14° Açık

CHP, Sayıştay raporundaki iddiaları savcılığa taşıdı

‘Asgari ücretten hesapladığımızda bu parayla, bir yıl boyunca 30 bin işsiz gencimiz istihdam edilebilirdi.’ Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile ilgili Sayıştay raporlarında yer alan usulsüzlüklere ilişkin Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne giderek, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda İBB eski Başkanı Kadir Topbaş, İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İSKİ Genel […]
GÜNDEM - 6 Kasım 2018 14:46 A A

‘Asgari ücretten hesapladığımızda bu parayla, bir yıl boyunca 30 bin işsiz gencimiz istihdam edilebilirdi.’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile ilgili Sayıştay raporlarında yer alan usulsüzlüklere ilişkin Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne giderek, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda İBB eski Başkanı Kadir Topbaş, İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, İETT eski ve yeni Genel Müdür Ahmet Bağış ile Arif Emecan ile ilgili birim yöneticileri hakkında görevi kötüye kullanma suçlarından dava açılması talep edildi.

‘USULSÜZLÜKLERİN TUTARI 753 MİLYON TL’Yİ BULDU’

artı gerçek’te yer alan habere göre; Sayıştay’ın 2017 denetim raporlarının başta İBB, İSKİ ve İETT olmak üzere AKP’li belediyelerin israf, usulsüzlük ve yolsuzluklarını açıkça ortaya koyduğunu belirten Canan Kaftancıoğlu, “Sayıştay incelemesi sonucunda İBB, İSKİ ve İETT’de saptanan usulsüzlüklerin açıklanan tutarı 753 milyon TL’yi buluyor. Asgari ücretten hesapladığımızda, bu parayla bir yıl boyunca 30 bin işsiz gencimiz istihdam edilebilirdi” dedi.

‘KAMU KAYNAKLARI YAĞMALANDI’

Sayıştay’ın, bunların dışında rakamsal tutarı raporlarda ifade edilmeyen ama milyonlarca TL olduğu tahmin edilen daha birçok yolsuzluk ve usulsüzlüğü kayda geçirdiğini dile getiren Kaftancıoğlu, “Sayıştay’ın detaylı bulguları AKP’nin yönetiminde İstanbul’da kamu kaynaklarının nasıl yağmalandığını ve İstanbul’un ehil olmayan ellerde yönetilemez hale geldiğini gözler önüne seriyor” dedi.

“İnanıyoruz ki Sayıştay’ın onurlu üyelerinin saptamaları hak ettiği gibi kamu davasına dönüşecek, kağıt üzerinde kalmayacaktır. Aksini düşünmek istemiyoruz, çünkü bu çok ciddi iddiaların soruşturulmaması adalete olan güveni daha da düşürecektir” diyen Kaftancıoğlu, Sayıştay’ın usulsüzlüklere ilişkin bulgularına bazı şu başlıkları sıraladı:

– Taşınmaz kayıtları tutulmamaktadır.

– İhale kanununa aykırı işlem yapılmaktadır.

– İhale ile yapılması gereken işlerde ecrimisil ve kiralama yöntemi kullanılmaktadır.

İBB’ye ait 2378 adet taşınmaz kanuna aykırı olarak işgal eden kişilerce kullanılmakta; üstelik kiralar da toplanmamaktadır. 2017 yılında yaklaşık 208 milyon TL’lik ecrimisil alacağının sadece 44 milyon TL’si tahsil edilmiş, 164 milyon TL’si ise tahsil edilmemiştir.

– Dokuz adet zincir markete haksız kaynak aktarılmaktadır.

– İSPARK tarafından işletilen 225 otoparkın sadece 52 tanesi ruhsatlı, diğerleri ruhsatsız çalışmaktadır. İspark dışındaki 719 adet otoparkın daha ruhsatsız olduğu tespit edilmiştir. Bayrampaşa Otogarı’nda da 868 işyerinden sadece 300 tanesi ruhsatlı, 578 işyeri ise ruhsatsızdır.

– İştirak kâr payları İBB’ye verilmemektedir.

KİPTAŞ’ın 2016 yılı faaliyeti nedeniyle İBB’ye aktarması gereken net kâr payı ve temettü yaklaşık 219 milyon TL iken 2017 yılı sonuna gelindiğinde bu para aktarılmamış, geçen süre için herhangi bir faiz de öngörülmemiştir. Aktarılmayan önceki yılların kârıyla birlikte yaklaşık 266,5 milyon TL hala tahsil edilmemiştir. Dolayısıyla aslında KİPTAŞ’a faizsiz kredi kullandırılmıştır.

– Özel elektrik dağıtım şirketlerine yasalara aykırı imtiyazlar sağlamaktadır.

İETT mülkiyetinde bulunan ve kayıtlı değeri yaklaşık 157 milyon TL olan toplam 20 bin 728 metrekare taşınmaz bu şirketlerin fiili kullanımındadır ve bunlar için İETT’ye herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

– Su fiyatları doğru tespit edilmemektedir.

‘PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’

“Bu kadar israfa, bu kadar yolsuzluğa, bu kadar hırsızlığa artık kimsenin tahammül edecek takati kalmamıştır” diyen Kaftancıoğlu, “CHP olarak kesinlikle bu davanın peşini bırakmayacağız. Sorumlular yargı önünde hesap verene dek mücadelemizi sürdüreceğiz. Sadece bu Sayıştay raporlarında açıklanan tutarı 753 milyon TL’yi bulan, rakama dökülmeyen hususlar da eklendiğinde bunun çok üstünde olduğu görülen tüm bu yolsuzluk ve vurgun, aslında bu kentin bütün insanları için, özellikle de yoksul vatandaşlarımız için kullanılması gereken kaynakların bir avuç yandaşın haksız zenginleşmesine sebep olmaktadır” şeklinde konuştu.

GÜNDEM - 14:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.