CHP Lideri: Vekil artıracağız diye düşünenleri sandığa gömeceğiz

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: İttifak yasası haksız temsil artıyor, milli irade gasp ediliyor. Masa başında milletvekili sayısını artıracağız diye düşünenleri sandığa gömeceğiz. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. Bu sabah TBMM’de kabul edilen seçim yasasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Masa başında milletvekili sayısını artıracağız diye düşünenleri sandığa gömeceğiz” diye konuştu. Kılıçdaroğlu’nun […]
GÜNDEM - 13 Mart 2018 14:40 A A

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: İttifak yasası haksız temsil artıyor, milli irade gasp ediliyor. Masa başında milletvekili sayısını artıracağız diye düşünenleri sandığa gömeceğiz.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. Bu sabah TBMM’de kabul edilen seçim yasasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Masa başında milletvekili sayısını artıracağız diye düşünenleri sandığa gömeceğiz” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satır başları şöyle:

FABRİKALARI GERİ VERECEĞİZ: Gazeteler kapatılabilir, milletvekilleri hapse atılabilir ama mutlaka bu ülkeye demokrasiyi ve huzuru getireceğiz. Şimdi şeker fabrikalarını özelleştirmek istiyorlar. Size sözüm söz CHP iktidarında onları geri alıp köylüye yeniden vereceğim.

İŞKENCEYİ NEDEN SORMUYORSUN? Geçen hafta grup toplantısında Gökhan Açıkkollu isimli öğretmeni anlatmıştım. 20 Temmuz öncesi ihraç ediliyor, öldükten sonra hainler mezarlığına gömülmeye çalışılıyor. Ben Açıkkollu’nun işkence ile öldürüldüğünü söyledim. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı hemen “İşkence yapılmadı” diye cevap verdi. Doktor Ömer Gergerlioğlu bunun üzerine şu açıklamayı yaptı: Adli raporları gördüm. Açıklamalar yanlış. Sırt, boyun ve kaburgalarındaki kırıklardan bahsedilmemiş. Bir insanın durup duruken neden kaburgaları kırılsın? Benim açıklamamdan niye rahatsız oluyorsun? Avukat diyor ki: En az 15 kişiyi gördüm, işkence yapıyordu… Sen savcı olarak bu avukatı çağırıp niye sormuyorsun? Suçluysa yargılarsın, hapse atarsın. İşkence ne demek?

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE EDECEĞİNE GAZETECİLERLE MÜCADELE EDİYORSUN: Uyuşturucu kullanma yaşı 10’a indi. 35 bin çocuk uyuşturucu tedavisi gördü. Uyuşturucu ile mücadele edeceğine gazetecilerle mücadele ediyorsun. Medya özgürlüğü bütün demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Gazeteci ne görüyorsa onu yazacaktır. Gazeteci gücü denetleyecektir. Cumhuriyet çalışanları aylarca cevaevinde kaldılar. Akın Atalay 499 gündür cezaevinde. Yarın 500 gün olacak. Akın Atalay yurtdışındaydı. Arandığını duyunca hemen Türkiye’ye geldi. Kaçacak diye gözaltına aldılar. Adam zaten yurtdışından geldi. Niye kaçsın, suçlu mu? Niçin? Kaptan gemiyi en son terk edermiş. Cumhuriyet gazetesi basının akademisidir. Cumhuriyet 12 Eylül’de de, 12 Mart’ta da aynı gözaltılarla, tutuklamalarla karşılaştı. Hiçkimse şunu unutmasın her Cumhuriyet çalışanı Uğur Mumcu’nun öğrencisidir, onun gibi onurlu ve dik dururlar. Ahmet Altan, Mehmet Altan, Şahin Alpay kimi öldürdüler? Ellerinde bomba mı vardı? Biz görüşü ne olursa olsun gazetecilerin özgür olmasını savunuruz.

SANDIĞA GÖMECEĞİZ: İttifak yasasını çıkardılar. Bu yasa teklifinin 7 özelliği var.

1- Haksız temsil artıyor, milli irade gasp ediliyor.
2- Baraj fiilen artarak devam ediyor. 12 Eylül yüzde 10 barajını getirmişti. 20 Temmuz darbecileri bunu savunuyor. İki baraj getiriyorlar, bir yüzde 10, bir yüzde 51.
3- Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Temsilde adalet ortadan kalkıyor.
4- Bu teklif seçim güvenliğini ortadan kaldıracak. Bu ne demektir, referandumda geçersiz olan mühürsüz oy pusulalarının şimdi geçerli olmasıdır. Bu teklif referandumun gayrımeşru olduğunun kanıtıdır.
5- Bu teklif aynı zamanda sopalı bir seçim hazırlığıdır.
6- Vali istediği sandığı istediği yere koyabilecek.

Masa başında milletvekili sayısını artıracağız diye düşünenleri sandığa gömeceğiz.

(DUVAR)

GÜNDEM - 14:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.