CHP Niğde Milletvekili Gürer’den gıda terörünü önleyecek öneri

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, gıda terörünün hat safhaya ulaştığı ülkemizde, denetim sisteminin bilimsel ölçülere uygun yürütülmesi ve tüketicinin de sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmasının sağlanması amacıyla, “Bitkisel Üretim ve Denetim Kurullarının” kurulması için TBMM Başkanlığına Kanun Teklifi verdi.   CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kanun Teklifinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının üst […]
GÜNDEM - 11 Ocak 2018 15:12 A A

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, gıda terörünün hat safhaya ulaştığı ülkemizde, denetim sisteminin bilimsel ölçülere uygun yürütülmesi ve tüketicinin de sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmasının sağlanması amacıyla, “Bitkisel Üretim ve Denetim Kurullarının” kurulması için TBMM Başkanlığına Kanun Teklifi verdi.

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kanun Teklifinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının üst denetçi olacağı, özel “Bitkisel Üretim ve Denetim”  kurullarının oluşturulması, donanımlı uluslararası tanınırlığı olan (akredite) laboratuvarlar kurarak denetim sisteminin desteklemesi gerektiğini vurguladı.

 

Bitkisel Üretim ve Denetim firmalarının tek çatı altında toplanarak, etik kurallar çerçevesinde görevlerini yerine getirmeleri konusunda iç denetimin sağlanmasına olanak tanıyacak olan yasa tasarısıyla, uygulamanın 5 pilot ilde başlamasının sağlanması gerektiğine işaret eden Ömer Fethi Gürer, yasal düzenleme ile Bitkisel Üretim ve Denetim firmalarının sorunlarının giderileceğini de dikkat çekti.

 

Bu şekilde, tüketicinin güvenli ve sağlıklı gıda ile buluşacağını kaydeden Ömer Fethi Gürer, “ İzlenebilir tarımla evrile evrile, yakın gelecekte vücuduna, biyolojik yapısına olumlu etki yapacak daha sağlıklı, daha doğru gıdalara ulaşılması olası olacaktır. Bunun için; denetim sisteminin bilimsel ölçülere uygun olması ve ödün vermeden düzgün kullanılması gereklidir” ifadesini kullandı.

 

Ömer Fethi Gürer, Bitkisel Üretim ve Denetim Kurullarının kurulmasıyla ilgili Kanun Teklifi gerekçesinde şu konulara değindi: “Gıda terörü nedeniyle bireylerini yavaş yavaş yitiren bir toplum, sağlıksız beslenme sonucu tarih olmaya mahkûmdur. Bitkisel üretimde ve pazarlamadaki sorunları, paketleme tesislerinin kayıt altına alınması ve standardizasyonu, ambalajların standartlara uygun hale getirilmesi, izlenebilirliğin sağlanması da dikkate alınmalıdır. Markalaşma yaratacak düzenlemeler de sağlanmalıdır. Bütünsellik içinde konunun tüm tarafları ile görüşülerek, mevcudun eksiklikleri ile olması gerekenin belirleneceği bir meclis araştırmadı yararlı olacaktır.”

GÜNDEM - 15:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.