar isimli iki yakın adamı üzerinden yürütmüş. Adeta Sarraf’ın sağ ve sol kolu olan Happani ile Bayar, kurulan uluslararası hırsızlık ve rüşvet çarkında belli kişilerle irtibata geçmek, rüşvet parası taşımak ve teslim etmek gibi Sarraf için ‘güvenilir’ noktadaki kişiler. Tüm ilişkilerini bilecek kadar Sarraf’a yakın olan bu iki kişinin ismi, Türkiye’de hızla kapatılan ’17-25 Aralık Soruşturması’nda gündeme gelmiş; bugünlerde de ABD’de görülmekte davada sık sık gündeme gelmekte. ABD’deki davada dinletilen Sarraf’ın telefon konuşmalarının ses kayıtları da, bu kişilerin, Sarraf’ın uluslararası hırsızlık ve rüşvet organizasyonunda kritik isimler olduğunu ortaya koymuştur.”

 

Sarraf’a en yakın iki adamının malvarlıklarına el konuldu mu?

Soru önergesinde Başbakan Yıldırım’a şu sorular yöneltildi:

“-Hakkında ‘ajanlık’ gibi ağır bir suçlama olan ve malvarlığına el konulan Rıza Sarraf’ın, kurduğu uluslararası hırsızlık ve rüşvet çarkında en yakın iki adamı konumundaki Abdullah Happani ile Rüçhan Bayar’ın şu an nerede olduğuna ilişkin yetkili mercilerde bilgi bulunmakta mıdır? Bu kişiler Türkiye’de midir, yurtdışına mı kaçmıştır? Türkiye’deyse haklarında yurtdışına çıkış yasağı konulmuş mudur?

– Abdullah Happani ile Rüçhan Bayar hakkında gözaltı ya da yakalama kararı var mıdır? Rıza Sarraf’ın çalışanlarına yönelik gözaltı listesinde bu kişilerin ismi de bulunmakta mıdır?

– Abdullah Happani ile Rüçhan Bayar hakkında açılan herhangi bir soruşturma var mı? Varsa içeriği nedir?

– Rıza Sarraf’ın adeta sağ ve sol kolu niteliğindeki Abdullah Happani ile Rüçhan Bayar’ın malvarlıklarına el konulmuş mudur?”​

ANKARA - 13:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.